Znamy wyniki głosowania na Młodzieżowe Słowo Roku 2021. W przeciwieństwie do ubiegłego roku, gdy plebiscyt nie został rozstrzygnięty, tym razem organizatorzy nie mieli oporów przed wyróżnieniem najpopularniejszych słów i określeń. Decyzją internautów laureatem został „śpiulkolot”. Jak donosi Wydawnictwo Naukowe PWN, na zwycięski wyraz oddano w sumie 9 656 głosów.

Co to znaczy śpiulkolot?

Śpiulkolot to słowo, które w ostatnich miesiącach wielokrotnie przewijało się w internetowych memach. Szczególnie często można je było zobaczyć w zestawieniu ze zdjęciami uroczych zwierząt, zwłaszcza psów i kotów. Można je rozumieć na co najmniej dwa sposoby.

Po pierwsze, śpiulkolot to najzwyczajniej w świecie miejsce do spania. Wyraz pochodzi od popularnego głównie wśród osób z pokolenia tzw. millenialsów (ludzi urodzonych między 1980 a 1996 rokiem), określenia „śpiulkać”, czyli po prostu spać.

Miejsce do spania z kontekstem podróży lotniczej w krainę snów („lecimy w spanko”) - wyjaśnia dziennikarz i publicysta, Bartek Chaciński.


Po drugie, śpiulkolot można też definiować bardziej dosłownie, czyli jako „samolot do spania” czy też „boarding do snu”. Jak czytamy na stronie internetowej Słownika Języka Polskiego PWN, słowo śpiulkolot używane jest często w odniesieniu do zwierząt, gdy ucinają sobie drzemkę – wtedy mówimy, że „boardingują do śpiulkolotu”, czyli szykują się do snu.

Trochę lotnisko, trochę legowisko - dodaje Chaciński.

Młodzieżowe Słowo Roku 2021 – wyniki

Na kolejnych miejscach na podium tegorocznego plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku 2021 znalazł się zwrot „naura” (nowa forma wyrażenia „nara” czyli skrótu od pożegnania „na razie”) oraz niezbyt uprzejma „twoja stara” (zgodnie z definicją PWN, ten tekst funkcjonuje jako dezaprobująca odpowiedź na pytanie: kto? lub na dowolną inną wypowiedź).

Jesteście zaskoczeni, że w tym roku w plebiscycie Młodzieżowe Słowo Roku najwięcej głosów zdobyły akurat te wyrazy?