Najlepsi polscy aktorzy wszech czasów 

Na polskiej scenie filmowej i teatralnej od lat możemy podziwiać dziesiątki wspaniałych aktorów, którzy skradli nasze serca charyzmą i talentem. Mimo że trudno wybrać tylko kilku, niektórzy z nich w historii kina wyróżniają się na tle innych. Do najlepszych polskich aktorów wszech czasów możemy zaliczyć: 

 • Janusza Gajosa,
 • Zbigniewa Cybulskiego,
 • Andrzeja Seweryna,
 • Marka Kondrata,
 • Roberta Więckiewicza,
 • Jana Englerta,
 • Marcina Dorocińskiego,
 • Jana Frycza,
 • Daniela Olbrychskiego,
 • Andrzeja Grabowskiego,
 • Franciszka Pieczkę,
 • Andrzeja Chyrę.

Jak wyglądała ich droga do sławy? Jak zaczynali swoją przygodę z aktorstwem? Udało nam się zgromadzić garść informacji o każdym z wymienionym wyżej artyście.

Najlepsi polscy aktorzy – Janusz Gajos 

fot. East News

Janusz Gajos to niekwestionowany król polskiego kina. Jest jednym z najlepiej ocenianych aktorów w kraju, mając na swoim koncie ponad 90 ról w produkcjach wielkiego i małego ekranu. Gajos został wyróżniony wieloma prestiżowymi w świecie kina statuetkami: otrzymał między innymi pięć nagród Orła Polskiej Akademii Filmowej, a także osiem Złotych Lwów Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. 

Gajos na wielkim ekranie zadebiutował w 1964 roku w filmie „Panienka z okienka” Marii Kaniewskiej. Sławę przyniosła mu rola Janka Kosa w serialu „Czterej pancerni i pies”. Zagrał też w dobrze ocenianych przez krytyków filmach takich jak „Kler”, „Jasminum” czy „Przesłuchanie”. Aktor został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. 

Najlepsi polscy aktorzy –Zbigniew Cybulski 

fot. East News

Zbigniew Cybulski jest uznawany za jednego z najpopularniejszych i najwybitniejszych polskich aktorów. Przez 39 lat swojego życia (aktor odszedł w 1967 roku) udało mu się wystąpić w kilkudziesięciu produkcjach wielkiego ekranu i zagrać w nich role, które są wspominane do dziś przez każdego z miłośników polskiego kina. Cybulski wystąpił w filmach takich jak „Popiół i diament”, „Ósmy dzień tygodnia” i „Rękopis znaleziony w Saragossie”. W 1996 roku przyznano mu pośmiertnie nagrodę „Super Złota Kaczka” dla najlepszego aktora w historii polskiego kina. 

Zobacz także:

Najlepsi polscy aktorzy – Andrzej Seweryn

Andrzej Seweryn jest uważany za jednego z najbardziej utalentowanych polskich aktorów. Już od najmłodszych lat przejawiał zainteresowanie teatrem, a debiut na scenie odbył jeszcze w czasach liceum. W 1986 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie, jednak to późniejsze, świetne występy w Teatrze Telewizji przyniosły mu ogólnokrajową rozpoznawalność. Zagrał w kilkudziesięciu produkcjach wielkiego ekranu, między innymi u Andrzeja Wajdy, Agnieszki Holland i Stevena Spielberga. 

W 1980 roku utalentowany polski aktor zdobył nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu Berlinale, za rolę pierwszoplanową w dobrze ocenianym przez krytyków filmie „Dyrygent”. W 1990 roku Seweryn został uznany za „jednego z trzech największych polskich aktorów dramatycznych po 1965" (przez Gustawa Holoubka, Tadeusza Łomnickiego i Zbigniewa Zapasiewicza). W 2016 roku aktor wcielił się w rolę Zbigniewa Beksińskiego w produkcji „Ostatnia rodzina”. 

Najlepsi polscy aktorzy – Marek Kondrat 

Do najlepszych polskich aktorów możemy bez wątpienia zaliczyć również Marka Kondrata. Swój debiut na wielkim ekranie zaliczył będąc jeszcze dzieckiem – w 1961 roku wystąpił w produkcji „Historia żółtej ciżemki”. Jednak to jego rola w kultowym filmie „Zaklęte rewiry” z 1975 przykuła uwagę krytyków i dziennikarzy. To właśnie wówczas Kondrat został wyróżniony nagrodą tygodnika Film za najlepszy debiut. 

Ogólnopolską popularność przyniosła mu rola Olgierda Halskiego w serialu telewizyjnym „Ekstradycja”. Serca widzów zdobył też poprzez występy w uwielbianych filmach takich jak: 

 • „Kiler”, „Kiler-ów 2-óch”,
 • „Złoto dezerterów”,
 • „Pieniądze to nie wszystko”,
 • „Pan Tadeusz”.

W 2002 roku Kondrat zagrał główną rolę w filmie „Dzień Świra”, który jest uważany za jedną z najlepszych polskich produkcji wszech czasów. Za występ aktor otrzymał nagrodę Orła Polskiej Akademii Filmowej. 

Najlepsi polscy aktorzy – Robert Więckiewicz

fot. East News

Robert Więckiewicz to aktor, który ma na swoim koncie wiele „mocnych” ról. Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w polskiej branży filmowej, jednak swoją karierę zaczynał od występów na deskach teatrów. Zadebiutował w 1991 roku w adaptacji „Ani z Zielonego Wzgórza” w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Telewizyjny rozgłos przyniosła mu rola Blachy w serialu „Odwróceni”, emitowanym przez stację TVN w 2007 roku. 

Więckiewicz został nagrodzony aż pięcioma Orłami Polskiej Akademii Filmowej. Aktor otrzymał statuetki za: 

 • najlepszą główną rolę męską w filmie „Wszystko będzie dobrze”,
 • najlepszą drugoplanową rolę męską w filmie „Ile waży Koń Trojański?”,
 • najlepszą główną rolę męską w filmie „Różyczka”,
 • najlepszą główną rolę męską w filmie „W ciemności”,
 • najlepszą drugoplanową rolę męską w filmie „Ukryta gra”.

W 2023 roku będziemy mogli zobaczyć go między innymi w produkcjach „Różyczka 2” i „Kos”. 

Najlepsi polscy aktorzy – Jan Englert

Jan Englert zadebiutował na wielkim ekranie już w wieku 14 lat. Co ważne, nastolatek zagrał wówczas w filmie samego Andrzeja Wajdy „Kanał”, u boku Tadeusza Janczara i Emila Karewicza. Jego występ został pozytywnie odebrany przez publiczność i krytyków, a od tego czasu aktor jest chętnie angażowany do innych produkcji filmowych, teatralnych i telewizyjnych. Englert ma na koncie ponad 113 ról na wielkim i małym ekranie – nic dziwnego, że jest uważany za jednego z najlepszych polskich aktorów wszech czasów. 

Ogólnopolską popularność Englert uzyskał już w 1970 roku, po występie w serialu „Kolumbowie”. Do jego ważniejszych ról możemy zaliczyć występy w filmach: 

 • „Perła w koronie” 
 • „Noce i dnie” 
 • „Dusze stracone” 
 • „Kiler”
 • „Złoto dezerterów”

W 2022 roku Englert zagrał w kilku odcinkach popularnego serialu „Chyłka”. 

Najlepsi polscy aktorzy – Marcin Dorociński 

Marcin Dorociński w 1997 roku ukończył Akademię Teatralną w Warszawie, jednak pierwszą rolę na ekranie dostał jeszcze podczas studiów. Szeroką rozpoznawalność zyskał jednak dopiero kilka lat później. Momentem przełomowym jego kariery był występ w produkcji Patryka Vegi „Pitbull” w 2005 roku. Od tej pory Dorocińskiemu udało się zagrać w kilkudziesięciu produkcjach kinowych i telewizyjnych, na przykład w filmach „Róża”, „Pod Mocnym Aniołem” i „Niebezpieczni Dżentelmeni”. 

W 2019 roku Dorociński zagrał drugoplanową rolę w popularnej na całym świecie produkcji Netfliksa „Gambit królowej”. Aktor wystąpił u boku Anyi Taylor-Joy, a sam serial został wyróżniony wieloma międzynarodowymi nagrodami. Aktualnie możemy oglądać go w innym serialu streamingowego giganta „Wikingowie: Walhalla“. W 2024 roku Dorocińskiego zobaczymy w głośnej produkcji hollywoodzkiej „Mission: Impossible – Dead Reckoning” u boku Toma Cruise’a.

Najlepsi polscy aktorzy – Jan Frycz

Do grona najlepszych polskich aktorów należy również pochodzący z Krakowa Jan Frycz. Studiował na tamtejszym PWST, a na scenie teatralnej zadebiutował jeszcze przed uzyskaniem dyplomu. Na ekranie pierwszy raz wystąpił w 1976 roku i bardzo szybko zaczął dostawać dużą liczbę angaży w produkcjach kinowych i telewizyjnych. Frycz został dotąd nagrodzony trzema Orłami Polskiej Akademii Filmowej za role w filmach: 

 • „Pornografia”,
 • „Pręgi”,
 • „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komedy”.

W 2018 roku Jan Frycz wcielił się w rolę „Dario” w niezwykle dobrze ocenianym przez krytyków serialu „Ślepnąc od świateł”. Występ aktora zajmuje dziewiąte miejsce w rankingu „najlepsza rola męska” portalu Filmweb.pl. 

W 2023 roku aktora będziemy mogli zobaczyć między innymi w filmie „Król dopalaczy”. 

Najlepsi polscy aktorzy – Daniel Olbrychski

fot. East News

Kiedy mówimy o najlepszych polskich aktorach nie możemy pominąć Daniela Olbrychskiego. Artysta, który od lat jest uważany za jedną z ważniejszych postaci kina, telewizji i teatru, debiutował na ekranie w 1964 roku, kiedy był jeszcze studentem. Od tamtej pory udało mu się wystąpić w ponad 170 filmach i serialach, a jego kariera nie zwalnia tempa. Tylko w 2021 roku zagrał w trzech produkcjach małego i wielkiego ekranu.

Olbrychski jest mocno kojarzony z roli Kmicica w filmie „Potop” w reżyserii Jerzego Hoffmanna. Produkcja była nominowana do Oscara w kategorii „najlepszy film nieanglojęzyczny”, a sam aktor zdobył za występ nagrodę LLF oraz Złotego Lwa. 

Najlepsi polscy aktorzy – Andrzej Grabowski

Andrzej Grabowski jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w polskiej branży filmowej. Jest kojarzony przede wszystkim z kultowej roli Ferdka Kiepskiego w serialu Polsatu „Świat według Kiepskich”, jednak ma na swoim koncie kilkadziesiąt innych, świetnych występów w produkcjach wielkiego i małego ekranu. Do najważniejszych w jego karierze należą role w filmach takich jak: 

 • „Dzień świra”,
 • „Kariera Nikosia Dyzmy”,
 • „Zróbmy sobie wnuka”,
 • „Pitbull”,
 • „Dublerzy”,
 • „Strajk”,
 • „Polityka”.

Grabowski jest też aktorem teatralnym, występował między innymi w Teatrze Telewizji. Został odznaczony Złotym i Srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. 

Najlepsi polscy aktorzy – Franciszek Pieczka

fot. East News

Franciszek Pieczka był bezsprzecznie jednym z najlepszych polskich aktorów wszech czasów. Artysta zadebiutował na wielkim ekranie w 1954 roku, a podczas kariery udało mu się wystąpić w ponad 120 produkcjach kinowych i telewizyjnych. Pieczka został nagrodzony dwoma Złotymi Lwami za filmy „Blizna” i „Jańcio Wodnik”. Jednym z najlepiej ocenianych występów aktora jest rola Huberta Siersza w kultowym filmie „Perła w koronie”. 

Za całość swojej twórczości Franciszek Pieczka został uhonorowany wieloma nagrodami, nie tylko związanymi bezpośrednio z branżą filmową. Zdobył między innymi: 

 • Krzyż Orderu Odrodzenia Polski,
 • Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”,
 • Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury narodowej.

Aktor odszedł w 2022 roku w wieku 94 lat. 

Najlepsi polscy aktorzy – Andrzej Chyra

Andrzej Chyra to aktor wszechstronny, który próbował swoich sił w produkcjach każdego gatunku. Jednak występy, którymi najbardziej zachwycił publiczność to te, w których wcielił się w „zły” charakter. Warto na pewno wspomnieć o jego niezwykłej roli w filmie „Dług” z 1999 roku, w którym artysta zagrał postać Gerarda Nowaka. To właśnie za ten występ Chyra zdobył swoją pierwszą nagrodę Orła. 

Mimo tego, że Andrzej Chyra miał swój debiut na ekranie już w 1988 roku, aktor dalej jest aktywny zawodowo. W 2021 mogliśmy zobaczyć go w „Weselu” Wojciecha Smarzowskiego, a w 2022 wystąpił w dwóch produkcjach: „Filmie dla kosmitów” i serialu „Krakowskie potwory”.