Nie czarujmy się: reklamy świąteczne potrafią być bardzo nachalne, kiczowate i krzykliwe. Co gorsza, mniej lub bardziej znane marki atakują nas nimi w radiu, prasie, telewizji i sieci już praktycznie od połowy listopada. Z tego powodu co czasami mamy dość tej całej bożonarodzeniowej otoczki jeszcze zanim na dobre zdążymy poczuć magię świąt. Od czasu do czasu zdarzają się jednak prawdziwe perełki. Te wzruszające reklamy świąteczne to prawdziwe dzieła sztuki spod rąk twórców, którzy przypominają nam, o co tak naprawdę powinno chodzić w tym szczególnym okresie. Spoiler alert: wcale nie chodzi o stos drogich prezentów. Zanim rozpoczniecie seans koniecznie przygotujcie sobie paczkę chusteczek i nie piszcie potem, że nie ostrzegaliśmy!

Reklamy świąteczne, które wzruszają do łez

English for beginners – świąteczna reklama Allegro z 2016 roku

O tej reklamie mówili wszyscy. Spot Alllegro z 2016 roku był jedną z pierwszych reklam dużej firmy na polskim rynku, która nie była nastawiona wyłącznie na promocję marki czy konkretnego produktu, ale niosła za sobą piękne przesłanie. Klasyka.


1914 – świąteczna reklama Sainsbury's z 2014 roku

Świąteczna spot brytyjskiej sieci sklepów inspirowana była prawdziwymi wydarzeniami, do których doszło sto lat wcześniej w okolicach belgijskiego miasta Ieper. Bratające się w czasie Bożego Narodzenia oddziały alianckie i niemieckie to jedna z najpiękniejszych kart trudnej i bolesnej historii pierwszej połowy XX wieku. Wzrusza do dziś.


Podaruj Wigilię – świąteczna kampania mali bracia Ubogich z 2019 roku

Ten wzruszający spot jest częścią corocznej kampanii stowarzyszenia, które zajmuje się pomocą starszym, samotnym osobom.


Czas by być razem – świąteczna reklama Disneya z 2020 roku

Nowe świąteczne spoty co roku zamieszcza w sieci także Disney. Nas szczególnie wzrusza ten z ubiegłego roku.


Mikołaj – świąteczna reklama Allegro z 2015 roku

To nie jest reklama. To esencja świąt i życia w 90 sekund. Pomysłodawca tej reklamy już powinien dostać świąteczną premię. Dojrzała, wzruszająca, inteligentna, stworzona przez kogoś świadomego wyższych uczuć. Brawo, że nie chodzi jedynie o rozpoznawalność marki (...) Jeszcze raz, gratulacje! - czytamy w jednym z setek entuzjastycznych komentarzy pod spotem Allegro sprzed sześciu lat.

Trudno się nie zgodzić z tymi słowami.


Czym byłoby Boże Narodzenie bez miłości? – świąteczna reklama Erste Christmas z 2018 roku

Ten animowany spot od Erste Christmas sprzed paru lat ma już blisko 80 milionów wyświetleń w serwisie YouTube. Jego bohaterem jest mały jeż. Opowieść o sile miłości, wiary w siebie i dobra. Jego przesłanie brzmi: Nawet jeśli wydaje ci się, że niektóre przeszkody są nie do pokonana, miłość w końcu zawsze zwycięży.

Zobacz także:


Przyjazd do domu – świąteczna reklama Edeki

Samotność w święta dotyka bardzo często osób starszych, i to nawet tych, którzy posiadają duże rodziny. Pamiętajmy, że pandemia sprawiła, że są jeszcze bardziej samotni.


Czy my się znamy? –  świąteczna reklama IKEA z 2018 roku

Ile tak naprawdę wiemy o swoich bliskich, z którymi zasiadamy do wigilijnego stołu? Czy przypadkiem na co dzień nie spędzamy zbyt dużo czasu przed ekranem smartfona? Kiedy ostatnio zapytaliśmy członka swojej rodziny o coś naprawdę istotnego? Spot hiszpańskiego oddziału marki IKEA zadaje sporo niewygodnych pytań i daje do myślenia.


John Lewis – świąteczna reklama z 2011 roku

Oto pełna, kinowa wersja nagradzanej reklamy z małym chłopcem, który nie może się doczekać Gwiazdki. Powstała na zlecenie brytyjskiej sieci domów handlowych John Lewis. Będziecie przy niej płakać jak bobry.


Obdaruj tych, którzy dzielą się sercem – świąteczna reklama Milki

Ten poruszający spot z dziecięcym chórem już rok temu robił furorę za granicą. W końcu trafił też na oficjalny kanał krajowego oddziału Milki na YouTube i to w wersji z polskimi napisami. Pozycja obowiązkowa.