Absurdalna sytuacja miała miejsce podczas Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Plażowej w Bułgarii. Mecz o brązowy medal rozegrał się pomiędzy drużynami Norwegii i Hiszpanii. Reprezentantki skandynawskiej drużyny zaprotestowały przeciwko niekomfortowym majtkom bikini, które sprawiają, że podczas gry czują się nagie i wystawione na widok jak obiekty seksualne. 

Złamane zasady, czyli kara finansowa dla zawodniczek, które odmówiły gry w majtkach

Ciało dla osób zajmujących się sportem jest narzędziem pracy, nie musi jednak być wystawiane na spojrzenia innych, zwłaszcza w miejscach intymnych. Piłka ręczna plażowa to piękny sport, dlaczego jednak wymaga się od zawodniczek eksponowania pośladków? Norweżki miały obiekcje co do tego jeszcze przed rozpoczęciem mistrzostw, ale prośby zawodniczek nie zostały wysłuchane. Gdy reprezentantki zamieniły krępujący strój na spodnie kolarki na własną rękę, dbając o swój komfort, Komisja Dyscyplinarna Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej w oficjalnym oświadczeniu ogłosiła, że nałożyła grzywnę w wysokości 150 euro na każdą zawodniczkę, co daje łącznie sumę 1500 euro. Argumentem stała się niezgodność stroju Norweżek z regulaminem, który dokładnie określa strój piłkarki – obcisły stanik sportowy z dużymi otworami na ramiona i dół nie dłuższy niż 10 cm. Należy dodać, że mężczyzn tak restrykcyjne zasady nie obowiązują.

Norwegia mówi: NIE seksizmowi

Jedna z zawodniczek norweskiej reprezentacji przyznaje, że nie każda drużyna mogłaby pozwolić sobie na taki protest ze względu na karę pieniężną. Jednak wszyscy (zawodnicy i zawodniczki) powinni mieć pełen komfort i możliwość wyboru odpowiedniego ubioru. Norweska Federacja Piłki Ręcznej oznajmiła, że jest „dumna z dziewcząt, które w czasie mistrzostw Europy powiedziały głośno: dość”. To stanowisko popierają nie tylko kibice, ale również norweski minister kultury i sportu Abid Raja, czy trenerka reprezentacji Francji Valérie Nicolas. Dodajmy, że podczas turniejów w Katarze zawodniczki były z kolei zobligowane do noszenia zakrywających topów i dłuższych spodni z „szacunku do tradycji gospodarza”.

Prawa kobiet wciąż w cieniu

Niestety wraz z osiągnięciami XXI wieku nie idzie równouprawnienie kobiet. Sytuacja, która miała miejsce podczas Mistrzostw Europy Piłki Ręcznej Plażowej nie jest niczym nowym. Temat strojów dotyka także innych dziedzin sportu. Na pierwszym miejscu powinna stać wygoda zawodniczek i dobre samopoczucie piłkarek. Jak długo będzie trwać bezowocna dyskusja? Na tę chwilę Europejska Federacja Piłki Ręcznej nie cofnęła swojej decyzji o karze finansowej.