O najlepszych dietach odchudzających napisano wiele książek – na samo hasło wyszukiwarka wypluwa prawie 4 miliony propozycji. A jednak choć każdy z nas choć raz miał w ręku przynajmniej jedną taką pozycję, niewielu może pochwalić się dietą zakończoną sukcesem. Dlaczego? Bo dieta to coś więcej, niż tylko nowe zdrowsze menu – to całkiem spora zmiana, bo oznacza zmianę trybu życia, nie tylko żywienia. Także tego, jak o sobie myślimy, jak spędzamy czas (w tym także jak planujemy wakacje), ile godzin przeznaczamy na sen i co robimy w czasie wolnym (i w czasie kryzysów - to bardzo ważny punkt nowego planu).

Zobacz także: Jedzenie na receptę? Akcja w Kalifornii to przełom w myśleniu o leczeniu!

Co to jest piperyna? Jakie jest działanie piperyny?

Zatrzymując się jednak przy samym jedzeniu, poza uważnym i przemyślanym doborem produktów, które finalnie lądują na naszym talerzu warto przyjrzeć się także przyprawom. I wcale nie chodzi o sól, którą w diecie powinno się mocno ograniczać, ale o pieprz, a dokładnie o piperynę. Jeśli zastanawiacie się, co to takiego, wyjaśniamy: piperyna to alkaloid wchodzący w skład korzeni pieprzu o formie jasnożółtej esencji, który poza ostrym smakiem ma ważne prozdrowotne właściwości – wspomaga odchudzanie, oczyszcza, walczy z bakteriami, działa przeciwbólowo i antydepresyjnie i chroni przed nowotworem. Ale zacznijmy od początku.

Piperyna a odchudzanie

Działanie moczopędne i wspomagające układ trawienny (pobudza wytwarzanie enzymów trawiennych) jakim charakteryzuje się piperyna to jej najbardziej doceniane zalety. Wszystko odbywa się na poziomie komórkowym i wiąże się z dwoma procesami. Pierwszy z nich to termogeneza, którą piperyna wspomaga. Polega ona na podniesieniu temperatury komórek, czyli wytwarzaniu ciepła, wskutek czego następuje spalanie kalorii.

Drugi z kolei wiąże się ze spalaniem tkanki tłuszczowej, czyli lipolizą. Jeśli włączyć piperynę do restrykcyjnej diety połączonej ze sportem (niestety, stosowana solo nie jest w stanie spełnić swego zadania) można skorzystać także z innej jej zalety odkrytej przez naukowców, a mianowicie z jej umiejętności blokowania tworzenia nowych komórek tłuszczowych. Co więcej, w połączeniu z innymi substancjami, np. kapsaicyną, galusanem, czy L-karnityną wzmaga uczucie sytości, wiec powoduje, że (przynajmniej teoretycznie) wcześniej wstajemy od stołu.

Piperyna a trawienie

Warto też dodać, że piperyna znacząco wpływa także na procesy trawienne. Nie tylko, jak nadmieniliśmy wyżej wykazuje działanie pobudzające enzymy trawienne, ale także zwiększa wydzielanie soków żołądkowych, czyli usprawnia metabolizm.

Piperyna a leczenie depresji

To nie wszystko. Choć spektrum działania piperyny na organizm jest tak szerokie, trzeba oddać jej jeszcze jedno – oddziaływanie na funkcje układu nerwowego. Wprawdzie badania w tym zakresie przeprowadzono jedynie ma myszach, ale jest nadzieja, także w przypadku ludzi potwierdzone zostanie jest działanie łagodzące objawy depresji. Nie do podważenia są za to jej właściwości zapobiegające chorobie Alzheimera i poprawiające pamięć.

Piperyna a nowotwór

W testach dowiedziono, że piperyna (a także składnik kurkumy zwany kurkuminą) hamuje namnażanie się komórek nowotworowych jelita grubego, piersi i prostaty. Aplikowana w dawkach 20-krotnie większych, niż ma to miejsce w przypadku normalnej diety redukuje także liczbę nowotworowych komórek macierzystych potrzebnych do rozwoju guza. Co więcej, powoduje, że wiele substancji, m.in. pierwiastki i związki mineralne takie jak witamina B6, selen, resweratrol, koenzym Q10 czy żelazo, jest lepiej wchłanianych przez organizm.

Piperyna - wady

Niestety mimo niezaprzeczalnych dobroczynnych właściwości na ludzki organizm piperyna ma także wady. Chodzi przede wszystkim o interakcje z innymi substancjami i związaną z tym zmianę ich biodostępności. Sytuacja jest niebezpieczna zwłaszcza jeśli chodzi o leki, bo piperyna ma właściwości hamujące niektóre enzymy odpowiedzialne za metabolizm leków.

Piperyna - jak stosować?

Piperyna dostępna jest w formie suplementu diety o różnym stężeniu. Co ciekawe, żaden producent nie pokusił się jednak o precyzyjne wskazanie, jaka dawka piperyny powoduje chudniecie. Pozostaje więc zawierzyć w jej wspomagające obniżenie wagi właściwości i posiłkując się piperyną… oddać się diecie i ćwiczeniom.

Zobacz także: Trzymacie zdrową dietę? Sprawdźcie, dlaczego nasiona chia powinniście włączyć do swojego menu na stałe!