Na ten moment czekało niecierpliwie wiele osób. Rozpoczął się drugi etap plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku 2022, czyli tegorocznej edycji budzącej z roku na rok coraz większe emocje zabawy organizowanej przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. W poprzednich latach triumfowały takie wyrażenia jak „sztos”, „dzban”, „alternatywka” i „śpiulkolot”. Sprawdźcie, jakie słowa mają szansę wygrać w tym roku.

Młodzieżowe Słowo Roku 2022 – finałowa lista i definicje

Jak informują organizatorzy plebiscytu, w finale tegorocznej zabawy znalazło się 20 słów wybranych spośród 8221 różnych słów i wyrażeń nadesłanych przez internautów. Poniżej możecie zapoznać się z całą finałową dwudziestką.

baza (warianty: bazunia, zbazowane) – wyraz aprobaty, pozytywnych emocji. Określenie to jest bezpośrednim tłumaczeniem określenia based. Początkowo w slangu oznaczało ono osobę uzależnioną od kokainy ale w 2010 raper Lil B nadał mu nowe znaczenie. Based oznacza bycie sobą. Bez lęku o to co pomyślą ludzie. Bez lęku o robienie tego co chciałbyś robić. Oznacza bycie pozytywną osobą.

betoniarz – absurdalne powiedzenia z dwóch krótkich filmów opublikowanych na YouTube w 2008 roku, a po latach odkrytych na nowo. W różnych sytuacjach powtarzane są fragmenty obu fraz: „Betoniarze w Anglii, macie pozdrowienia z Polski, be be be be beton!” oraz „Ty ****** betoniarzu. Cztery cztery” (44 to kod telefoniczny Wielkiej Brytanii). Betoniarz odnosi się najprawdopodobniej do profesji, kojarzyć się też może z osobą otyłą. Beton w języku potocznym kojarzy się ze stanem po paleniu marihuany, dawniej zaś z uporem, konserwatyzmem (beton partyjny).

cringe (wariant: krindż) – wstyd, przypał, sytuacja mocno niestosowna do okoliczności, zawstydzająca, coś krępującego.

essa – coś łatwego, co przychodzi łatwo dlatego, że jesteśmy wyluzowani (stąd mieć essę), luz. Często występuje jako okrzyk radości lub triumfu, wykorzystywany jako ekspresja pozytywnych uczuć, a nawet pozdrowienie.

gigachad – osoba idealna, wzbudzająca podziw; ktoś bardzo dobry w jakiejś dziedzinie lub coś co jest świetne, doskonałe. W pierwszym znaczeniu odnosi się do słowa chad – nierealistycznego ideału męskiego piękna, w drugim do jego homonimu czad (Ale czad!) – ‘świetne, fantastyczne, doskonałe’.

Zobacz także:

kto pytał? (wariant: A kto pytał?) – pytanie wyrażające brak zainteresowania treścią danego komunikatu; riposta o znaczeniu: „Nic mnie to nie obchodzi”.

łymyn (wariant: women) – spolszczone żartobliwe określenie kobiet zachowujących się nieracjonalnie (wymowa ang. słowa women w l. mn.); współczesny odpowiednik powiedzenia: „Ach, te kobiety” z nutą pobłażliwości lub ironii.

naura – skrót od na razie; zwrot używany na pożegnanie – przekształcone słowo ‘nara’, oznacza na razie, do zobaczenia. W wymowie słowa naśladowany jest angielski akcent.

NPC – zwykła, niewyróżniająca się osoba. Ktoś, kto zachowuje się i ubiera jak inni, ale też ktoś, kto zachowuje się mechanicznie, dziwnie – jak postać z gry. Od ang. non-player character, non-playable character (NPC) – określenia z fabularnych gier wideo, w których oznacza postać sterowaną przez komputer, a nie innego gracza.

odklejka (warianty: odkleić się, odklejeniec, odklejony, odkleiło, odkleja (czynność), odkleja (osoba) – stan oderwania od rzeczywistości lub osoba, która nie rozumie, co się dzieje, jest nieobecna myślami, nie zachowuje się odpowiednio.

onuca (wariant: ruska onuca) – sprzymierzeniec Rosji w wojnie z Ukrainą, osoba, która usprawiedliwia działania agresora.

pokemon – osoba wyróżniająca się zbyt ekstrawaganckim, niecodziennym, kolorowym wyglądem. Aluzja do postaci kolorowych stworów z gry komputerowej.

rel – z ang. relatable; czuję to samo, mam tak samo, prawdziwe zgadzam się z tobą. Potwierdzenie tego, co mówił przedmówca.

robi wrażenie – dosłowny lub ironiczny sposób wyrażenia zdumienia lub podziwu. Powiedzenie nawiązuje do jednego z filmów, na którym youtuber zachwala duży, trzydziestocentymetrowy kebab, który „robi wrażenie”.

siedemnaście (wariant: hehe 17) – żartobliwa, przekorna riposta na pytanie o wiek. Pytanie i odpowiedź: Ile ty masz lat? Hehe, siedemnaście to fragment piosenki wykonywanej przez grupę NATSU WORLD skupioną wokół youtuberki i influencerki Natsu. Siedemnaście może być też odpowiedzią na każde pytanie zaczynające się od ile?.

sigma (wariant: sigma male) – mężczyzna silny, niezależny, intrygujący, pewny siebie, podziwiany, ale nieafiszujący się ze swoimi sukcesami.

slay – (z ang. slay – niszczyć, gromić) coś, co wymiata, robi wrażenie, wzbudza podziw albo ktoś, kto imponuje, poraża, np. atrakcyjnym wyglądem. Używane, gdy ktoś nam się podoba albo gdy jesteśmy z czegoś zadowoleni, a nawet jako okrzyk triumfu. Slangowo „you slay me” stosowane było jako komentarz do dowcipnej wypowiedzi już sto lat temu.

sus – z ang. suspect lub suspicious, ‘podejrzany’; skrót często używany przez graczy Among Us, gry wideo, odpowiednika znanej zabawy w mafię, która wielką popularność zdobyła w 2020 roku.

twoja stara (warianty: twój stary, twoja matka, twój ojciec) – funkcjonuje jako dezaprobująca odpowiedź na pytanie: Kto?/ Kto pytał? lub na dowolną inną wypowiedź. Przed kilkunastu laty modny składnik dłuższych deprecjonujących zwrotów w rodzaju „Twoja stara pierze w rzece”. Rzadziej w postaci męskiej (twój stary). Pochodzi od ang. yer mum (lub yo momma) ucinającego dyskusję.

UwU –  emotikon oznaczający coś słodkiego, uroczego; ekspresja ciepłych emocji. Może być też ironiczną reakcją na coś, co odczuwa się jako „przesłodzone”. W Internecie pojawia się od lat i pochodzi z tradycji japońskich emotikonów kaomoji, popularnych w kręgach fanów mangi i anime. Litery „U” należy kojarzyć z zamkniętymi oczami, a całość – z wyrazem błogości na twarzy. Analogiczne „OwO” (tu oczy szeroko otwarte) oznacza zaskoczenie, zdziwienie, ekscytację.

Młodzieżowe Słowo Roku 2022 – głosowanie i wyniki

Głosowanie na Młodzieżowe Słowo Roku 2022 wystartowało 15 listopada. Jak czytamy w regulaminie, plebiscyt zakończy się najpóźniej 30.11.2022 o godzinie 23:59. Wyniki zostaną ogłoszone na początku grudnia.

Formularz do głosowania online dostępny jest dostępny na stronie internetowej sjp.pwn.pl. Aby oddać ważny głos, należy:

  • wybrać jedno słowo z listy;
  • podać swój adres email i wiek;
  • zaznaczyć pole dotyczące zapoznania się z regulaminem plebiscytu i akceptacją jego treści;
  • kliknąć czerwony przycisk z napisem „Zagłosuj”;
  • a na koniec potwierdzić chęć oddania głosu poprzez kliknięcie w link przesłany przez PWN na wskazany przez nas adres email.

fot. sjp.pwn.pl

Macie już swojego faworyta?