Pielęgnacja włosów to złożona kwestia, o czym doskonale wiedzą członkinie grupy Włosing. Społeczność dziewczyn (i nie tylko), zainteresowanych tematem, jest bardzo duża – do grupy na Facebooku należy prawie 365 tysięcy użytkowników. Możecie tam znaleźć wartościowe rady na temat tego, jak dbać o fryzurę (i to niskim kosztem), co oznaczają takie terminy jak: równowaga PEH i porowatość włosów, a także co zrobić, aby odbudować zniszczone włosy i cieszyć się zdrową i piękną fryzurą. Najważniejsze w świadomej pielęgnacji włosów są dwa wspomniane pojęcia: równowaga PEH, czyli dostarczanie odpowiedniej ilości protein, emolientów i humektantów w codziennej pielęgnacji (w praktyce można ją uzyskać metodą prób i błędów) oraz określenie rodzaju włosów oraz tego, w jakiej są kondycji, czyli rozpoznaniu porowatości włosów. Ale kosmetyki z odpowiednimi składnikami i w prawidłowych proporcjach to nie jedyne istotne kwestie. To, czym czeszemy włosy, również ma znaczenie. Jak wybrać najlepszą szczotkę do różnych zastosowań i typów włosów? Podpowiada współzałożycielka grupy Włosing, właścicielka marki z kosmetykami Hairy Tale Cosmetics oraz prowadząca bloga WWWLOSING, Agnieszka Niedziałek

Najlepsze szczotki do włosów – dlaczego wybranie odpowiedniego modelu jest takie ważne?

Jeżeli Wasze włosy są zniszczone, szybko się przetłuszczają i są pozbawione objętości, to wina nie tylko złych produktów do pielęgnacji. Niedawno pisałyśmy o tym, że popularna szczotka do włosów Tangle Teezer, którą uwielbiają miliony dziewczyn na całym świecie, nie do końca im służy. Dlaczego? Ponieważ łamie włosy na całej długości ze względu na specyficzną budowę i dwie długości włosków, które bardziej „szorują” po powierzchni włosów, niż faktycznie je rozczesują. Dokładnie tłumaczy to Agnieszka Niedziałek – Szczotki wykonane całkowicie z plastiku lub mieszane: z igiełkami oraz włosiem, mają często igiełki różnej wysokości. Powoduje to, że nie przebijają się one przez pasma: sunąc po nich, powodują mikrouszkodzenia na długości i końcówkach. Uszkodzenia na długości mogą doprowadzić nawet do wykruszania się włosów na długości i spowodować efekt „choinki”, czyli odstających włosków.

Zanim przejdziemy do wskazania najlepszych szczotek do włosów, warto znać kilka zasad, jak czesać swoje kosmyki, aby ich nie uszkodzić i nie zrobić im krzywdy. Agnieszka Niedziałek zwraca uwagę na to, żeby proste włosy czesać zawsze na sucho, ponieważ wtedy są mniej podatne na uszkodzenia. Inaczej jest z kręconymi włosami, które zawsze należy czesać na mokro i wtedy, gdy są pokryte dodatkową warstwą odżywki, zabezpieczającej je przed połamaniem. – W każde włosy możemy wczesywać odżywkę na mokro, dzięki temu podbijemy jej działanie. Wczesywanie odżywki nie niszczy włosów, wręcz przeciwnie! – wyjaśnia ekspertka. 

Olejowanie włosów w domu – jak to robić i jakie daje efekty? To sposób na lśniące i mocne włosy >>>

Najlepsze szczotki do prostych włosów

Jeżeli macie proste włosy, sięgnijcie po szczotki, które delikatnie rozplączą kołtuny, ale nie zniszczą włosów, nie wyrwą ich i nie uszkodzą – najlepiej sprawdzą się tutaj duże, prostokątne szczotki. – Taki model najczęściej spotkamy pod nazwami: paddle brush i szczotka wiosłowa. Nadaje się ona do czesania zarówno na sucho, jak i do wczesywania odżywki – tłumaczy Agnieszka Niedziałek.


Z kolei dla włosów cieńszych sprawdzą się szczotki typu vent, inaczej zwane przelotowymi. Mają one zazwyczaj cieńsze, dłuższe igiełki, które są o wiele delikatniejsze – mówi Agnieszka. Ekspertka uczula na szczotki do włosów z mieszanym włosiem. Zaznacza, że sprawdzą się u niektórych osób, ale należy obserwować, czy te modele ich nie łamią. 

Najlepsze szczotki do kręconych włosów

Do kręconych włosów również możecie używać szczotek typy paddle brush lub vent  brush. – U wielu osób sprawdzą się również tradycyjne akcesoria kręconowłosych, czyli grzebienie! Najlepsze będą te z szeroko rozstawionymi zębami, plastikowe lub drewniane. Najważniejsze, by powierzchnia grzebienia była gładka i nie zaczepiająca o włosy – wyjaśnia Agnieszka Niedziałek.


Do loków możemy stosować również specjalne szczotki stylizujące, na przykład Denman. Taka szczotka posiada gumową podstawę i rzędy igiełek, które można wyjmować. Szczotką stylizującą nakręcamy włosy, niejako ucząc je mocniejszego skrętu. Taką szczotką czeszemy już rozczesane włosy, nie nadaje się do rozczesywania supełków – tłumaczy ekspertka.

Jak prawidłowo czesać włosy?

Oprócz odpowiedniej szczotki do włosów, liczy się również technika czesania. Ekspertka grupy Włosing alarmuje, że to, jak czeszemy włosy, ma ogromne znaczenie dla ich kondycji, należy więc robić to prawidłowo. – Czeszemy włosy od końcówek, stopniowo i delikatnie rozdzielając kołtuny. Jeżeli włosy są mocno splątane, możemy nałożyć na nie serum silikonowe (gdy są suche) lub dodatkową porcję maski lub odżywki (gdy są mokre). Nie szarpiemy, nie zaczynamy czesania od samej skóry. Włosy szybko się nam odwdzięczą za okazaną im delikatność – tłumaczy Agnieszka Niedziałek. 

Agnieszka Niedziałek od lat prowadzi bloga i kanał na YouTube WWWLOSY.PL, poświęcony świadomej pielęgnacji włosów. Wraz z Martyną Parlak oraz Karoliną Wiśniewską zarządza grupą Włosing na Facebooku, gdzie już niemal ćwierć miliona osób szuka porad i wiedzy na temat włosów. Jest również właścicielką i twórczynią marki kosmetyków do włosów Hairy Tale Cosmetics.