Manicure biologiczny klasyczny

Co to jest manicure biologiczny? Jest to nieinwazyjny zabieg kosmetyczny, którego głównym celem jest doprowadzenie naszych paznokci do możliwie jak najlepszej kondycji. W tym celu są one przede wszystkim dokładnie oczyszczane, zwłaszcza z pozostałości po wszelkiego typu lakierach. W trakcie zabiegu odsuwane są też skórki narastające na paznokcie oraz nakładane są specjalne odżywki, które mają pomóc w regeneracji i prawidłowym odżywieniu płytki paznokcia.

Manicure biologiczny określa się też często jako zabieg bezcążkowy. Wynika to z tego, iż w trakcie jego wykonywania nie korzysta się nie tylko z cążków, ale także z żadnych innych metalowych akcesoriów. Wszystkie etapy takiego manicure przeprowadza się z pomocą przyborów szklanych, drewnianych lub plastikowych. Dzięki temu zabieg jest znacznie bezpieczniejszy, gdyż nie grozi nam skaleczenie czy nadmierne naruszenie powłok ochronnych paznokci, do czego może doprowadzić nieprawidłowe używanie metalowych przyborów. Korzystanie z jednorazowych narzędzi znacznie ogranicza również ryzyko zakażenia.

Podczas wykonywania manicure biologicznego na pierwszym miejscu stawia się zdrowie naszych naturalnych paznokci. Stosowanie tej metody pozwala skutecznie zregenerować zniszczone paznokcie, poprawić ich odżywienie oraz je wzmocnić. Co ciekawe w niektórych przypadkach można również zmienić kształt paznokcia poprzez odpowiednie korzystanie z manicure biologicznego. Decydując się na takie zabiegi możemy zatem mieć pewność, że nasze paznokcie będą pięknie wyglądać, a dodatkowo zachowają one doskonałą kondycję.

Na czym polega manicure biologiczny?

Manicure biologiczny tradycyjny opiera się na czynnościach, które mają zapewnić odpowiednią pielęgnację paznokci bez stosowania żadnych agresywnych produktów i narzędzi. W pierwszej kolejności płytka paznokcia musi zostać oczyszczona np. z resztek lakieru przy pomocy delikatnego zmywacza. Następnie zmiękcza się przerośnięte skórki i odsuwa się je drewnianym patyczkiem. W przeciwieństwie do klasycznego manicure nie wycina się skórek cążkami. Paznokcie są też opiłowywane plastikowym lub szklanym pilnikiem dla uzyskania odpowiedniego kształtu. Bardzo często wykonywany jest również peeling dłoni, który może pomóc w uzyskaniu większej gładkości skóry i paznokci, a także w przywróceniu im jednolitego koloru. Tak przygotowana płytka paznokcia jest na koniec odtłuszczana i pokrywana odpowiednią odżywką.

Oczywiście gotowe paznokcie można również pomalować lakierem na swój ulubiony kolor. Ale efekt manicure biologicznego jest tak dobry, że również w swojej naturalnej odsłonie paznokcie prezentują się doskonale. Jeśli wcześniej na naszych paznokciach pojawiały się żele, tipsy, czy manicure hybrydowy, biologiczny odpowiednik takich zabiegów może być dla nich wytchnieniem, pozwalając się im zregenerować.

Manicure biologiczny krok po kroku

Projekt manicuru biologicznego, czy też plan przeprowadzenia takiego zabiegu warto ustalić z wyprzedzeniem. Nie jest on szczególnie skomplikowany, dlatego większość osób z pewnością będzie w stanie poradzić sobie z jego samodzielnym wykonaniem w domu. Jak wykonać manicure biologiczny? Instrukcję krok po kroku znajdziesz poniżej.

1. Korzystając ze zmywacza bez acetonu, zmyj resztki lakieru bardzo delikatnie pocierając wacikiem płytkę paznokcia.

Zobacz także:

2. Do miseczki nalej ciepłą wodę z dodatkiem mydła lub olejku (np. jojoba lub z pestek winogron) i zanurz w niej palce na kilka minut, aby zmiękczyć narastające na paznokcie skórki.

3. Delikatnie odsuwaj zmiękczone skórki przy pomocy drewnianego patyczka.

4. Następnie opiłuj paznokcie na odpowiedni kształt korzystając z plastikowego lub szklanego pilnika.

5. Wykonaj peeling dłoni, który pozwoli wygładzić skórę i paznokcie, ujednolicić ich kolor oraz pozbyć się resztek pyłu powstałego podczas opiłowywania.

6. Osusz dłonie, a następnie odtłuść płytkę paznokcia przy pomocy specjalnego odtłuszczacza i pokryj ją odpowiednią odżywką.

7. Jeśli zależy ci na naturalnym wyglądzie paznokci pozostaw na nich wyłącznie odżywkę lub pomaluj je lakierem na swój ulubiony kolor.

Manicure biologiczny wskazania i przeciwwskazania

Manicure biologiczny to najlepszy sposób na naturalną pielęgnację paznokci. Jest on jednak szczególnie zalecany tym osobom, które borykają się z problemami związanymi z samymi paznokciami i skórą dłoni, jaki i z różnymi schorzeniami. Wskazaniem do stosowania manicure biologicznego mogą być między innymi:

 • cukrzyca;
 • zaburzenia krzepliwości krwi;
 • rozdwajanie się paznokci;
 • bardzo cienkie paznokcie;
 • nierówna płytka paznokci;
 • sucha i łuszcząca się skóra dłoni (zwłaszcza wokół paznokci).

Choć manicure biologiczny jest małoinwazyjnym i bezpiecznym zabiegiem, nie może on być wykonywany u każdej osoby. Przeciwwskazania do manicure biologicznego to między innymi:

 • grzybica paznokci;
 • brodawki paznokciowe;
 • drożdżyca paznokci;
 • infekcje obejmujące płytki paznokci i opuszki palców;
 • skaleczenia w obrębie paznokcia i jego najbliższej okolicy;
 • alergia;
 • stany zapalne.