Nietrudno zauważyć, że z roku na rok plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku budzi coraz większe emocje. Po ubiegłorocznym zamieszaniu, jakie wywołało zwycięstwo nieznanego szerzej pojęcia „śpiulkolot”, o organizowanej od kilku lat zabawie zrobiło się bowiem głośno praktycznie w całym polskojęzycznym internecie. W tym roku obyło się jednak bez większych zaskoczeń i kontrowersji.

Młodzieżowe Słowo Roku 2022 – wyniki

Na ten moment czekały tysiące internautów. 7 grudnia w końcu ogłoszono wyniki plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Przypomnijmy, że w finałowej dwudziestce, wyłonionej spośród aż 8221 różnych słów i wyrażeń, znalazły się m.in. takie twory językowe jak gigachad, naura, rel i... twoja stara. Żaden z wymienionych zwrotów nich nie mógł się jednak równać zwycięzcy. Bez większego zaskoczenia została nim robiąca już od dłuższego czasu ogromną furorę wśród dzieci i młodzieży „essa”.

Dużo głosów otrzymały również takie słowa i zwroty jak slay, łymyn, betoniarz czy NPC. Kapituła postanowiła w tym roku przyznać także dodatkową nagrodę nagrodę jury. Otrzymało ją słowo „odklejka”. 

Jak czytamy na oficjalnej stronie internetowej organizatora konkursu, czyli Wydawnictwa Naukowego PWN, w tegorocznej edycji zabawy wzięło udział prawie ćwierć miliona osób.

Co to znaczy essa?

Sporo osób żartuje, że essa oznacza.. wszystko i nic zarazem. Trzeba jednak przyznać, że jest w tym trochę prawdy. Essa to bowiem słowo, którego można użyć niemal na każdą okazję. Kojarzy się pozytywnie. Essa oznacza luz lub coś łatwego, co przychodzi łatwo dlatego, że jesteśmy wyluzowani (dlatego mówi się „mieć essę”). Często występuje jako okrzyk radości lub triumfu. Zwrot wykorzystywany jest też często jako ekspresja pozytywnych uczuć. Essy można też użyć jako pozdrowienia – szczególnie na pożegnanie.

Warto wspomnieć, że wypowiadaniu słowa essa towarzyszy często gest stosowany powszechnie przez amerykańskich surferów, znany m.in. jako shaka sign, hang ten (lub hang 10), surfer dude czy hang loose.

Co to znaczy odklejka?

Laureat nagrody jury, czyli słowo odklejka oznacza stan oderwania od rzeczywistości lub osobę, która nie rozumie, co się dzieje, jest nieobecna myślami, nie zachowuje się odpowiednio. Wiele osób stosuje odlejkę jako zamiennik wyrażenia mówić od rzeczy, a także gdy chce zwrócić uwagę, że komuś odbiła sodówka i stracił kontakt z realnym światem. Występuje w wielu różnych wariantach – zarówno jako rzeczownik, jak i czasownik oraz przymiotnik. Młodzież używa takich form jak odklejeniec, odklejony, odkleiło, odkleja (czynność), odkleja (osoba).

Zobacz także:

Znaliście te słowa?

Sprawdź również na czym polega efekt aueroli.