Matura to poważna sprawa. Zazwyczaj po studniówkach, które są organizowane na przełomie stycznia i lutego, uczennice oraz uczniowie ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych zabierają się za powtarzanie materiału do egzaminu. Regularna nauka, przygotowywanie notatek i rozwiązywanie zadań skonstruowanych w charakterystyczny sposób to absolutny must-have. Jednak podczas przygotowań nie można zapominać o własnej kondycji (zarówno psychicznej, jak i fizycznej) i odpoczynku. Co więcej, można nieco dopomóc swojemu szczęściu. W jaki sposób? Istnieją pewne rytuały związane z maturą, które warto mieć na uwadze przed, a także podczas egzaminu. Wskazujemy najpopularniejsze przesądy maturalne.  

Przesądy maturalne - długie włosy

Jeden z popularnych przesądów mówi, że uczennica lub uczeń, który chce zdać maturę, nie może ścinać włosów od studniówki aż do zakończenia egzaminów. (niektóre wersje mówią, że nożyczek powinno unikać się nawet przez całą klasę maturalną). Właśnie we włosach znajduje się esencja gromadzonej w trakcie nauki wiedzy. Wizyta u fryzjera czy fryzjerki równa się więc z proporcjonalnym skróceniem wiedzy. Co więcej, w dniu egzaminu warto powstrzymać się od używania maszynki do golenia. 

Przesądy maturalne - życzenia powodzenia i podziękowania

Życzenia powodzenia i sukcesu maturzyście czy maturzystce są absolutnie niedopuszczalne, mogą bowiem przynieść dużego pecha w trakcie egzaminów. O wiele lepiej jest życzyć połamania nóg, skręcenia karku lub długopisu. W ten sposób tak zwane złe licho nie zrozumie przekazu. W dobrym tonie jest również kopniak na szczęście, który pozwoli zbłąkanym szarym komórkom wrócić na swoje miejsce. Oczywiście chodzi o symboliczny gest, a nie o przemocowe zachowania. No i jeszcze jedno... Maturzystka albo maturzysta, który usłyszy od kogoś słowo powodzenia, pod żadnym pozorem nie może dziękować. Jeżeli jednak to zrobi, musi natychmiast splunąć trzykrotnie przez lewe ramię, aby odczynić zły urok.

Przesądy maturalne - amulety

Nie od dziś wiadomo, że amulety przynoszą szczęście. Niestety strażnicy sal egzaminacyjnych nie pozwalają na wnoszenie jakichkolwiek nadprogramowych przedmiotów. Nie przeszkadza to maturzystom w próbach przemycania artefaktów w postaci czterolistnych koniczyn, przypinek w kształcie podkowy lub figurek słoni z zadartą trąbą. Dyskretnym amuletem może być czerwona nitka na nadgarstku - najlepiej wiązana przez najlepszego przyjaciela lub przyjaciółkę na godzinę przed egzaminem.

Przesądy maturalne - coś pożyczonego

Noszenie przy sobie pożyczonej rzeczy to nie tylko przesąd ślubny - ma także duże znaczenie dla maturzystów i maturzystek. W trakcie egzaminu warto więc zaopatrzyć się w dowolny przedmiot pożyczony od drugiej osoby: długopis, biżuterię, a nawet buty. Co więcej, im mądrzejszy będzie twój darczyńca czy twoja darczyni, tym lepiej. Siła pochodząca z jego albo jej wiedzy pomoże ci napisać egzamin ze znakomitym wynikiem.

Przesądy maturalne - książka pod poduszką i giełda tematów

Czasami szczęściu może pomóc sen. W noc poprzedzającą egzamin włóż pod poduszkę książkę z danego przedmiotu. Wiedza, która nie udało się przyswoić wniknie wówczas do twojej głowy. Pomocna może okazać się również tzw. giełda tematów. Polega ona na intensywnym wizualizowaniu tematów i pytań, które mają znaleźć się na egzaminie.

Przesądy maturalne - odpowiedni ubiór

Przesądy maturalne dotyczą też ubioru maturzysty czy maturzystki. Do grona najpopularniejszych należą podwiązka, buty czyszczone w jednej stronie i garnitur, w którym osoba zdająca egzamin pojawiła się około sto dni wcześniej na studniówce. Jeśli chodzi o ostatni z wymienionych, podobno w ubraniu została skumulowana cała dobra energia z szampańskiej zabawy. Naszym zdaniem lepiej jednak zadbać o wygodę podczas matury. Chodzi o to, by ubrania nie były za bardzo obcisłe, a tym samym nie utrudniały oddychania i nie ograniczały ruchów, natomiast akcesoria nie przeszkadzały podczas pisania czy odpowiedzi. 

Zobacz także:

Przesądy maturalne - coś czerwonego

Panuje również przekonanie, według którego uczennica czy uczeń powinien mieć ze sobą coś czerwonego. Może to być krawat, wstążka, spinka albo wspomniana już nitka, która dodatkowo pełni rolę amuletu na szczęście. 

Przesądy maturalne - początek dnia

Wstawanie prawą nogą jest zalecane codziennie, jednak w dniu egzaminu zwyczaj ten jest szczególnie ważny, może bowiem przynieść ci znakomity wynik. Aby jeszcze bardziej zwiększyć zapas szczęścia, na tydzień przed maturą wszystkie czynności wykonuj właśnie prawą kończyną, zaś w dniu egzaminu przekrocz nią próg sali egzaminacyjnej. Ważna rzecz -jeżeli podczas egzaminu spadnie ci arkusz, zanim go podniesiesz, przydepnij go - także prawą kończyną.