Kim jest Maja Włoszczowska? Wiek, kariera, sukcesy

Maja Włoszczowska, a właściwie Maja Martyna Włoszczowska, przyszła na świat 9 listopada 1983 r. (niedługo skończy 39 lat) w Warszawie. Jest najbardziej utytułowaną polską kolarką górską w historii. Na swoim koncie ma dwa srebrne medale olimpijskie, tytuł mistrzyni globu oraz Starego Kontynentu i podium klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W październiku ubiegłego roku ogłosiła zakończenie zawodowej kariery. 

Maja Włoszczowska swoją przygodę z kolarstwem górskim rozpoczynała w 1997 roku, w klubie KS Śnieżka Karpacz. Dwa lata później, w barwach PTS CCC Piechowice, sięgnęła po tytuł mistrzyni Polski w kategorii juniorek. Pierwszy międzynarodowy sukces odnotowała w 2001 r., gdy została wicemistrzynią świata juniorek podczas czempionatu w Sierra Nevada. Kolejne lata to już niekończące się pasmo zwycięstw i miejsc na podium. Włoszczowska czterokrotnie uczestniczyła w igrzyskach, z czego dwukrotnie wracała z medalami. W Pekinie (2008) i Rio de Janeiro (2016) wywalczyła tytuł wicemistrzyni olimpijskiej

Jeśli chodzi o wyniki, to tak, czuję się sportowcem spełnionym. Brakuje mi zwycięstwa w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata i wygranej na igrzyskach, ale mam dwa srebra olimpijskie i miejsca na podium w „generalce” PŚ, do tego mistrzostwo świata i Europy – mówiła Włoszczowska w rozmowie z Onetem kilka lat temu. 

Dodajmy, że dwukrotna srebrna medalistka olimpijska udanie łączyła karierę sportową z nauką. Jest absolwentką Wydziału Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej, gdzie ukończyła matematykę finansową i ubezpieczeniową. 

Maja Włoszczowska w „Tańcu z Gwiazdami 13”

Po zakończeniu kariery Maja Włoszczowska zgodziła się na udział w 13. edycji programu „Dancing with the Stars. Taniec z Gwiazdami”. Mistrzyni świata w kolarstwie górskim partnerować będzie debiutujący na parkiecie, pochodzący z Ukrainy Roman Osadchiy. Dlaczego była sportsmenka zdecydowała się na udział w tanecznym show, którego stawką jest Kryształowa Kula i 100 tys. złotych? 

Przede wszystkim wreszcie mogę. Skończyłam swoją karierę kolarską, a zawsze ten taniec rozpoczynał się w sierpniu więc nigdy nie miałam możliwości, aby wziąć w nim udział, a miałam na to ochotę, marzenie już dawno. Jak pojawiła się taka możliwość, to skorzystałam z wielką przyjemnością. Po pierwsze, jak każdy chciałabym nauczyć się tańczyć, Po drugie słyszałam od uczestników, innych sportowców, że jest to fantastyczna przygoda. Na pewno masa nowych ludzi, masa emocji i po tym klasztornym życiu kolarza, sportowca chętnie w ten większy świat na chwilę wskoczę – przyznała w wywiadzie dla serwisu Jastrząb Post.

Warto wspomnieć, że Włoszczowska w 2018 r. wystąpiła w innym show z udziałem znanych postaci polskiego show-biznesu, czyli „Agent Gwiazdy”, zajmując ostatecznie 7. miejsce. Co ciekawe, program wówczas wygrał aktor Michał Mikołajczak, którego również zobaczymy jesienią w „Tańcu z Gwiazdami”. 

Maja Włoszczowska prywatnie

Czy Maja Włoszczowska ma dzieci i kim jest jej partner? Multimedalistka od lat żyje w związku z Przemysławem Zawadą, polskim pilotem rajdowym. Para na co dzień bardzo ceni sobie swoją prywatność, rzadko pojawia się na ściankach, a ich wspólne zdjęcia w sieci można policzyć na palcach jednej ręki. W 2011 roku kolorowa prasa donosiła, że zakochani planują powiedzieć sobie „tak”. Kolarka, która wspólnie z partnerem mieszka w Jeleniej Górze, szybko zdementowała plotki o rzekomym ślubie. 

Zobacz także:

Ostatnio mój tata dzwonił do mamy z pretensją, że nic nie wiedział o moim małżeństwie, a internet podaje, że mam męża. Ale ja też dowiedziałam się o tym z Wikipedii – przyznała żartobliwie na łamach „Super Expressu”.

Na razie nie wiadomo, czy para w najbliższym czasie planuje sformalizować swój związek lub powiększyć rodzinę. Jeśli chcecie być na bieżąco ze wszystkimi najważniejszymi wydarzeniami w życiu prywatnym i zawodowym Mai Włoszczowskiej, to koniecznie zaobserwujcie jej profil na Instagramie – @maja.wloszczowska

Maja Włoszczowska i Przemysław Zawada na Gali Mistrzów Sportu 2022 (fot. AKPA)