Trudno wyobrazić sobie bardziej subtelny wzór niż kwiat wiśni. Jego delikatne piękno idealnie pasuje do kobiecej natury. Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że na taki tatuaż nie decydują się wyłącznie panie. Wzór przedstawiający kwiat wiśni, choć wyraźnie rzadziej, jest też wybierany przez mężczyzn. Wynika to ze znaczenia, które jest w nim zawarte.

Kwiat wiśni tatuaż - znaczenie

Bogata symbolika kwiatu wiśni narodziła się w Azji. W pierwszej kolejności, taki motyw kojarzy nam się z kobiecością i delikatnością. Ta interpretacja jest jak najbardziej trafna, ale nie kompletna. Trzeba bowiem wiedzieć, że piękny kwiat pokrywający gałęzie wiśni symbolizuje też erotyzm i miłość przepełnioną seksualną energią. Ta niezwykle wymowna symbolika narodziła się w Chinach, gdzie wiśnia jest określana mianem drzewa kochanków.  W tamtejszej kulturze, kwiat wiśni symbolizuje też kobiecą niezależność i uczuciowość.

Nieco inna interpretacja symboliki tego motywu towarzyszy kulturze japońskiej. W Kraju Kwitnącej Wiśni, kwiaty porastające drzewo rodzące pyszne owoce (sakura) są kojarzone z symboliką życia - bogactwem doświadczeń oraz przemijaniem i śmiercią. Skąd wzięła się taka interpretacja? W Japonii najpopularniejszą odmianą wiśni jest somei-yoshino. Kwiaty tego drzewa charakteryzują się pięknym białym kolorem z nieznaczną domieszką bladego różu. Charakterystyczne dla tej sakury jest szybkie dojrzewanie kwiatów - rozwijają się niezwykle intensywnie, po czym rozsypują się i opadają na ziemię. Cały proces trwa około 7 dni, a Japończycy porównują go do cyklu życia - człowiek rodzi się, dorasta, gromadzi doświadczenia, po czym umiera i zmienia się w pył. Należy jednak podkreślić, że nie jest to symbol żałobny, a kojarzący się ze szczęściem - zanim przyjdzie czas na więdnięcie, czerpiemy z życia to, co najlepsze. W kulturze japońskiej głęboką symbolikę mają także płatki kwiatów wiśni. Niesione wiatrem, oznaczają spokojną, dobrą śmierć

Podobnie kwiat wiśni interpretują buddyści. Istnieje jednak niewielka różnica - podczas gdy w kulturze japońskiej podkreśla się piękno i delikatność sakury, w buddyzmie zwraca się uwagę na samo przemijanie. Warto podkreślić, że buddyści kojarzą też kwiat wiśni z mądrością i oświeceniem.

To właśnie kulturze azjatyckiej zawdzięczamy znaczenie współczesnych tatuaży przedstawiających kwiat wiśni. Do takiego wzoru możemy przypisać dowolną z powyższych interpretacji, zależnie od pobudek, którymi kierujemy się wykonując tatuaż. Naniesiony na skórę biało-różowy kwiat może symbolizować kobiecość i seksualność, intensywne życie, mądrość życiową, świadomość bycia istotą kruchą i przemijającą oraz piękno, zewnętrzne i wewnętrzne.

Wiele osób nadaje swojemu tatuażowi znacznie głębsze znaczenie. Taki wzór często jest wybierany jako rodzaj pamiątki po kimś ważnym, kogo nie ma już wśród nas. Symbolika kwiatu wiśni może odwoływać się też do samej posiadaczki/posiadacza tatuażu - zdarza się, że taki wzór wybierają osoby walczące z ciężką chorobą. 

Owoc wiśni - symbolika

Warto podkreślić, że nie tylko kwiat, ale i owoc wiśni nosi w sobie pewną symbolikę. W tym przypadku, wiśnia odwołuje się do trudnych doświadczeń życiowych, które napełniają nas wiedzą i mądrością. Japończycy utożsamiają też owoc wiśni z samurajami. Miąższ i skórka to powłoka cielesna - miękka i delikatna, którą można łatwo przebić ostrzem. Pestka symbolizuje natomiast duszę - trwałą, twardą i nieugiętą

Łącząc ze sobą kwiat i owoc wiśni, można uzyskać nie tylko ciekawie wyglądający wzór. Tak wykonany tatuaż nabiera jeszcze głębszego znaczenia i może lepiej charakteryzować osobę, która go nosi. W tym miejscu nie kończą się jednak dostępne możliwości, bo wzór wiśni można bez przeszkód rozbudować o kolejne symbole. Przykładowo, dodając do niego motywy buddyjskie, uzyskamy tatuaż o głębokim znaczeniu ideologicznym i religijnym. 

Tatuaż z kwiatem wiśni często łączy się też ze wzorami przedstawiającymi ptaki i motyle - kolejnymi symbolami o głębokim znaczeniu. Popularne są też połączenia kwiatu ze słońcem i/lub księżycem. 

Warto podkreślić, że na finalne znaczenie tatuażu wpływają nie tylko symbole, które go tworzą, ale także zastosowane kolory. Inne znaczenie może mieć tatuaż kolorowy, a inne czarny.

Kwiat wiśni - tatuaż czarny

Choć kolorowe wzory tatuowane na skórze zyskują coraz większe grono zwolenników, to czarne tatuaże wciąż mają się świetnie. Nic dziwnego. Tak wykonane motywy prezentują się wyjątkowo kunsztownie. Tatuator malujący takie dzieło ma do dyspozycji ograniczony zakres możliwości - korzysta przecież tylko z jednego koloru. Chcąc uzyskać typowo artystyczny efekt, musi polegać na grze cieni. To właśnie cieniowanie nadaje wzorowi głębię i dynamikę. Dobrze wykonany czarny tatuaż prezentuje się zachwycająco, a czy lepiej niż jego kolorowa wersja? To zależy od indywidualnych upodobań - jedni wolą kawę, inni gustują w herbacie.

Czarny tatuaż na ręce przedstawiający gałąź drzewa wiśni wygląda wyjątkowo atrakcyjnie, ale nie można zapominać, że zastosowany kolor może nadać mu nową symbolikę. W kulturze słowiańskiej, czerń jest przecież symbolem żałoby. Idąc dalej tym tropem, wzór kwiatu wiśni, zwłaszcza z opadającymi płatkami, może wyrażać żal po utracie bliskiej osoby i najczęściej właśnie tak jest interpretowany. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że o ile większość tatuowanych motywów niesie w sobie ukryte znaczenie, to wcale nie musimy przypisywać sensu do nanoszonego na skórę wzorów. Nikt przecież nie powiedział, że tatuażu nie można wykonać wyłącznie z estetycznych względów.

Kwiat wiśni - tatuaż kolorowy

Kwiat wiśni prezentuje się równie atrakcyjnie w wydaniu kolorowym. W tym przypadku, tatuator ma do dyspozycji znacznie szerszy wachlarz możliwości, więc łatwiej może uzyskać zamierzony efekt. Rezultat może być zniewalający. Tatuaż na przedramionach prezentujący gałązki z kolorowymi kwiatami prezentuje się znakomicie. Wypada jednak podkreślić, że taki wzór można nanieść na dowolną część ciała. Tak samo dobrze wygląda na szyi, plecach, biodrze, łydce i pod biustem. 

Jak odwzorowanie naturalnych kolorów wpływa na symbolikę tatuażu? W tym przypadku, ma to drugorzędne znaczenie. O ile w przypadku niektórych kwiatów barwa płatków determinuje zawarty we wzorze przekaz, to kwiat wiśni zawsze mówi to samo, bez względu na to, czy dominującym kolorem jest biel, czy róż