Przesądy maturalne - długie włosy

Jeden z popularnych przesądów mówi, że uczeń, który chce zdać maturę, nie może ścinać włosów od studniówki aż do zakończenia egzaminów. (niektóre wersje mówią, że nożyczek powinno unikać się nawet przez całą klasę maturalną). Właśnie we włosach znajduje się esencja gromadzonej w trakcie nauki wiedzy. Wizyta u fryzjera równa się więc z proporcjonalnym skróceniem wiedzy. Co więcej, w dniu egzaminu panowie powinni zostawić maszynki w spokoju - golenie może przynieść pecha.

Przesądy maturalne - nie dziękuj!

Życzenia powodzenia i sukcesu maturzyście są absolutnie niedopuszczalne, mogą bowiem przynieść dużego pecha w trakcie egzaminów. O wiele lepiej jest życzyć połamania nóg, skręcenia karku lub długopisu. W ten sposób złe licho nie zrozumie przekazu. W dobrym tonie jest również solidny (im mocniejszy, tym lepiej) "kopniak na szczęście"., który pozwoli zbłąkanym szarym komórkom wrócić na swoje miejsce. Maturzysta, który usłyszy od kogoś słowo "powodzenia", pod żadnym pozorem nie może dziękować. Jeżeli jednak to zrobi, musi natychmiast splunąć trzykrotnie przez lewe ramię, aby odczynić zły urok.

Przesądy maturalne - amulety

Nie od dziś wiadomo, że amulety przynoszą szczęście. Niestety strażnicy sal egzaminacyjnych nie pozwalają na wnoszenie jakichkolwiek nadprogramowych przedmiotów. Nie przeszkadza to maturzystom w próbach przemycania artefaktów w postaci czterolistnych koniczyn, przypinek w kształcie podkowy lub figurek słoni z zadartą trąbą. Dyskretnym amuletem może być czerwona nitka na nadgarstku - najlepiej wiązana przez najlepszego przyjaciela na godzinę przed egzaminem.

Przesądy maturalne - Coś pożyczonego

Noszenie przy sobie pożyczonej rzeczy to nie tylko przesąd ślubny - ma także duże znaczenie dla maturzystów. W trakcie egzaminu warto więc zaopatrzyć się w dowolny przedmiot pożyczony od drugiej osoby: długopis, biżuterię, a nawet buty. Co więcej, im mądrzejszy będzie Twój darczyńca, tym lepiej - siła pochodząca z jego wiedzy pomoże Ci napisać egzamin ze znakomitym wynikiem.

Przesądy maturalne, czyli co przynosi szczęście na maturze? Wyprawa w góry i do Częstochowy

Maturalne przesądy wiążą się również z aktywnością fizyczną. Pielgrzymka do Częstochowy i obejście Drogi Krzyżowej ma wedle powszechnego przesądu zapewnić jasność w głowie maturzysty, co z kolei pomoże mu bez trudu zdać egzamin. Tradycyjnie wiele szkół średnich organizuje jedno- lub kilkudniowe wycieczki na Jasną Górę dla klas maturalnych. Inny przesąd nakazuje z kolei samodzielne zdobycie Giewontu. Wdrapanie się na szczyt góry tożsame jest z osiągnięciem szczytu umiejętności intelektualnych.

Przesądy maturalne, czyli co przynosi szczęście na maturze? Książka pod poduszką i giełda tematów

Czasami szczęściu może pomóc sen. W noc poprzedzającą egzamin włóż pod poduszkę książkę z danego przedmiotu. Wiedza, która nie udało się przyswoić wniknie wówczas do Twojej głowy. Pomocna może okazać się również tzw. giełda tematów. Polega ona na intensywnym wizualizowaniu tematów i pytań, które mają znaleźć się na egzaminie.

Przesądy maturalne, czyli co przynosi szczęście na maturze? Odpowiedni ubiór

Przesądy maturalne dotyczą też ubioru maturzysty. Uczniowie obu płci powinni zastosować się do kilku reguł. Panie muszą pamiętać o czerwonej podwiązce (najlepiej na lewej nodze) oraz bieliźnie w tym samym kolorze, w dodatku tej samej, którą nosiły na studniówce. Z kolei panowie powinni czyścić buty w jedną stronę i założyć ten sam garnitur, w którym bawili się na studniówce, bowiem w nim właśnie została skumulowana cała dobra energia z szampańskiej zabawy. Ważny jest również krawat w czerwonym kolorze.

Zobacz także:

Przesądy maturalne, czyli co przynosi szczęście na maturze? Prawą nogą

Wstawanie prawą nogą jest zalecane codziennie, jednak w dniu egzaminu zwyczaj ten jest szczególnie ważny, może bowiem przynieść ci znakomity wynik. Aby jeszcze bardziej zwiększyć zapas szczęścia, na tydzień przed maturą wszystkie czynności wykonuj właśnie prawą kończyną, zaś w dniu egzaminu przekrocz nią próg sali egzaminacyjnej. Ważna rzecz -jeżeli podczas egzaminu spadnie ci arkusz, zanim go podniesiesz, przydepnij go - także prawą kończyną.

Matura z matematyki nie będzie obowiązkowa? >>>