Perfumy stanowią niejako esencję naszej osobowości. Co więcej, odczuwalnie wpływają na nasze samopoczucie i pomagają kreować wizerunek, a więc spełniają więcej funkcji niż mogłoby się wydawać. Kupujemy je w drogeriach i perfumeriach, zamawiamy online, poszukujemy perełek w małych butikach. Są jednak i tacy, którzy na ukochany zapach wręcz polują. W świecie luksusu istnieje wyjątkowa kategoria perfum, które wyróżniają się nie tylko swoimi zapachem, ale również ekskluzywnymi, drogocennymi składnikami i... kosmicznymi wręcz cenami. W tym artykule przyjrzymy się najdroższym perfumom świata, opisując ich wyjątkowe zapachy, które (dosłownie) emanują luksusem.

Ile kosztują najdroższe perfumy świata?

Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka oczywista i jednoznaczna. Ceny najdroższych perfum świata są bardzo zmienne, a to ze względu na ich unikatowość, limitowane edycje (pojawiające się na przykład tylko na aukcjach), czy superluksusowe opakowania wykonane ze złota, czy wysadzane kamieniami szlachetnymi. Za najdroższy zapach z naszej listy trzeba zapłacić ponad 200 tys. dolarów, za najtańszy „zaledwie” kilka. A zatem - które zapachy to najdroższe perfumy świata?

Najdroższe perfumy świata

To absolutnie oryginalne i niespotykane zapachy, choć dla wielu mogą sprawiać wrażenie po prostu specyficznych, a wręcz nieco dziwnych. I choć ich woń trudno sobie wyobrazić, spróbowałyśmy jednak choć trochę przybliżyć wam ich profil zapachowy.

Perfumy Clive Christian No. 1 Imperial Majesty

Perfumy Clive Christian No. 1 Imperial Majesty uznawane są za najdroższy zapach świata. To prawdziwe dzieło sztuki wśród perfum, które emanuje luksusem nawet, zanim zdążmy je powąchać. Stworzone zostały przez renomowany brytyjski dom perfumeryjny Clive Christian. No. 1 Imperial Majesty to limitowana edycja wydana z okazji 10. rocznicy ikonicznego zapachu, dlatego właściwie od zawsze są prawdziwym obiektem pożądania miłośniczek i miłośników perfum. Ten iście oszałamiający zapach zamknięto we flakonie z kryształu Baccarat, ozdobionym złotym „kołnierzem” z diamentem i diamentową koroną (bo na pewno nie jest to zwykła zatyczka), co zdecydowanie podkreśla luksusowy charakter wnętrza.

Jeśli chodzi o sam zapach, perfumy Clive Christian No. 1 Imperial Majesty to wyrafinowane połączenie drogocennych składników. Otwiera się energetycznym orzeźwieniem - nutami bergamotki i limonki. Nuty serca odkrywają przed nami zmysłowy bukiet kwiatów z dominującą w nim różą oraz jaśminem i ylang-ylang. Ich zwieńczeniem są nuty bazy - drzewo sandałowe, wanilia oraz piżmo, będące ciepłym i otulającym tłem uzupełniającym perfekcyjną całość.

Ta limitowana edycja perfum może kosztować nawet 215 tys. dolarów (ok. 900 tys. zł), jednak zdobycie jej przez „zwykłego człowieka” graniczy z cudem.

Perfumy Roja Parfums Haute Luxe

Perfumy Roja Parfums Haute Luxe w niezwykły sposób emanują luksusem, elegancją i wyrafinowaniem. Haute Luxe to kompozycja, w której każdy element został starannie dobrany - stworzone zostały bowiem przez renomowanego twórcę perfum, prawdziwego wirtuoza tej dziedziny, Roja Dove'a, a więc możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z zapachem absolutnie niepowtarzalnym. 

Zobacz także:

Roja Haute Luxe są głębokim, ultraeleganckim, kwiatowo-szyprowym zapachem unisex - dla mężczyzn i kobiet. Perfumy otwierają nuty bergamotki, mandarynki i cytryny. Następnie, przechodzą w ujmujące, kwiatowe serce ze zmysłową różą majową, jaśminem i ylang-ylang. Bazę stanowią natomiast m.in. zniewalająca ambra, paczula, mech dębowy, bursztyn, imbir, drzewo cedrowe, tworzące wyrafinowane tło.

Ceny za ten luksusowy zapach zaczynają się od 3,2 tys. dolarów (ok. 13,5 tys. złotych).

Perfumy Baccarat Les Larmes Sacrees de Thebes

Pod koniec lat 90. firma Baccarat, znana ze swojej doskonałości w produkcji luksusowych wyrobów kryształowych, wprowadziła na rynek trzy limitowane zapachy, ale tylko jeden z nich - Les Larmes Sacrees de Thebes zyskał miano jednego z najbardziej ekskluzywnych w historii. Te inspirowane kulturą Dalekiego Wschodu perfumy są dziś niemal nie do kupienia - wyprodukowano bowiem jedynie 6 kryształowych flakoników o unikalnym kształcie piramidy, a ich właścicielami są podobno... arabscy szejkowie. Co tak wyjątkowego znalazło się w nich wnętrzu, że stały się obiektem pożądania?

Główne nuty zapachowe Les Larmes Sacrees de Thebes koncentrują się na kadzidle i mirrze. Kadzidło, z jego intensywnym, dymnym aromatem, nawiązuje do duchowych ceremonii i mistycyzmu. Głęboka, balsamiczna mirra dodaje perfumom ciepła i egzotyczności. To połączenie tworzy zmysłowe, niespotykane doznanie. W Les Larmes Sacrees de Thebes nuty orientalne uzupełniają kwiatowy i aromaty drzewne. Otwarcie z nutami cytrusowymi i bergamotką, przechodzi w serce z jaśminem, różą i kadzidłem. Silna baza z wanilią i piżmem perfekcyjnie wieńczy całość.

Cena tego absolutnie unikalnego zapachu to ok. 18 tys. dolarów (ok. 75 tys. zł)

Perfumy Clive Christian No. 1

Kolejne dzieło Clive Christian to No. 1, które również zasługuje na miejsce wśród najdroższych perfum świata. Tańsza wersja wersji Imperial Majesty jest dostępna w regularnej sprzedaży, jednak każdego roku na rynek trafia maksymalnie 1000 flakonów i aby je otrzymać, należy wpisać się na listę oczekujących.

Śliwka, biała brzoskwinia i orzeźwiające cytrusy - cytryna i mandarynka tworzą soczystą mieszankę głowy. Słodkie serce to natomiast róża, irys i ylang-ylang, uznawany za ponadczasowy afrodyzjak. Baza zapachu - piżmo, wanilia z Madagaskaru, bursztyn i delikatna fasola tonka spajają kompozycję, czyniąc ją absolutnie przenikającą i zmysłową.

Za perfumy Clive Christian No. 1 w wydaniu basic trzeba zapłacić ok. 4 tys. dolarów (ok. 17 tys. zł), jeśli natomiast zadowala nas zapach w formie wody perfumowanej, „wystarczy wydać” nieco ponad 2,8 tys. złotych.

Perfumy Hermès 24 Faubourg

24 Faubourg by Hermès to zmysłowy zapach zamknięty w przepięknym krysztale St. Louis przez perfumiarza Maurice'a Roucel'a, który oczarowuje swoją elegancją i unikatowością. Nazwa „24 Faubourg” odnosi się do adresu flagowego butiku Hermès w Paryżu, symbolizując ponadczasowy styl i charakter perfekcyjnej całości.

Zapach otwiera przepiękny bukiet kwiatów w połączeniu z orzeźwiającymi owocami - to cudowna synergia hiacynta, bergamotki, ylang-ylang, pomarańczy i brzoskwini. W sercu znalazły się kwiat pomarańczy, gardenia, czarny bez, irys, a także słodki jaśmin. Podstawę tworzą natomiast drzewo sandałowe, bursztyn, paczula i wanilia.

Cena za ten unikatowy zapach Hermès to ok. 3,5 tys. dolarów (15 tys. zł). 

Gdzie kupić najdroższe perfumy świata?

Mamy do czynienia z najdroższymi perfumami na świecie, a więc dość oczywiste jest, że zakup tych ekskluzywnych kompozycji jest nie lada wyzwaniem. Ze względu na ich wyjątkowy charakter i ograniczoną dostępność, nie można pójść do perfumerii i tak po prostu wziąć ich z półki. Oto kilka miejsc, gdzie możecie (jeśli tylko chcecie) odszukać te luksusowe, wyrafinowane, ale wciąż jednocześnie najdroższe perfumy świata.

  1. Ekskluzywne domy towarowe. Wiele z tych największych, najbardziej ekskluzywnych domów towarowych ma wydzielone sekcje lub butiki dedykowane luksusowym perfumom. W takich miejscach z pewnością znajdziecie unikalne zapachy, w tym oczywiście jedne z najdroższych perfum na świecie. O których butikach mowa? To m.in. Harrods w Londynie, Galeries Lafayette w Paryżu, Galleria Vittorio Emanuele w Mediolanie, The Dubai Mall w Dubaju, czy The Plaza at Hudson Yards w Nowym Jorku.
  2. Perfumerie specjalistyczne. Niektóre perfumerie specjalizują się w oferowaniu unikalnych, luksusowych perfum. To wyjątkowe butiki, często mające specjalny dostęp do rzadkich i ekskluzywnych marek, w tym najdroższych perfum świata. Dzięki swojej specyfice mają możliwość zamawiania perfum dla swoich klientów lub wpisania się na listy oczekujących.
  3. Wybrane sklepy internetowe. Obecnie wiele sklepów internetowych (np. znanych domów handlowych) oferuje szeroki wybór perfum, w tym również tych najbardziej ekskluzywnych. Przy zakupie online ważne jest jednak sprawdzenie wiarygodności sklepu, aby mieć pewność, że kupujemy oryginalne perfumy. Możecie również sprawdzić oferty autoryzowanych sprzedawców, którzy uchodzą za legalne źródła pozyskiwania luksusowych zapachów.
  4. Aukcje i domy aukcyjne. Najbardziej unikalne i kolekcjonerskie perfumy dostępne są często na aukcjach lub w domach aukcyjnych. Takie miejsca mogą oferować unikalne okazje, zwłaszcza jeśli chodzi o starsze, rzadkie i limitowane edycje najdroższych perfum na świecie. Przy zakupie na aukcji ważne jest jednak zachowanie ostrożności i upewnienie się, że kupujemy autentyczny produkt.

W przypadku najdroższych perfum na świecie warto pamiętać, że są one niezwykle ekskluzywne i dostępne tylko wybranych. Często związane są z luksusowymi doświadczeniami zakupowymi, takimi jak zamawianie indywidualnych flakonów, personalizacja zapachu lub dostęp do tajnych kolekcji.

I choć większości z nas raczej nie stać te absolutnie unikatowe, oryginalne i absolutnie niepowtarzalne zapachy, to trzeba przyznać, ze ich twórcy wykazali się nie lata fantazją.