Lady Louise Windsor – najmłodsza wnuczka Elżbiety II

Louise Alice Elizabeth Mary, księcia Edynburga Edwarda, i jego żony Zofii, urodziła się 8 listopada 2003 roku. Jej pierwsze momenty na świecie nie należały do najłatwiejszych. Poród przebiegał z komplikacjami: dziewczynka przyszła na świat jako wcześniak, a z powodu odklejenia łożyska i krwotoku zarówno matka, jak i córka, wymagały przetoczenia krwi.

Niedługo później u dziewczynki zdiagnozowano problem ze wzrokiem – w wieku zaledwie 18 miesięcy przeszła pierwszą operację. Wadę udało się całkowicie skorygować dopiero podczas kolejnego zabiegu, w 2014 roku.

Ludwika Windsor nigdy nie posługiwała się tytułem „Jej Książęca Wysokość” – gdy była dzieckiem, zadecydowali o tym jej rodzice. Stwierdzili oni, że chcą przyzwyczajać swoje dzieci do normalnego funkcjonowania i zarabiania na siebie. Zgodnie z brytyjskim prawem jednak zarówno Louise, jak i jej młodszy brat James po ukończeniu 18. roku życia mogą samodzielnie podjąć decyzję co do tytułów, których chcą używać. Ludwice, która osiągnęła pełnoletniość w 2021 roku, raczej na byciu księżniczką nie zależy, gdyż nie wykonała w tym kierunku żadnych kroków.

19-latka wydaje się żyć najbliżej ziemi spośród wszystkich brytyjskich royalsów. Jak w sierpniu podały tamtejsze media, członkini rodziny królewskiej po egzaminach maturalnych w czerwcu zatrudniła się na wakacje w jednym z centrów ogrodniczych, gdzie „najprawdopodobniej zarabiała minimalną stawkę godzinową”. „The Sun” przekazał, że wnuczka Elżbiety II witała klientów, sadziła i przycinała rośliny, wspierała pracowników przy kasach.

We wrześniu 2022 najmłodsza wnuczka Elżbiety II rozpoczęła studia w St Andrews University, gdzie wcześniej uczęszczali książę William i Kate Middleton. Jak twierdzi jej mama, pilnie uczyła się do egzaminów i ciężko pracowała na celujące wyniki.

Ludwika Windsor – szczególna więź z księciem Filipem i królową Elżbietą

Ludwika odziedziczyła po babci pasję i talent do jeździectwa, a po dziadku zamiłowanie do zaprzęgów konnych. Odchodząc z tego świata, Filip pozostawił po sobie ciemnozielony powóz i dwa kuce o imionach Balmoral Nevis i Notlaw Storm. Powóz i zwierzaki po zmarłym księciu odziedziczyła właśnie Ludwika, która podczas platynowego jubileuszu Elżbiety II wzruszyła królową poprzez uczczenie pamięci jej męża. W czasie wydarzenia, które nazwano „Galopem przez historię”, Louise poprowadziła powóz Filipa. Gdy monarchini patrzyła na wnuczkę, nie kryła wzruszenia. 

Wcześniej córka księcia i księżnej Edynburga niejednokrotnie, lecz w niezwykle subtelny sposób, oddawała hołd ukochanemu dziadkowi. W listopadzie 2021 roku zdobyła sympatię wielu Brytyjczyków i Brytyjek, gdy na imprezie Royal Horse Show w Windsorze zaprezentowała się w marynarce należącej niegdyś do księcia Filipa.

Zobacz także:

Niektóre brytyjskie media, widząc rosnącą wśród „ludu” popularność lady Windsor, zaczęły ją nazywać „tajną bronią” royalsów.

Ludwika Windsor pożegnała Elżbietę II w Balmoral

Nic więc dziwnego, że pojawienie się Louise w Balmoral wzbudziło wzmożone zainteresowanie gawiedzi. Ludwika, która kilka dni wcześniej rozpoczęła studia, od razu poleciała do Szkocji, by wraz z rodziną uczcić pamięć królowej.

Hołd najdłużej panującej monarchini Wielkiej Brytanii złożyła w miejscu jej śmierci trójka jej dzieci – książę Edward z żoną, księżniczka Anna z mężem, a także książę Andrzej. Pojawiły się również wnuczęta królowej: księżniczki Beatrycze i Eugenia, Peter Phillips i Zara Tindall.

Razem z rodzicami i kuzynostwem Ludwika udała się na nabożeństwo modlitewne w pobliskim kościele Crathie Kirk, często odwiedzanym przez Jej Wysokość w czasie pobytów w Balmoral. Podczas publicznego wyjścia 19-latka zaprezentowała się z olbrzymią klasą, na jej twarzy widać było wzruszenie, lecz również opanowanie (zobaczcie zdjęcia w naszej GALERII).

Louise Windsor rok po śmierci królowej Elżbiety II - co dziś robi?

Za dwa miesiące Lady Louise Windsor świętować będzie 20. urodziny. W marcu 2023 jej ojciec otrzymał od króla tytuł księcia Edynburga, jednak dla niej nie oznaczało to żadnej zmiany (a wyłącznie dla jej brata). Louise wciąż studiuje, a w czasie wolnym oddaje się swojej największej pasji odziedziczonej od babci - jeździe konnej. Trzyma się z dala od mediów i nic nie wskazuje na to, aby najbliższej przyszłości miało się to zmienić.

Rzeczywiście stroniąca od skandali córka księcia Edynburga okaże się „tajną bronią” monarchii?