Tatuaż ważka - znaczenie i symbolika

Tatuaż ważka, oprócz niesamowitej wartości ozdobnej, może nieść za sobą ciekawą symbolikę i przesłanie. Ważka to owad wszechstronny, który jest w stanie żyć zarówno w powietrzu, jak i w wodzie. Zwierzę to jest również doceniane za swoje piękno. Dzięki tym wyjątkowym właściwościom od dawien dawna ciekawiło ono ludzi. Na świecie występuje ponad 6000 gatunków ważek, a najdogodniejsze warunki do życia znajdują one w strefie tropikalnej i subtropikalnej. Najstarsze podania mówiące o symbolice ważki pochodzą z Dalekiego Wschodu: owad ten jest mocno obecny w kulturze Japonii i Chin. Symbol ważki miał też bogatą historię w kulturach pogańskich, a nawet chrześcijańskiej. Ze względu na szeroki zakres występowania, historie dotyczące ważek znacznie różniły się od siebie w różnych miejscach na świecie. Najpopularniejsze przykłady symboliki ważki to: 

  • W kulturze Japonii ważka symbolizuje siłę, walkę, nieśmiertelność i odwagę. Symbol ważki miał przynosić zwycięstwa wojenne, również ze względu na podobieństwo słowa ‘ważka’ do słowa ‘zwycięstwo’ w języku japońskim. Według Japończyków wzór ten jest również symbolem szczęścia i radości. 
  • W Chinach ważka kojarzona jest z delikatnością, kruchością i ulotnością.  
  • Plemiona indiańskie wiążą symbol ważki z szybkością zmian zachodzących w przyrodzie i życiu ludzi. Według jednej z indiańskich legend, ważki miały również moc uzdrawiającą: miały one podążać za rannymi wężami i leczyć ich rany, a nawet przywracać martwe zwierzęta do życia. 
  • W wierzeniach dawnej Europy ważka była utożsamiana ze złem. Według niektórych legend owad ten miał być pomocnikiem diabła i namawiać niewinne dusze do grzechu, wabiąc je za pomocą swojego piękna.
  • W Turcji do dziś ważka uznawana jest za symbol radości i szczęścia. 

Jak widać ważka niesie za sobą szeroką symbolikę, która na całym świecie jest różnie interpretowana. Bez względu na to, czy wiążesz ten motyw z głębszym przesłaniem, czy chcesz znaleźć wzór, który po prostu cieszy oko, tatuaż ważka będzie dobrym wyborem. Wzór ten od lat doceniany jest za swoje piękno, a do tego tatuaż z ważką może zostać zaprojektowany na niezliczoną ilość sposobów. Dzięki temu możesz zrobić go w dowolnej stylistyce i umieścić praktycznie na każdej części ciała. Poniżej przedstawiamy kilka wzorów i inspiracji na tatuaże z ważką, które udało nam się znaleźć w sieci. 

fot. Getty Images

Tatuaż ważka - wzory i inspiracje

Tatuaż z ważką świetnie sprawdza się jako ozdoba u kobiet. Ze względu na swój kształt, wzór ten może zostać umieszczony w każdym miejscu na ciele. Jednym z najczęściej wybieranych miejsc na ten motyw jest przedramię lub nadgarstek. Tatuaż damski z motywem ważki w jednym z tych miejsc subtelnie i kobieco wyrazi twoją osobowość. Możesz umieścić ważkę jako osobny wzór, wykonany w kolorze, aby skupić się na pięknie samego owada. Jeśli szukasz wzoru z dodatkowymi elementami, fajnie sprawdzą się popularne ostatnio na Instagramie motywy astrologicznie. Furorę robią minimalistyczne tatuaże z ważką z dodatkiem wzorów półksiężyca, słońca czy którejś z konstelacji gwiazd. 

Jeśli szukasz większego wzoru, możesz pomyśleć o umieszczeniu ważki jako tatuaż na brzuchu. Owad w tym miejscu prezentuje się niezwykle seksownie, a dodatkowym atutem będzie połączenie go z motywami kwiatowymi, na przykład pąkami róż albo liśćmi roślin egzotycznych. 

Tatuaż na szyi z motywem ważki to wzór dla kobiet z klasą. Body art wykonany w tym miejscu wygląda bardzo zmysłowo i kobieco. Niestety decydując się na zrobienie tatuażu na szyi musisz pamiętać, że zabieg w tym miejscu może okazać się bardzo bolesny. Na szczęście tatuaże na szyi to zazwyczaj małe lub średnie wzory, więc samo jego wykonanie nie zajmie dużo czasu. 

Tatuaż ważka wygląda też bardzo estetycznie, kiedy umieszczony jest na barku, dłoniach, kostkach, czy ramionach. Jak widać w przypadku tego wzoru masz duże pole do popisu jeśli chodzi wybór miejsca tatuowania. Jednak bez względu na którą część ciała się zdecydujesz, wzór na pewno będzie wyglądał zjawiskowo!

Tatuaż ważka - zdjęcia i pomysły

Ważka jest jednym z najczęściej wybieranych wzorów na tatuaż, dlatego nie powinnaś mieć problemu ze znalezieniem tatuażysty, który wykona projekt spełniający twoje oczekiwania. Fajnym pomysłem jest wkomponowanie wzoru ważki w większą całość: w tym przypadku pasować będą elementy roślinne, a także wzory astrologiczne. Oryginalną koncepcją na tatuaż z ważką jest wplecenie go w symetryczną mandalę: tego rodzaju tatuaże stają się coraz bardziej modne, a ponadto świetnie podkreślają harmonijną symbolikę związaną z tym owadem. Ważka będzie dobrze wyglądać w towarzystwie innych motywów zwierzęcych. Popularne połączenia to ważka z kolibrem, motylem, czy nawet kotem. Jeśli kochasz kolory i szukasz tatuażu, który będzie się wyróżniał, możesz rozważyć wykonanie wzoru w kolorach akwarelowych. Taka wielobarwna ważka wyraziście podkreśli twój styl. Opcją, którą powinnaś rozważyć, jest też zrobienie tatuażu w technice 3D. Tak wykonany wzór będzie wyglądał bardzo realistycznie, a sama technika jest hitem body artu, coraz bardziej docenianym z roku na rok. Trójwymiarowe wzory świetnie zaprezentują się jako tatuaż na brzuchu, przedramieniu czy plecach. 

Jeśli zdecydowałaś się już na tatuaż z ważką, ale dalej nie masz sprecyzowanego pomysłu i szukasz inspiracji, zerknij do naszej galerii. Udało nam się wybrać kilka najciekawszych projektów z Instagrama na tatuaż z tym motywem. Na pewno znajdziesz tu coś dla siebie!