Trend quiet quitting przybiera na sile. Na początku mówiło się o nim przede wszystkim w kontekście kariery i sposobu wykonywania swojej pracy na co dzień. Jednak okazuje się, że może być wykorzystywany również w życiu prywatnym, w tym w związkach. Tłumaczymy, na czym polega, dlaczego może być niebezpieczny i co zrobić w momencie, w którym zauważymy, że partner lub partnerka ulega mu. Oto wszystko, co warto wiedzieć na ten temat.

Quiet quitting – co to jest? 

Quiet quitting lub (coraz częściej spotykane) quiet dumping to dość świeże pojęcia. Można je przetłumaczyć jako cicha rezygnacja albo ciche porzucenie i, jak się okazuje, nie jest to przypadek, ponieważ całość opiera się właśnie na rezygnacji. Trend narodził się w Stanach Zjednoczonych, ale za sprawą mediów społecznościowych, na czele z TikTokiem, zyskał popularność na całym świecie, w tym w Polsce. Został wypromowany przez użytkownika TikToka, który posługuje się nickiem @zaidleppelin. Co ciekawe, można go zauważyć nie tylko w pracy (jak sądzono na początku), ale również w życiu prywatnym. W drugim z wymienionych przypadków dotyczy przede wszystkim osób, które są w długoletnich związkach. 

Quiet quitting w pracy

Na czym polega quiet quitting w pracy? Jak wspomnieliśmy, trend dotyczy rezygnacji. Jednak – co warto podkreślić – nie chodzi o rzucenie pracy czy niewypełnianie swoich obowiązków. Osoby, które wpisują się w ten koncept, robią dokładnie tyle, ile muszą – co wynika z podpisanej przez nie i pracodawcę czy pracodawczynię umowy. Pracują od 9:00 do 17:00, nie wychodzą przed szereg i nie angażują się emocjonalnie. Co więcej, zachowują balans pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym, czyli np. nie sprawdzają maila w czasie wolnym i nie biorą niepłatnych nadgodzin. Choć dla niektórych, takie zachowanie jest czymś oczywistym, to jest wiele osób (m.in. w Polsce), które dopiero próbują się tego nauczyć.

Dysonans poznawczy – definicja. Czym jest dysonans poznawczy i jakie są sposoby jego redukcji 

Quiet quitting w związku

Jak się okazuje, z quiet quitting można spotkać się także w związkach. Szczególnie wśród par z długim stażem. Choć, co warto podkreślić, nie jest to regułą. W tym miejscu warto wspomnieć o innym wideo na TikToku. Jak czytamy na „ID”, Daniel Hentschel, który zazwyczaj udostępnia zabawne i sarkastyczne treści, przez przypadek zauważył, że cichą rezygnacją albo cichym porzuceniem można nazwać sytuację, gdy partner albo partnerka niemal całkowicie traci zainteresowanie tobą i łączącym was uczuciem, daje ci absolutne minimum i / lub nie chce być osobą odpowiedzialną za zakończenie związku. Wiele użytkowniczek oraz użytkowników popularnej aplikacji doświadczyło czegoś takiego, o czym świadczą liczne reakcje (polubienia, komentarze i udostępnienia) pod wspomnianym postem. 

@danhentschel Quiet Quitting in a Relationship aka “Quiet Dumping” #couples #relationships Sunset Lover - Petit Biscuit

Niestety quiet quitting czy quiet dumping może być niebezpieczne w relacjach romantycznych. Warto bowiem zauważyć, że tego rodzaju zachowanie może wpłynąć negatywnie na, nazwijmy to, osobę porzuconą – obniżyć jej poczucie własnej wartości czy zachwiać pewnością siebie. 

Quiet quitting w związku. Co zrobić, gdy padnie się jego ofiarą? 

W związku z powyższym warto zastanowić się, co zrobić, gdy okaże się, że partner bądź partnerka należy do grona fanów i fanek quiet quittingu? Redakcja serwisu „Glamour UK” poruszyła ten temat z ekspertką – Tiną Wilson, czyli założycielką aplikacji randkowej Wingman. Jak się okazuje, pomocna w tym wypadku może być szczera i spokojna rozmowa, podczas której opowiesz o swoich uczuciach, a także ewentualnych obawach. Być może dzięki temu uda się naprawić tę relację. Albo odwrotnie: ostatecznie ją zakończyć. 

Zobacz także:

Jeśli on / ona nie bierze pod uwagę twoich obaw i nie jest gotowa na naprawianie relacji, wiesz, na czym stoisz – czytamy w artykule opublikowanym na „Glamour UK”. – Jeśli druga osoba jest otwarta na pracę nad tym, co was łączy, spędźcie razem wartościowy czas i zachęcajcie się wzajemnie do tego, by swobodnie porozmawiać o towarzyszących wam uczuciach – kontynuuje Tina Wilson. 

Bardzo możliwe, że druga strona nie jest całkowicie świadoma tego, jak jej zachowania (i brak zaangażowania) na ciebie wpływa. Być może mierzy się z czymś, o czym nie wiesz i też potrzebuje wsparcia.