Lakiery magnetyczne 

Lakiery magnetyczne robią prawdziwą furorę na Instagramie i nie tylko! Największą popularność zdobyły dzięki manicure z efektem kociego oka - stąd ich druga nazwa, „cat eye effect”. Metaliczny, opalizujący wzór prezentuje się spektakularnie i do złudzenia przypomina źrenice puchatych czworonogów lub… drogie, szlachetne kamienie. Okazuje się, że wykonanie takiej stylizacji jest niezwykle proste - to zasługa formuły lakieru magnetycznego, który w swoim składzie zawiera opiłki metalu. Na pierwszy rzut oka, nie odbiega on wyglądem od „zwyczajnej”, metalicznej emalii. Dopiero po zbliżeniu magnesu do pomalowanej płytki paznokcia, opiłki zaczynają przemieszczać się i tworzyć fantazyjne wzory. To nie magia, to fizyka!

Lakiery na magnes dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych, całość opiera się jednak na ciemnym odcieniu bazowym, dzięki któremu błyszczące drobinki tworzą wyraźny wzór. Najchętniej wybieraną przez panie kombinacją kolorystyczną jest czerń ze złotem (klasyczne, kocie oko), czerń z zielenią, czy czerń ze szlachetną czerwienią. Piękny efekt na paznokciach dają też lakiery monochromatyczne, srebrzyste (w tym sezonie szczególnie modne są szare paznokcie ze srebrnymi elementami), burgundowe, szmaragdowe albo błękitno-granatowe. Dzięki odpowiedniemu doborowi barw można stworzyć paznokcie eleganckie, wieczorowe, a nawet ślubne.

Lakier hybrydowy magnetyczny

Najpopularniejszą metodą na upiększenie paznokci od wielu lat jest manicure hybrydowy. Można śmiało powiedzieć, że lakiery hybrydowe zrewolucjonizowały nasze życie codzienne - stylizacja z ich udziałem wygląda nie tylko estetycznie, ale jest też bardzo trwała. Manicure bez ścierania, odpryskiwania i blaknięcia przez kilka tygodni? To możliwe tylko dzięki tak zwanym hybrydom. Nic dziwnego więc, że niemal każda „nowinka” w świecie manicure, zakłada użycie właśnie tego typu emalii. Nie inaczej jest w przypadku lakierów magnetycznych. Lakier hybrydowy magnetyczny aplikowany jest tak samo, jak ten bez opalizujących opiłków, jedyna różnica tkwi w dodatkowym kroku stylizacji, a mianowicie zastosowaniu magnesu przed utwardzeniem wzoru w lampie LED lub UV. 

Lakier magnetyczny z magnesem

Lakier magnetyczny bez problemu można kupić wraz ze specjalnym magnesem. Magnes do lakieru magnetycznego jest płaski i kształtem przypomina miniaturowe lusterko z rączką. Wszystko po to, aby ułatwić pracę stylistce paznokci - dzięki takiemu gadżetowi, wzorki na paznokciach będą bardziej precyzyjne. Efekt kociego oka, smug, czy fal, można jednak osiągnąć również przy pomocy dowolnego magnesu, czyli ciała przyciągającego żelazo i jego stopy. Świetnie sprawdzą się tu na przykład małe, okrągłe magnesy, które przywozimy jako pamiątki z wakacyjnych podróży. 

Co ciekawe, to jaki wzór stworzymy na płytce, zależy od tego, jak przyłożymy do niej magnes. Magnes ustawiony całą powierzchnią równolegle do paznokcia, pozwoli na uzyskanie najmodniejszego efektu kociego oka. Dwa magnesy przystawione po dwóch stronach płytki zaś, zaowocują opalizującymi falami. Zabawa magnesem nad płytką może przynieść naprawdę niespodziewane efekty - każdy, „wyczarowany” przez metalowe opiłki wzór będzie niepowtarzalny! 

fot. Adobe Stock

Zwykły lakier magnetyczny 

Manicure magnetyczny można wykonać też z użyciem lakieru tradycyjnego, czyli takiego, który nie wymaga utwardzania światłem. Właściwie od tego typu lakierów rozpoczęła się moda na efekt kociego oka i inne, trójwymiarowe, magnetyczne wzory. Stylizacja z użyciem zwykłego lakieru magnetycznego również wymaga użycia magnesu, a transparentną warstwę zabezpieczającą manicure, aplikuje się dopiero po całkowitym jego wyschnięciu. Aby przedłużyć trwałość klasycznego manicure warto zastosować lakier utwardzający i pokryć nim nie tylko wierzch płytki ale i jej wolny brzeg. 

Zobacz także:

Zwykły lakier magnetyczny będzie dobrą opcją dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze stylizacją typu „cat eye”. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta, a powód bardzo prozaiczny: taki lakier o wiele łatwiej usunąć z płytki, w przypadku jakiegokolwiek niepowodzenia. Wystarczy odrobina zmywacza i już możemy podjąć kolejną próbę stworzenia wymarzonego wzorku. Usunięcie warstwy lakieru hybrydowego jest o wiele bardziej problematyczne - należy zastosować aceton, a cała procedura trwa przynajmniej 20 minut i nie pozostaje obojętna dla kondycji płytki paznokcia. 

fot. Adobe Stock

Jak poprawnie używać lakieru magnetycznego?

Manicure magnetyczny jest stosunkowo łatwy w wykonaniu. Aby stylizacja wyglądała schludnie i estetycznie i w pełni pokrywała się z naszymi oczekiwaniami, warto skorzystać z pomocy profesjonalistki, jednak wprawna ręka poradzi sobie z nim też w domowych warunkach. Przed rozpoczęciem manicure, należy dokładnie przygotować paznokcie: usunąć pozostałości starego lakieru i odżywki, wyciąć lub odsunąć skórki, a także nadać płytce pożądany kształt. 

fot. Adobe Stock

Jak używać lakieru magnetycznego zwykłego krok po kroku:

 • odtłuść płytkę paznokcia przy pomocy cleanera lub zmywacza bez acetonu
 • nałóż bazę, która zwiększy przyczepność lakieru i zabezpieczy płytkę przed powstawaniem przebarwień
 • jeśli chcesz, aby kolor lakieru był bardziej wyrazisty, nałóż na płytkę lakier bazowy w kolorze czarnym
 • dokładnie pokryj paznokcie lakierem magnetycznym
 • przykładaj do płytek magnes w odległości ok. 3 mm, przez około 4-5 sekund,  aby pojawił się na nich wzorek (jeśli magnes się pobrudzi, przetrzyj go zmywaczem do paznokci)
 • kiedy metalowe opiłki stworzą zaplanowane przez ciebie wzory, poczekaj aż lakier wyschnie 
 • nałóż transparentny top coat lub utwardzacz, nie zapomnij o zabezpieczeniu wolnego brzegu paznokcia 
 • wmasuj odżywczy olejek w skórki

Jak używać hybrydowego lakieru magnetycznego krok po kroku:

 • odtłuść płytkę paznokcia przy pomocy cleanera (najlepiej użyj wacików bezpyłowych)
 • nałóż na paznokcie odrobinę primera, który zwiększy przyczepność lakieru
 • nałóż cienką warstwę bazy i utwardź w lampie LED lub UV zgodnie z zaleceniami producenta lakieru 
 • jeśli chcesz, aby kolor był bardziej wyrazisty, nałóż na płytkę lakier bazowy w kolorze czarnym i ponownie utwardź światłem 
 • dokładnie pokryj paznokcie lakierem magnetycznym
 • przykładaj do płytek magnes w odległości ok. 3 mm, przez około 4-5 sekund,  aby pojawił się na nich wzorek (jeśli magnes się pobrudzi, przetrzyj go zmywaczem do paznokci)
 • kiedy metalowe opiłki stworzą zaplanowane przez ciebie wzory, utwardź stylizację w lampie
 • nałóż transparentny top coat (nie zapomnij o zabezpieczeniu wolnego brzegu paznokcia) i ponownie utwardź światłem
 • usuń lepką warstwę dyspersyjną przecierając płytkę cleanerem
 • wmasuj odżywczy olejek w skórki 

Gotowe!