Uczniowe w końcu poznali daty tegorocznej matury oraz egzaminu ósmoklasisty. Nowe terminy, których ustalenie wymusiła na Ministerstwie Edukacji Narodowej pandemia koronawirusa, podał na konferencji prasowej minister Dariusz Piontkowski. Do tej pory nie było żadnych konkretnych propozycji terminów, kiedy miałyby się odbyć egzaminy maturalne i ósmoklasistów. Informowano jedynie, że nowe daty zostaną ogłoszone najpóźniej trzy tygodnie wcześniej. Teraz wiemy już, że uczniowie na oswojenie się z obowiązującymi terminami mają nieco więcej czasu.

Zgodnie z zapowiedzią z wyprzedzeniem informujemy o terminach egzaminów. Od samego początku zależało nam na tym, by je przeprowadzić tak, aby nikt nie czuł się pokrzywdzony w tej sprawie, a z drugiej strony, by przeprowadzić je maksymalnie bezpiecznie. Wierzę, że ten dodatkowy czas, który będą mieli uczniowie na przygotowanie się do egzaminów przełoży się na ich dobre wyniki. Ten wyjątkowy czas, w którym wszyscy jesteśmy dowiódł, że zdaliście egzamin z dojrzałości i wytrwałości. Już dziś życzę wszystkim powodzenia na egzaminach – powiedział minister Dariusz Piontkowski.

Matura 2020: nowy termin. Kiedy odbędą się egzaminy maturalne?

Pierwszy egzamin maturalny odbędzie się w poniedziałek 8 czerwca i będzie to egzamin z języka polskiego. W sumie matury potrwają do 29 czerwca i co istotne, będą to tylko matury pisemne. Termin dodatkowy egzaminu maturalnego zaplanowano od 8 do 14 lipca. Wyniki egzaminu w terminie głównym i dodatkowym będą znane do 11 sierpnia. Egzamin poprawkowy odbędzie się 8 września, a jego wyniki poznamy do 30 września. Jak zapewnił minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek początek roku akademickiego planowany jest póki co tradycyjnie na 1 października 2020 roku. Zgodnie z tymi ustaleniami, rekrutacja na studia ma zatem przebiegać w normalnym trybie. 

4 rzeczy, o których powinien pamiętać każdy maturzysta! >>>

Egzamin ósmoklasisty 2020. Kiedy się odbędzie?

Na konferencji dowiedzieliśmy się, że działalność placówek edukacyjnych w dalszym ciągu zostaje zawieszona. To oznacza, że szkoły zamknięte będą do 25 maja, a zajęcia będą prowadzone zdalnie. Co z egzaminami ósmoklasistów? Minister Piontkowski ogłosił, że egzaminy uczniów kończących szkołę podstawową odbędą się 16-18 czerwcaTermin dodatkowy odbędzie się z kolei od 7 do 9 lipca. Jak czytamy na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej, wyniki egzaminu ósmoklasiści poznają do 31 lipca. 

Oprócz nowych terminów matur i egzaminów ósmoklasistów podano także, na kiedy zaplanowano egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie (Formuła 2012 i Formuła 2017). Potrwa on od 22 czerwca do 9 lipca 2020 roku. Natomiast egzamin zawodowy (Formuła 2019) zaplanowany jest od 17 do 28 sierpnia.

Przesądy maturalne – wiemy co przynosi szczęście na maturze! >>>

Zobacz także: