Najlepsze książki o modzie, które trzeba przeczytać

Nie tylko pomagają pogłębić wiedzę o najbardziej legendarnych postaciach, które ukształtowały branżę mody, ale i wciągają niczym najlepszy film. W końcu życie pisze najlepsze scenariusze. Polecamy książki o modzie, od których my same nie mogłyśmy się oderwać. Biografie projektantów, którzy przeszli do legendy i historie marek, które zmieniły świat (a przynajmniej stworzyły luksus). A także poradniki dotyczące stylu napisane przez nasze ulubione influencerki – Pernille Teisbaek i Garance Doré. Lekcja mody w najprzyjemniejszym wydaniu. 

Książki o modzie, od których nie będziecie mogły się oderwać

1. „Coco Chanel. Legenda i życie” Justine Picardie i inne książki o Coco Chanel

Książek o Coco Chanel powstało wiele. Nic dziwnego, bo choć projektantka kochała biel i czerń, była jedną z najbarwniejszych osobowości świata mody, która na zawsze zmieniła sposób, w jaki ubierają się kobiety – rozwiązała gorsety, rozpowszechniła spodnie, pozwoliła z dumą nosić sztuczną biżuterię.
Jeśli mielibyście poprzestać na jednej książce, sięgnijcie po „Coco Chanel. Legenda i życie” autorstwa Justine Picardie, pisarki i dziennikarki mody, która pracowała dla magazynów, takich jak „Vogue”, „Harper’s Bazaar” czy „Observer”. Dowiecie się nie tylko jak wychowanka sierocińca w Aubazine została słynną Coco, ale i jak narodziła się mała czarna czy kultowe perfumy Chanel Nr 5. Dodatkowy plus? W książce znajdziecie ilustracje samego Karla Lagerfelda. I dużo zdjęć. 

Najlepsze cytaty Coco Chanel – o modzie, stylu i kobiecości >>>

Chcecie więcej? Sięgnijcie także po książki, takie jak: „Coco Chanel. Życie intymne” Lisy Chaney, „Coco Chanel. Sypiając z wrogiem” Hala Vaughana i wreszcie – „Sekretne życie Chanel No 5. Pierwsza biografia najsłynniejszych perfum świata” Tillar J. Mazzeo. 

2. „Dynastie, które stworzyły luksus”, Yann Kerlau

Historię Chanel w pigułce, podobnie jak marek, takich jak Cartier, Ferragamo, Gucci, Hermès, Louis Vuitton i… Rolls-Royce znajdziecie w książce Yanna Kerlaua „Dynastie, które stworzyły luksus”.
„Świat luksusu, mój mały Guccio, ma to do siebie, że kto zajrzał tam chociaż raz, ten musi za nim tęsknić i nie wystarczy mu już nic innego” – słowa wypowiedziane przez portiera hotelu Principe di Savoia do przyszłego założyciela marki Gucci to jeden z cytatów z książki. Po jej lekturze zrozumiecie ich znaczenie. 

3. Legendarne książki o modzie: Sekrety mody, 18 projektantów, którzy zrewolucjonizowali świat”

Jeśli w jeden wieczór (no, może dwa) chcielibyście zrozumieć modę, poznając najważniejsze zjawiska, jakie zaszły w niej na przestrzeni ostatnich dwóch wieków (XIX i XX), polecamy właśnie tę książkę. To zbiór biografii 18 projektantów, którzy na zawsze zmienili bieg historii mody – od Charlesa Wortha i Madeleine Vionnet, poprzez Christiana Diora i Yvesa Saint Laurenta, aż po Rei Kawakubo, Stellę McCartney i Calvina Kleina i zarys społeczno-politycznego tła, które odegrało ważną rolę w ich twórczości. Z tej książki dowiecie się, jak narodziły się pokazy mody, a jak marketing mody. Kiedy (i dlaczego) moda przeradza się w aktywizm oraz… jak to się stało, że wyznacznikiem pozycji społecznej stała się torebka. A także co do mody wniosła Francja, co Wielka Brytania, co Japonia, a co Hiszpania (w tym Amancio Ortega, czyli założyciel Zary). Must read!

4. „Versace. Geniusz sława i morderstwo”, Deborah Ball

Tę książkę czyta się jak najlepszy kryminał. Cóż, w końcu zaczyna się od morderstwa. Tragiczna śmierć Gianniego Versace na schodach jego willi w Miami, staje się punktem wyjścia do opowiedzenia jego historii, w tym historii założonego przez niego włoskiego domu mody. Będzie też o fenomenie supermodelek i o tym, dlaczego gwiazdy nie muszą kupować już kreacji od projektantów, bo… dostają je za free.

Zobacz także:

W tej samej serii ukazała się też książka „Prada. Obyczajowy Fenomen”. Obie ukazały się nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego.

5. Yves Saint Laurent, Vivienne Westwood, Jerzy Antkowiak, czyli biografie wydane przez Bukowy Las

Miłośnikom mody polecamy serię biografii wydanych przez Bukowy Las (wydawnictwo odpowiada także za doskonałą książkę „Sekrety mody”, o której pisaliśmy powyżej). Do naszych ulubionych należą: „Yves Saint Laurent” Laurence Benaïm, „Vivienne Westwood” autorstwa projektantki i Iana Kelly’ego (świetny wgląd w jej aktywizm!) oraz „Antkowiak. Niegrzeczny chłopiec polskiej mody” (polski akcent w serii). Ale Bukowy Las wydało też biografię Cristóbala Balenciagi oraz Christiana Diora. Warto sięgnąć po wszystkie.

6. „Alexander McQueen. Krew pod skórą”, Andrew Wilson

Ostrzegamy, momentami lektura może być nieprzyjemna. Ale to właśnie dzięki temu otworzy wam oczy na mroczne strony branży mody. A projektanta – na przykładzie Alexandra McQueena – pokaże jako człowieka z krwi i kości. 

7. „Barbara Hulanicki”, Judyta Fibiger

Ta książka to wywiad-rzeka. Historię legendarnej brytyjskiej marki Biba i jej założycielki, Polki Barbary Hulanicki poznajemy więc z pierwszej ręki. I dowiadujemy się na przykład, jaki film dla nastolatek (z Audrey Hepburn w roli głównej) ukształtował styl projektantki, kto oprócz Anny Wintour i Twiggy zawitał do jej słynnego butiku oraz dlaczego jej guilty pleasure to... „Z kamerą u Kardashianów”. 

8. „Modni”, Karolina Sulej

Pierwsze tak przekrojowe spojrzenie na polską modę. Karolina Sulej na podstawie rozmów z projektantami, nakreśliła obraz polskiej mody, od wczesnych lat 90., kiedy w kraju rodził się kapitalizm, aż po kierunek, w którym podążają współcześni młodzi projektanci. Perełką jest wywiad z Arkadiusem, Maciejem Zieniem, Tomaszem Ossolińskim, MMC, Anią Kuczyńską czy Gosią Baczyńską. Ale autorka nie pominęła też takich fenomenów, jak marki Prosto czy Local Heroes.

9. „Dress Scandinavian”, Pernille Teisbaek

„Ubierając się według wskazówek Pernille Teisbaek, duńskiej stylistki i trendsetterki, staniesz się prawdziwą it-girl” – zapewnia wydawnictwo Znak. I na łamach książki przedstawia listę zasad stylu, których warto przestrzegać, by być jak ona. Nie jest to jednak głupawy poradnik, jakich wiele, książka wykracza poza konwencję i jest bardzo osobista. A do tego przepięknie wydana. W sam raz na stolik kawowy.

ABC stylu – Pernille Teisbaek zdradza nam tajniki swojej garderoby >>>

10. „Love x Style x Life”, Garance Doré

Kolejny, nietypowy poradnik, po który warto sięgnąć? „Love x Style x Life” od Garance Doré, słynnej ilustratorki i fotografki mody, która zasłynęła za sprawą swojego bloga ze zdjęciami mody ulicznej (i nie tylko). Jednej z najbardziej szczerych, bezpretensjonalnych i naturalnych blogerek, jakie znamy. Ta książka jest taka sama jak ona.
„Przesiadując w paryskich kawiarniach, spacerując ulicami Nowego Jorku, przekonałam się, że styl sprowadza się tak naprawdę do jednego prostego pytania: Co sprawia, że czujemy się piękni?” – mówi Garance Doré. I na łamach swojej książki na to pytanie odpowiada.

11. „Agencja modelek Eileen Ford”, Robert Lacey

W biblioteczce fanek mody nie może zabraknąć też tej pozycji. „Agencja modelek Eileen Ford” to lektura obowiązkowa szczególnie dla dziewczyn, które marzą o karierze w modelingu – jako modelka lub – jak tytułowa Eileen Ford – szefowa agencji modelek. Ford uchodziła za „najciężej pracującą kobietę w Nowym Jorku” i to właśnie ją uważa się za matkę współczesnych agencji modelek. „Ford walczyła o to, żeby modelka nie była wieszakiem na ubrania i ładną buzią z reklamy, lecz by stała się symbolem niezależności, siły i świadomego piękna” – napisała o niej Karolina Sulej. Dzięki książce dowiadujemy się, jak jej się to udało.