Od 16 kwietnia w Polsce obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. To oznacza, że nie wyjdziemy z domu bez ochronnej maseczki lub chusty czy szalika, którymi możemy osłonić część twarzy. Jednocześnie oczywiście podkreśla się, że używanie maseczek czy innych ochronnych elementów nie zabezpieczy nas w 100% przed zarażeniem się koronawiurusem, ale na pewno pomoże w ograniczaniu rozprzestrzeniania się COVID-19. Maseczka ochrona zmniejsza bowiem ilość wdychanego materiału biologicznego, który krąży w powietrzu, a co za tym idzie,  ryzyko zakażenia spada. 

Maseczki ochronne bez problemu można wykonać samemu w domu, kupić w internecie, także w sklepach stacjonarnych. Na przykład w popularnej sieci Żabka. Oprócz tego, że wprowadziła do sprzedaży około 8 milionów maseczek ochronnych, to jeszcze zrezygnowała z zarabiania na nich, co oznacza, że do maseczki za 1,62 zł nie jest doliczana marża. Maseczki dostępne są także w ilości 10 sztuk i za takie opakowanie zapłacimy 16,17 zł. W serwisie prasowym sieci Żabka czytamy, że „maseczki przeznaczone są dla osób dorosłych i są zgodne z normą EN149 (...) Aby zapobiec potencjalnym spekulacjom wywołanym najniższą ceną na rynku, sieć zwróciła się do franczyzobiorców o szczególną uwagę przy sprzedaży maseczek i wprowadziła zasadę limitu jednej paczki z maseczkami dla każdego klienta.”

Kraje, którymi rządzą kobiety, lepiej radzą sobie z pandemią koronawirusa! >>>

-W naszym przekonaniu każdy powinien mieć możliwość nabycia maseczki ochronnej w jak najniższej cenie. Z tego powodu podjęliśmy decyzję o dystrybucji maseczek bez zysku, w cenie która odzwierciedla koszty zakupu i transportu. Dołączyli do nas franczyzobiorcy, akceptując rezygnację z marży również po ich stronie. Wiemy, że nie zaspokoimy całego popytu, ale przygotowujemy już kolejne dostawy, by każdy mógł chronić siebie i swoich najbliższych – mówi Tomasz Suchański, Prezes zarządu firmy Żabka Polska.

I to nie koniec pozytywnych inicjatyw Żabki. Sieć włączyła się także w pomoc dla szpitali poprzez przekazanie 500 tysięcy maseczek medycznych do placówek służby zdrowia w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia. To ma wskazać ośrodki, gdzie należy te maseczki dystrybuować. 

Jak dezynfekować maseczkę ochronną? Jest kilka zasad, które warto przestrzegać >>>