Głośna sprawa grzywny norweskich reprezentantek podczas Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Plażowej w Bułgarii ponownie „przypomniała” o prawach kobiet w sporcie. Za ich przykładem poszła niemiecka drużyna gimnastyczek, która również zmieniła stroje na czas zawodów. Kolejnym przykładem jest zaledwie 13-letnia Japonka, która wróciła do domu z pierwszym w historii Igrzysk złotym medalem w skateboardingu. Jednak najbardziej za serce łapie historia pływaczki Yusry Mardini, która reprezentuję drużynę uchodźców. Młoda kobieta uciekając ze zbombardowanego miasta rodzinnego, napędzała przeciekającą łódź siłą własnych mięśni.

Niemieckie gimnastyczki zaskoczyły strojami cały świat

Obowiązujące w gimnastyce artystycznej piękne, zdobione kryształkami trykoty robią wrażenie. Niemiecka damska reprezentacja w tej kategorii nie chciała z nich rezygnować, ale zdecydowanie sprzeciwiła się seksualizacji ich ciał. Zawodniczki wyglądały bardzo podobnie do pozostałych kobiet startujących w konkursie, tyle że ich stroje nie zatrzymały się na biodrach. Niemki zaskoczyły wszystkich, zakładając trykoty sięgające kostek! W przeciwieństwie do piłkarek z Norwegii nie złamały żadnych zasad. Według regulaminu Igrzysk Olimpijskich strój ma być jednoczęściowy i odsłaniać kostki.

„Możemy jednocześnie czuć się wygodnie i wyglądać elegancko. Mamy nadzieję, że inne gimnastyczki pójdą w nasze ślady” – mówi jedna z zawodniczek, Sarah Voss.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Post udostępniony przez Sarah Voss (@sarah.vossi)

 

Trzynastolatka z deskorolką na podium

„Deskorolka jest bardzo interesująca, to świetna zabawa! Każdy może spróbować!” –  to słowa, które wypowiedziała Japonka Momiji Nishiya, która została jedną z najmłodszych mistrzyń olimpijskich w historii. Dziewczyna zdobyła złoty medal w skateboardingu w konkurencji streetowej. Jest to pierwszy raz, kiedy kobiety wystartowały w tej dyscyplinie. Tuż za młodą Japonką stanęła jej rówieśniczka z Brazylii – Rayssa Leal, a brąz zdobyła 16-letnia Funa Nakayama również z  Kraju Kwitnącej Wiśni. Mimo braku widowni zawodniczki cieszyły się z możliwości konkurowania w tej debiutującej na igrzyskach dyscyplinie. My oczywiście trzymamy kciuki za polską reprezentantkę skateboardingu w konkurencji park - Amelię Bródkę. Zawody z tej kategorii odbędą się 4 sierpnia.

Yusra Mardini - jej historia to materiał na film

23 lata temu w Damaszku urodziła się Yusra Mardini. Od najmłodszych lat lubiła pływać i ciężko trenowała. Gdy podczas działań wojennych w 2015 zbombardowano jej dom, zdecydowała się uciec z siostrą do Grecji przez Liban i Turcję. Jednak to nie koniec. Łódź, którą siostry próbowały się przedostać wraz z 18 innymi imigrantami zaczęła przeciekać, a na Morzu Egejskim zepsuł się silnik. Dziewczyna razem z siostrą i dwoma innymi osobami, które umiały pływać, wskoczyły do wody, by móc napędzać łódź siłą własnych mięśni. Trwało to ponad trzy godziny. Gdy Syryjka ostatecznie zamieszkała w Niemczech, ponownie zaczęła trenować i już po raz drugi reprezentuje Drużynę Uchodźców na Igrzyskach Olimpijskich. Czy to nie jest przykład prawdziwej odwagi, kobiecej siły (dosłownie i w przenośni) oraz walki o marzenia? Lepiej niż w niejednym disneyowskim filmie!

Simone Biles rezygnuje z udziału w zawodach

Są i takie godne medalu decyzje, jak ta Simone Biles. 3 dni temu Amerykanka Simone Biles, czterokrotna mistrzyni olimpijska w gimnastyce, która była typowana na największe objawienie Tokio 2020, zrezygnowała z udziału. Zdecydowała, że jej zdrowie psychiczne jest ważniejsze i dlatego podjęła taką a nie inną decyzję. Z jednej strony decyzja zawodniczki spotkała się z falą hejtu, z drugiej - z słusznym podziwem. Justin Bieber napisał, że jest dumny z decyzji, jaką podjęła Simone i że przecież nikt inny poza nią nie zrozumie, z jaką presją się ona spotyka. 

 

Jest jednak inny powód, który nie zachęca do uśmiechu. Fala upałów, z jaką muszą się mierzyć zawodniczki i zawodnicy w Tokio sprawia, że są to najgorętsze igrzyska w historii! Niektórzy uczestnicy i uczestniczki przylecieli do Japonii wcześniej, by oswoić się z wyjątkowo wysokimi temperaturami. Utrudnioną pracę mają również wolontariusze i dziennikarze, a korzystanie z krzesełek na trybunach grozi poparzeniem. Mimo to zawodniczki i zawodnicy z całego świata dzielnie walczą w swoich dyscyplinach. Nasze rodaczki też mają się czym pochwalić. Polki (Agnieszka Kobus-Zawojska, Maria Sajdak, Marta Wieliczko i Katarzyna Zillmann) zdobyły srebrny medal w wioślarstwie w czwórce podwójnej! Co więcej, jedna z nich, Katarzyna Zillmann tuż po wygranej podziękowała swojej dziewczynie za wsparcie! Kasia od kilku lat zresztą wspiera akcję Sport przeciwko homofobii. Bardzo cieszymy się i trzymamy mocno kciuki w pozostałych konkurencjach za nasze zawodniczki i naszych zawodników!

Zobacz także:

Zobacz zdjęcia zawodniczek w galerii na górze strony!