Ogłoszenie wyników kolejnego głosowania na Młodzieżowe Słowo Roku za nami. W 2022 roku obyło się bez większych zaskoczeń. Triumfowała „essa”, czyli zwrot, który faktycznie robi furorę na szkolnych korytarzach i w internecie. Warto jednak wiedzieć, że w ubiegłych latach sprawa nie była aż tak bardzo przewidywalna i oczywista. W tym miejscu warto wspomnieć chociażby o 2020 roku, gdy plebiscyt ostatecznie w ogóle nie został rozstrzygnięty. Powód wyjaśniono w oficjalnym oświadczeniu.

Konkurs, który przez lata był zabawą z językiem i służył refleksji nad nim, stał się w tym roku areną walki na słowa, a tego faktu nie możemy i nie chcemy akceptować. Najczęściej zgłaszane były słowa wulgarne, wyśmiewające konkretne osoby, poglądy, postawy lub płeć – ogłosiła kapituła.

Rok później organizatorzy nie mieli już oporów przed wyróżnieniem najpopularniejszych słów i określeń. Decyzją internautów biorących udział w głosowaniu, laureatem został bowiem niewinny „śpiulkolot”. Jak donosi Wydawnictwo Naukowe PWN, na zwycięski wyraz oddano w sumie 9 656 głosów. Mimo to, tym razem również nie obyło się bez kontrowersji.

Co to znaczy śpiulkolot?

Śpiulkolot to słowo, które w 2021 roku przewijało się przede wszystkim w internetowych memach. Problem w tym, że wyraz nie był jednak wcale powszechnie znany wśród młodzieży, lecz w gronie znacznie starszych użytkowników sieci. Nieoficjalnie mówi się o tym, że do jego popularyzacji, a więc i do oddawanie na niego głosów, przyczynili się w dużej mierze twórcy instagramowego profilu Make Life Harder.

W mediach społecznościowych słowo śpiulkolot zazwyczaj można było zobaczyć w zestawieniu ze zdjęciami uroczych zwierząt, zwłaszcza psów i kotów. Można je rozumieć na co najmniej dwa sposoby.

Po pierwsze, śpiulkolot to najzwyczajniej w świecie miejsce do spania. Wyraz pochodzi od popularnego głównie wśród osób z pokolenia tzw. millenialsów (ludzi urodzonych między 1980 a 1996 rokiem), określenia „śpiulkać”, czyli po prostu spać.

Miejsce do spania z kontekstem podróży lotniczej w krainę snów („lecimy w spanko”) - wyjaśnia dziennikarz i publicysta, Bartek Chaciński.


Po drugie, śpiulkolot można też definiować bardziej dosłownie, czyli jako „samolot do spania” czy też „boarding do snu”. Jak czytamy na stronie internetowej Słownika Języka Polskiego PWN, słowo śpiulkolot używane jest często w odniesieniu do zwierząt, gdy ucinają sobie drzemkę – wtedy mówimy, że „boardingują do śpiulkolotu”, czyli szykują się do snu.

Trochę lotnisko, trochę legowisko - dodaje Chaciński.

Młodzieżowe Słowo Roku 2021 – wyniki

Na kolejnych miejscach na podium ubiegłorocznego plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku 2021 znalazł się zwrot „naura” (nowa forma wyrażenia „nara” czyli skrótu od pożegnania „na razie”) oraz niezbyt uprzejma „twoja stara” (zgodnie z definicją PWN, ten tekst funkcjonuje jako dezaprobująca odpowiedź na pytanie: kto? lub na dowolną inną wypowiedź).

Zobacz także:

Jesteście zaskoczeni, że w tamtym roku w plebiscycie Młodzieżowe Słowo Roku najwięcej głosów zdobyły akurat te wyrazy?