Kuba Wojewódzki to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci w polskim show-biznesie. Dziennikarz, który obecnie prowadzi popularny talk show na kanale TVN, rozpoczął karierę już w drugiej połowie lat 80. ubiegłego wieku. Jaki był młody Kuba Wojewódzki? Jak wyglądała jego ścieżka do sławy? Czytaj dalej.

Młody Kuba Wojewódzki

Kuba Wojewódzki, a dokładniej Jakub Władysław Wojewódzki, urodził się 2 sierpnia 1963 roku w Koszalinie, jako zodiakalny Lew. Dorastał w Warszawie, chodził do XXVII Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Czackiego. Uczęszczał do klasy o profilu humanistycznym, gdzie dwukrotnie powtarzał jeden rok szkolny. Wojewódzki studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim łącznie przez 9 lat, jednak studiów nigdy nie ukończył. 

Ile lat ma Kuba Wojewódzki? W tym roku (2022) dziennikarz świętował swoje 59 urodziny. Jaki był w młodości? Kiedy stał się sławny? Poniżej „krok po kroku” przyglądamy się rozwojowi kariery jednego z najpopularniejszych polskich dziennikarzy.

Kuba Wojewódzki – początki kariery

W 1987 roku, zaraz po rozpoczęciu nauki na Uniwersytecie Warszawskim, młody Kuba Wojewódzki podjął swoją pierwszą pracę związaną z dziennikarstwem. Został redaktorem „Magazynu muzycznego”, miesięcznika poświęconego muzyce. Pisał również do gazety „Życie Warszawy”, w ramach praktyk studenckich. W tym okresie rozpoczął też swoją przygodę z radiem i prowadził audycje w Trójce oraz Rozgłośni Harcerskiej. 

Jego zainteresowania zawsze krążyły wokół muzyki. W 1990 roku Wojewódzki został dyrektorem artystycznym w firmie fonograficznej o nazwie Arston, która wydawała albumy wielu znanych w tamtym okresie wykonawców, na przykład zespołu Kult, Dezerter czy T. Love. Udało mu się zaprojektować okładki kilku płyt, między innymi: 

  • „Krew Marilyn Monroe” zespołu Róże Europy, 
  • „W moim ogrodzie” zespołu Daab, 
  • „Bez pokory” zespołu Farben Lehre, 
  • „Myka” zespołu Marilyn Monroe. 

Wojewódzki realizował się też w produkowaniu teledysków i wideoklipów, działał jako animator muzyczny. Dzięki dużemu zaangażowaniu we wszystkie wykonywane projekty, bardzo szybko stał się rozpoznawaną postacią w świecie muzyki i dziennikarstwa.

Młody Kuba Wojewódzki – lata 90.

W latach dziewięćdziesiątych kariera Kuby Wojewódzkiego nabrała tempa. Dziennikarz dalej był związany z radiową Trójką, a dodatkowo udało mu się założyć magazyn muzyczny Brum, w którym przyjął posadę redaktora naczelnego. W 1993 roku młody Wojewódzki został dyrektorem Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie. Jak widzimy, w początkowych latach aktywności zawodowej zależało mu na jak największym kontakcie z branżą muzyczną. Jednak po pewnym czasie jego ścieżka kariery zaczęła prowadzić w kierunku dziennikarstwa telewizyjnego. 

Swoją przygodę z telewizją Wojewódzki rozpoczął od Telewizji Polskie, w której prowadził program „Rockandroller”. Bardzo szybko przeszedł jednak do Polsatu, który po niedługim czasie zamienił na pracę w TVP Polonia. Po krótkim epizodzie w tej stacji, dziennikarz wrócił do telewizji Polsat i został jurorem w popularnym programie „Idol”. Wiele osób twierdzi, że przyjęcie tej posady miało bezpośredni wpływ na szybki wzrost popularności dziennikarza.

fot. AKPA

Młody Kuba Wojewódzki – lata 2000.

W 2002 roku Wojewódzki zaczął prowadzić swój pierwszy autorski talk-show w telewizji Polsat, o nazwie… „Kuba Wojewódzki”. Schemat programu opierał się o luźne, spontaniczne wywiady przeprowadzane z zapraszanymi do studia gośćmi. Były to postaci z każdej gałęzi życia publicznego - polityki, branży muzycznej, filmu, dziennikarstwa i sportu. 

Talk show Wojewódzkiego bardzo szybko zyskał szerokie grono fanów. Dziennikarz od początku opierał swój wizerunek medialny na wywoływaniu skandali i kontrowersji. Jego program był bogaty w niepoprawne słownictwo, niestosowne pytania i żarty w szarej strefie dobrego smaku. Rozmowy z gośćmi były jednak odbierane jako zabawne i zbalansowane, dzięki czemu oglądalność talk show wzrastała z roku na rok, a to miało odzwierciedlenie w rosnącej w zatrważającym tempie popularności samego Wojewódzkiego. 

W 2006 roku dziennikarz rozwiązał umowę z Polsatem i przeniósł swój autorski program do telewizji TVN. W 2007 roku został nominowany do nagrody Wiktora w kategorii „osobowość telewizyjna”. 

Wraz z rosnącą sławą, dziennikarz zaczął być coraz bardziej kojarzony z zamiłowaniem do luksusu. Celebryta, od kiedy mógł sobie na to pozwolić, prowadził hedonistyczny i rozrzutny tryb życia, czego w żaden sposób nie próbował ukrywać. Do dzisiaj jest znany ze swojego zamiłowania do szybkich i luksusowych samochodów, które chętnie pokazuje na social mediach.

fot. AKPA     

Wojewódzki od początku aktywności zawodowej udzielał się też w sferze politycznej. Nigdy nie bał się mówić o swoich poglądach, często w dosadny i pozbawiony filtrów sposób. Z tego powodu na przestrzeni lat uczestniczył w sporej ilości medialnych skandali. 

Młody Kuba Wojewódzki – kontrowersje

Już od najwcześniejszych lat aktywności medialnej, wokół Wojewódzkiego krążyło wiele kontrowersji. Młody dziennikarz bardzo szybko zyskał miano skandalisty, przede wszystkim z powodu pozbawionych filtra i bogatych w wulgaryzmy wypowiedzi. Był odbierany jak egocentryk i osoba ekscentryczna, co przyczyniło się do stworzenia silnego wizerunku medialnego dziennikarza. 

Wojewódzki bardzo chętnie dzielił się też swoimi opiniami w kwestiach polityki. Często doprowadzał do prowokujących sytuacji, które dosadnie informowały publiczność o przynależności jego poglądów. Część jego wypowiedzi, napisanych w felietonach, czy wypowiedzianych podczas audycji radiowych i programów telewizyjnych, miała konsekwencje w postaci kar finansowych i pozwów. Większość z nich została rozpatrzona na korzyść dziennikarza, jednak wszystkie wywołały duże, medialne zamieszanie. 

Poniżej przedstawiamy najważniejsze skandale, które dotyczyły Wojewódzkiego.

  1. W 2008 roku, w jednym z odcinków programu Kuba Wojewódzki, prowadzący wraz z zaproszonymi gośćmi - Krzysztofem Stelmaszykiem i Markiem Raczkowskim - włożyli na wizji miniaturki polskich flag w atrapy zwierzęcych odchodów. Prowokacyjna akcja wywołała niemałe poruszenie wśród publiczności, a stacja TVN została obciążona przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji karą w wysokości 471 tysięcy złotych. 
  2. W 2009 roku, Kuba Wojewódzki i Michał Figurski zostali zawieszeni na tydzień w prawach pracowniczych. Dziennikarze, podczas swojej audycji „Poranny WF” na antenie radia Eska Rock, mieli określić ówczesnego prezydenta Polski, Lecha Kaczyńskiego, mianem „małego, niedorozwiniętego i głupiego człowieka”. Słowa zostały powiedziane w języku angielskim. Mimo głośnej, medialnej afery, Prokuratura Okręgowa w Warszawie osądziła, że „słowa wypowiedziane przez dziennikarzy nie miały charakteru osadzającego”. 
  3. W 2011 roku Wojewódzki i Figurski zostali oskarżeni o rasizm i ksenofobię. Rada Etyki wydała oświadczenie, w którym poinformowała, że podczas audycji „Poranny WF” w Esce Rock, dziennikarze znieważyli Alvina Gajadhura - polskiego urzędnika indyjskiego pochodzenia, poprzez serię rasistowskich i niesmacznych żartów. Na radio Eska Rock została nałożona kara w wysokości 50 tysięcy złotych. Historia nie skończyła się jednak w tamtym momencie. Kilka miesięcy później, Wojewódzki i Figurski znowu postanowili zażartować z wcześniej wspomnianego urzędnika, tym razem oskarżając go o rasizm i szerzenie nienawiści. Eska Rock musiała zapłacić kolejną karę, a prokuratura postawiła dziennikarzom zarzut znieważenia (za który grozi do trzech lat pozbawienia wolności). Kilka lat później zostali oni uniewinnieni. 
  4. W 2012 roku ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych obwiniło Kubę Wojewódzkiego o poniżanie i obrażanie obywateli ich kraju podczas audycji… „Poranny WF”. Dziennikarz, wraz ze współprowadzącym Michałem Figurskim, zostali oskarżeni o „rażące chamstwo, mowę nienawiści i ksenofobię”, szczególnie w stosunku do Ukrainek. Zarówno Wojewódzki, jak i Figurski, zostali zwolnieni przez władze radia Eska Rock, a sama stacja zapłaciła za ten incydent 75 tysięcy złotych kary. 
  5. W 2016 roku Wojewódzki został pozwany przez prezenterkę telewizyjną Małgorzatę Rozenek-Majdan za naruszenie dóbr osobistych. Pozew dotyczył wywiadu, który dziennikarz udzielił wcześniej do magazynu Playboy.

Kuba Wojewódzki – obecnie 

W obecnych czasach Kuba Wojewódzki dalej jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci medialnych w naszym kraju. Dziennikarz ciągle prowadzi swój autorski talk show, który nie zmienił formy przez ostatnie kilkanaście lat. Jest również zaangażowany w audycje radiowe, pisze felietony, prowadził swój program na YouTube, zagrał w teledysku młodego rapera Maty oraz w reklamie samochodów Porsche.                          

Mimo tego, że od jakiegoś czasu dziennikarz nie dzielił się zbyt często szczegółami swojego życia prywatnego, ostatnio pochwalił się w social mediach swoją nową dziewczyną. Zgodnie z wcześniejszymi doniesienia mediów, okazało się nią znana z 7. edycji programu „Top Model” Anna Markowska.