Stopy – to one codziennie dźwigają spory ciężar i pokonują niesamowite odległości. Nic dziwnego, że potrzebują zaawansowanej pielęgnacji oraz czegoś, co pozwoli im efektywnie odpocząć. Bardzo często ich kondycja i zdrowie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie oraz ustawienie kręgosłupa, a także innych części ciała. Okazuje się, że nawet technika chodzenia(!) ma olbrzymie znaczenie w kwestii naszego samopoczucia. Nieodpowiednie ustawienie stóp może bowiem prowadzić do wielu schorzeń, między innymi bioder czy kręgosłupa. Stopom należy się zatem regularna relaksacja, a idealnym sposobem, aby nawyk ten praktykować, jest... samodzielny masaż.

Getty Images

Masaż stóp w starożytnej medycynie chińskiej

Istnieje wiele rodzajów oraz technik masażu. Część z nich pochodzi ze starożytnej medycyny Chin. Podobnie jest w przypadku masażu stóp. W medycynie starożytnych Chin podchodzi się jednak do tematu nieco bardzo duchowo. Co to znaczy? Stare, chińskie prawdy, które przetrwały do dziś, mówią o życiowej energii „Chi”, która krąży po ciele człowieka. Według tych wierzeń na stopach znajdują się kanały energetyczne (zwane meridianami), a odpowiedni masaż potrafi przywrócić harmonie i prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu. W podobny sposób może być wykorzystany masaż gorącymi kamieniami. Polega na układaniu gorących, bazaltowych kamieni na specjalnych miejscach, które odpowiadają za przepływ energii.

Znajdź 5 minut dziennie na masaż stóp

Wiele osób narzeka na obolałe albo opuchnięte nogi. Bardzo często na tym wszelkie działanie w tym temacie się kończy, a to oczywiście bardzo duży błąd. Regularny masaż stóp może pozytywnie wpłynąć na ogólny stan zdrowia całego organizmu, dlatego też warto zadbać o profilaktykę i pielęgnować stopy regularnie. Zalecamy wpisać ten relaksacyjny zabieg w codzienny grafik, ponieważ już po krótkim czasie przyniesie on bardzo wiele korzyści. Wystarczy, że poświęcisz mu przynajmniej 5 minut dziennie. Niewiele, prawda? Wsparciem może być też chodzenie boso po domu lub chodzenie boso po trawie.

Masaż stóp: kiedy go wykonywać?

Masaż stóp najlepiej jest wykonywać wieczorem, przed snem, po kąpieli – czyli wtedy, kiedy stopy są najbardziej zmęczone. Gwarantujemy, że przyniesie niesamowitą ulgę i odprężenie nie tylko stopom, ale również całemu ciału. Idealnie jest połączyć masaż z pielęgnacją, aplikując na stopy np. nawilżający balsam czy krem. Oczywiście bardzo dobrym rozwiązaniem jest również wybranie się od czasu do czasu do specjalisty, który fachowo zajmie się tym tematem.

Masaż stóp: właściwości

Obolałe nogi po całym dniu to problem, który dotyka większość ludzi. Regularny masaż stóp jest gwarancją nie tylko ulgi i odprężenia. Ten zabieg niesie za sobą dużo więcej! Co dokładnie?

• Przede wszystkim działa relaksująco, co ma również efekt odstresowujący. Jest to olbrzymia korzyść, biorąc po uwagę współczesny, szybki tryb życia. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak regeneracja układu nerwowego i psychiki jest ważna, żeby ustrzec się od wielu chorób. 

Zobacz także:

• Koleją, istotną właściwością masażu stóp, jest poprawa krążenia. To z kolei ma dobry wpływ na wiele procesów, które odbywają się w ludzkim organizmie (między innymi na szybsze usuwanie toksyn z organizmu).

• Zabiegi na stopy poprawiają regenerację tkanek miękkich w obrębie stopy i stawu skokowego. Czasami podłożem poważniejszego urazu są mikrourazy powstałe wcześniej, na które nie zwracało się uwagi. Dlatego też warto dbać o codzienną regenerację naszych tkanek, ponieważ pomoże ona zapobiec większym kontuzjom.

• Jest to również rewelacyjny zabieg pielęgnacyjny, który wpływa na wygląd i jakość skóry. Masaż ściąga stary, zniszczony naskórek, co sprawia, że stopy stają się gładsze. Używanie do masażu dobrego kremu odpowiednio odżywi stopy, a także zapobiegnie pękaniu ich skóry. A, jak wiemy, są mocno na to narażone.

• Kolejnym, bardzo ważnym, aspektem w kontekście właściwości masażu stóp, jest działanie przeciwbólowe. Zarówno w przypadku bólu wywołanego zmęczeniem, jak i tego, który jest spowodowany jakimś konkretnym urazem. Odpowiednio wykonany zabieg potrafi przyspieszyć gojenie stanów zapalnych i minimalizować ból w obrębie masowanej części ciała.

Jak wykonać masaż stóp samemu?

Automasaż stóp nie jest trudny do wykonania, należy jednak znać kilka zasad i technik, które wpłyną na jakość oraz skuteczność tego zabiegu.

Pierwszym, podstawowym elementem, jest używanie dobrego olejku, kremu czy balsamu. Nie warto stosować byle jakich środków, ponieważ mogą one podrażnić skórę.

Kolejna, istotna kwestia, to kierunek masażu. Powinien być on wykonywany od palców do pięty. Warunkuje to anatomiczny układ tkanek i kierunek krążenia płynów ustrojowych.

Na początku warto zająć się palcami od największego do najmniejszego. Należy je ugniatać i rozcierać kciukiem, a następnie porozciągać i powyginać delikatnie w każdą stronę. Nie wolno też zapomnieć o przerwach pomiędzy palcami (technika rozcierania kciukiem również się tam sprawdzi).

Następnie zaleca się masować stopę w kierunku pięty za pomocą kolistych ruchów. Najlepiej robić to w trzech pasmach – wewnętrznym, środkowym i zewnętrznym.

Dobrze jest także naciskać i ugniatać stopę w różnych miejscach z taką siłą, aby nie sprawiało to bólu.

Ciekawą formą masażu, który przynosi dużo korzyści, jest rolowanie stopy. Są do tego przeznaczone specjalne piłki o różnej wielkości i twardości, w zależności od stopnia zaawansowania. Na początku przygody z rolowaniem stopy świetnie sprawdza się piłka do tenisa. Najlepiej jest rolować stopę na stojąco, dociskając stopą piłkę do podłoża z taką siłą, żeby odczuwać delikatny(!) ból. Już 5 minut dziennie takiej praktyki może przynieść naprawdę rewelacyjne rezultaty.

Masaż stóp: przeciwwskazania

Okazuje się, że jest kilka sytuacji, w których powinniśmy zrezygnować z masażu stóp. Nie powinno się masować stóp, jeżeli występują na nich rany otwarte lub inne zmiany skórne. Nie wolno także masować stóp, kiedy chorujemy grzybicę stóp albo mamy za sobą zabiegi chirurgiczne w tym obrębie ciała.

Jeżeli z jakichś powodów wciąż nie wiesz, czy możesz bez obaw wykonywać ten masaż, najlepiej skonsultuj temat z lekarzem.

Masaż stóp a refleksologia

Na stopach znajduje się ponad 60 receptorów i według refleksologii są one połączone z organami wewnętrznymi. Refleksologia to dziedzina medycyny niekonwencjonalnej, która opiera się na stwierdzeniu, że umiejętne uciskanie odpowiednich punktów (refleksów) na stopach, dłoniach i twarzy ma leczniczy wpływ na narządy w naszym ciele. Nie ma żadnych potwierdzonych badań, które potwierdzałyby skuteczność tej praktyki, jest jednak mnóstwo osób na całym świecie, które stosują, uwielbiają i polecą tę formę relaksu.

Oto lokalizacja głównych refleksów na stopach:

na środku podeszwy delikatnie bliżej zewnętrznej krawędzi znajduje się receptor odpowiadający za nerki,

• punkt, który oddziałuje na oczy, znajduje się na połączeniu drugiego i trzeciego palca ze stopą,

• za serce odpowiedzialna jest prawa stopa, a konkretnie poduszka pod paluchem,

• zaraz za piętą, na wewnętrznej krawędzi, znajduje się receptor odpowiedzialny za pęcherz i przewody moczowe,

• jeżeli chodzi o ramionaich punkt na stopach jest położony około centymetra pod poduszką paluchów,

• w przypadku uszu będzie to z kolei centymetr poniżej łączenia dwóch ostatnich palców ze stopą.

Takich punktów jest oczywiście znacznie więcej i (z pomocą ogólnodostępnych map refleksologicznych) śmiało możemy je stymulować, chcąc tym samym pozytywnie wpłynąć na konkretny organ. Oczywiście doświadczony refleksolog zajmie się tą terapią profesjonalnie i wykonany przez niego zabieg będzie bardziej skuteczny niż automasaż. Refleksologia jest popularną dziedziną i nie powinno być problemów na umówienie wizyty, zwłaszcza w większych miastach. Nie jest to jednak argument przemawiający przeciwko regularnym chwilom relaksu, które sami również jesteśmy sobie w stanie zapewnić. Do dzieła!