Lee Miller – kim była?

Elisabeth „Lee” Miller przyszła na świat w 1907 roku w niewielkim miasteczku w stanie Nowy Jork (USA). Obdarzona zjawiskową urodą, jako 20-latka rozpoczęła karierę modelki, jednak dość szybko zrozumiała, że woli fotografować niż być fotografowaną.  Przeprowadziła się do Francji, gdzie została uczennicą i modelką Mana Raya. W  tak zwanym międzyczasie Lee została też muzą Pabla Picassa, który namalował sześć jej portretów.

W 1927 roku nawiązała stałą współpracę z brytyjskim oddziałem „Vogue'a”, a po wybuchu II wojny światowej została jego korespondentką wojenną. Szacuje się, że w tym potwornym czasie zrobiła około 60 tysięcy zdjęć. Uwieczniła m.in. bombardowania Londynu, wyzwolenie Paryża oraz wyzwolenie obozów koncentracyjnych w Buchenwaldzie i Dachau. Jej prace obnażyły liczne zbrodnie nazistowskie i do dziś stanowią przejmujące świadectwo barbarzyństwa i okrucieństwa wojny. Mimo to najsłynniejszą fotografię, z którą jest kojarzona, zrobił kto inny. Portret Lee biorącej kąpiel w wannie Hitlera w dniu jego samobójstwa („Lee Miller w wannie Hitlera”) wykonał współpracujący z nią David Scherman.

Po wojnie Elizabeth zamieszkała w Wielkiej Brytanii, gdzie do samego końca, który nastąpił w 1977 roku, zmagała się ze swoimi demonami. Cierpiała na depresję, uzależniła się od alkoholu, nie mogła się uporać z traumami zarówno wojny, jak i doświadczonej w dzieciństwie przemocy seksualnej.

 „Lee”: obsada i twórcy/ twórczynie:

W filmie poświęconym Miller w roli głównej zobaczymy Kate Winslet, która pełni również obowiązki producentki. W rozmowie z brytyjską edycją „Vogue'a” aktorka opowiedziała niedawno o tym, że jej bohaterka jest postacią absolutnie fascynującą:

To kobieta, którą niesamowicie podziwiam. Była niezwykłą myślicielką, kochającą matką, pełną pasji kochanką, która uwielbiała życie. Dzięki swej pracy na froncie została bohaterką i prawdziwą ikoną – stwierdziła 46-latka.

Obok Winslet w obsadzie filmu „Lee” znalazły się takie gwiazdy jak:

  • Marion Cotillard, która wcieli się projektantkę mody Solange,
  • Jude Law – zagra Rolanda Penrose’a, drugiego męża Lee, 
  • Andrea Riseborough, obsadzony w roli Audrey Withers (redaktorki brytyjskiego wydania „Vogue’a” między 1940 a 1960 rokiem)
  • Josh O’Connor – wcieli się w postać Antony’ego Penrose’a, syna fotografki.

„Lee”: fabuła

Jeśli chodzi o fabułę „Lee” , odtwórczyni głównej roli podkreśla, że nie jest to biografia Miller sensu stricte.

To absolutnie nie jest biografia. Streszczenie całej historii Lee wymagałoby co najmniej serialu HBO – oznajmiła aktorka w rozmowie z „Deadline”.

Jaki więc zabieg zastosowano, by móc opowiedzieć o fotoreporterce? Chcieliśmy znaleźć najciekawszą dekadę w jej życiu, tę, która określiła, kim była i kim się stała dzięki temu, przez co przeszła. To był okres 1938-1948, który poprowadził ją przez całą wojnę i jej najważniejszy czas — wyjaśniła gwiazda.

Zobacz także:

Scenariusz we współpracy z The Lee Miller Archives stworzyła Liz Hannah („Czwarta władza”). Opiera się on na biografii „The Lives of Lee Miller”, napisanej przez syna bohaterki, Antony’ego Penrose’a

Dramat wyreżyseruje nominowana do Oscara za dokument „Zdrada” (2008) Ellen Kuras, która miała już okazję pracować z Winslet (wówczas w charakterze operatorki) przy „Zakochanym bez pamięci”.

„Lee”: wypadek na planie

19 września do mediów trafiła informacja, że na planie zdjęciowym filmu „Lee” w Chorwacji doszło do wypadku, a Kate Winslet trafiła do szpitala. Choć sytuacja wyglądała groźnie, na szczęście nie stało się nic poważnego. Jak w rozmowie z agentem aktorki ustalił „Deadline”,  gwiazda wkrótce wróci do pracy.

Kate poślizgnęła się i została zabrana do szpitala — jest to środek ostrożności wymagany przez produkcję. Wszystko jest już porządku, Kate jest pod opieka lekarzy i zgodnie z planem wróci do pracy jeszcze w tym tygodniu – zapewnił przedstawiciel aktorki.

„Lee”: premiera i zwiastun filmu

Na ten moment nie ujawniono jeszcze przybliżonej daty premiery ani nie udostępniono żadnych materiałów promocyjnych filmu „Lee”. Kiedy tylko to się zmieni, będziemy was informować. Stay tuned!