Kilka lat przekonywaliśmy się do zalet diety wegańskiej, czyli wykluczeniu z jadłospisu mięsa oraz produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym nabiału i jajek. Wielu zwolenników ma również osławiona dieta paleo, która jest przeciwieństwem weganizmu, ponieważ jej podstawą są ryby oraz mięso. Ta pierwsza jest korzystniejsza dla zdrowia, a dietetycy polecają na stałe włączyć ją do nawyków żywieniowych, z kolei dieta paleo jest nastawiona na skuteczną utratę kilogramów. Jak to się stało, że z połączenia tak różnych jadłospisów powstał peganizm, czyli najmodniejsza dieta 2019 roku, o której mówią wszyscy? Chociaż powstała w 2015 roku, dopiero teraz zyskuje popularność. Na Pintereście, na którym silnie widać tendencje lifestyle'owe, wyszukiwanie hasła „peganizm” wzrosło w ostatnim czasie o ponad 300% i wciąż rośnie. Bierzemy pod lupę plan żywieniowy, który zakłada o wiele więcej korzyści niż spadek masy ciała.

Co to jest piperyna? Ten magiczny składnik ma właściwości odchudzające i leczy depresję! >>>

Dieta pegan – skąd się wzięła?

Według Marka Hymana, twórcy peganizmu, w przeciwieństwie do powszechnego stwierdzenia, że dieta powinna być dopasowana do organizmu, ponieważ każdy z nas potrzebuje innych składników, aby prawidłowo funkcjonować, istnieje racjonalna dieta dla wszystkich i jest nią dieta pegan. Łączy to, co najlepsze z jadłospisu weganizmu i paleo, eliminując ich poważną wadę, czyli restrykcyjność, której większość osób nie jest w stanie sprostać. Doktor Hyman, autor kilku dietetycznych książek, wybrał najlepsze jego zdaniem fragmenty obu diet i tak powstała dieta pegan.

Peganizm – na czym polega i co jeść?

Dieta pegan ma kilka podstawowych zasad. Pierwszą z nich jest eliminacja nabiału, a więc krowiego mleka i wszystkich produktów pochodzenia mlecznego, czyli m.in. twarogu, serów i jogurtów. Kolejna to rezygnacja z glutenu, który według Marka Hymana jest źródłem stanów zapalnych w organizmie. Peganizm opiera się na produktach nieprzetworzonych, czyli tych z jak najmniejszą ilością składników i najlepiej organicznych – należy spożywać dużo jaj. Następną zasadą jest wyeliminowanie białego cukru oraz jedzenie mięsa i ryb jako dodatków, czyli w mniejszych ilościach. Przetworzone tłuszcze roślinne, czyli wszelkiego rodzaju oleje należy zastąpić naturalnymi źródłami tłuszczu, takimi jak awokado, oliwa z oliwek, nasiona chia i kokos. W diecie pegan najważniejsze jest to, aby warzywa i owoce stanowiły 75% dziennego jadłospisu.

Podsumowując, dieta pegan składa się z produktów, o niskim indeksie glikemicznym, czyli takich, które nie powodują skoków cukru. Należą do nich m.in. warzywa i owoce o niskim indeksie glikemicznym, nasiona, orzechy, niewielkie ilości bezglutenowych węglowodanów oraz mięso i ryby w odpowiednich ilościach.

Freeganizm - co to jest? >>>

Jakie są korzyści peganizmu?

Tak jak wspominaliśmy na początku, zaletą peganizmu jest nie tylko utrata kilogramów. Stosowanie się do zasad diety owocuje szeregiem innych korzyści, do których należą: zwiększona odporność, leczenie trądziku, uniknięcie depresji i eliminacja objawów Zespołu Jelita Drażliwego. Do jej zalet zalicza się również wyleczenie z niepłodności oraz unormowanie hormonów.

Zobacz także:

Co sądzicie o peganiźmie, najmodniejszej diecie 2019 roku?