Mata największym zwycięzcą gali Bestellery Empiku 2021

Mata wrócił na warszawskie salony w wielkim stylu. We wtorkowy wieczór autor hitu „Kiss cam” zjawił się na uroczystej gali rozdania nagród Bestsellery Empiku 2021. Bijący rekordy popularności raper zdobył aż dwie statuetki. Wygrał w kategorii Rap & hip-hop za fenomenalną sprzedaż swojego drugiego albumu „Młody Matczak” oraz zgarnął Nagrodę Publiczności. W gronie laureatów znaleźli się też m.in. Sanah, członkowie składu Męskie Granie Orkiestra 2021Marcin Myszka, Andrzej Maleszka, Natalia de Barbaro i organizatorzy FEST Festival 2021. To jednak nie wyniki plebiscytu, ani nawet muzyczne występy gwiazd, wzbudziły tego wieczoru największe emocje.

Mata komentuje zatrzymanie i apeluje o depenalizację marihuany

Wydarzeniem wieczoru okazało się przemówienie Maty, który podczas odbierania swoich trofeów nie omieszkał odnieść się bezpośrednio do szeroko komentowanych w mediach wydarzeń sprzed kilku tygodni. Zgromadzonej na sali publiczności i widowni przed telewizorami przedstawił się jako Skute Bobo, czyli swoje nowe, artystyczne alter ego.

Maty dzisiaj nie mogło być z nami, ale jestem ja - Skute Bobo. Słuchajcie, chciałem powiedzieć coś. Ja dwa tygodnie temu zostałem złapany za posiadanie marihuany. Chciałem coś zdementować. Wiele osób uważa, że to była jakaś akcja promocyjna. To nie była akcja promocyjna. Po prostu byłem w pracy, ciężki dzień. Skończyłem pracę, pojechałem z kolegą na piłkę. Chcieliśmy z kolegami się trochę wyluzować. Złapali nas panowie policjanci - wygłosił ze sceny.

Ubrany w zielony garnitur 21-latek postanowił wykorzystać cenny czas antenowy, aby podzielić się z widzami TVN swoim stanowiskiem w sprawie substancji odurzających. Zadeklarował, że będzie walczył o to, aby w Polsce przestano karać za posiadanie marihuany.

Ja uważam, że marihuana, cała Polska jest w niej zakochana i chciałem ogłosić, że w związku z tą sytuacją i tym, co zrobiły media, chcę nagłośnić temat marihuany w Polsce. Rozpocząć walkę o depenalizację tego narkotyku, ponieważ uważam, że jest ważny szczególnie w naszej społeczności, artystycznej, muzycznej. Jest od wielu lat - dodał.

Słowa Maty spotkały się z entuzjastyczną reakcją zgromadzonej w telewizyjnym studiu widowni. Śmiały postulat rapera popierali ze sceny kolejni laureaci, m.in. Daria Zawiałow, Vito Bambino i Artur Rojek.

Podczas odbierania drugiej statuetki Mata zacytował wymowny fragment tekstu utworu „Skute Bobo” (ten motyw pojawia się również w kawałku „Co ty na to?” z repertuaru jego hip-hopowego składu SB Maffija):

Za skuna mandat, a nie krata. Hakuna matata! - zarymował.

Myślicie, że Polska faktycznie dołączy wkrótce do krajów, które zdekryminalizowały posiadanie marihuany?