Czytelnictwo w Polsce od lat jest na bardzo niskim poziomie. Powiedzieć, że jest źle, to tak jakby nic nie powiedzieć... Z danych Biblioteki Narodowej wynika, że w ubiegłym roku zaledwie 37% badanych zadeklarowało przeczytanie JEDNEJ książki, a zaledwie 9% przeczytało ich więcej niż siedem. Czytanie nie tylko relaksuje, rozwija wyobraźnię, poszerza nasze horyzonty, ale – jak dowiedli amerykańscy naukowcy – sprawia, że żyjemy dłużej. Osoby czytające książki regularnie przeżywają średnio prawie 2 lata więcej niż ci, którzy tego nie robią. Co więcej, inne raporty donoszą, że osoby odnoszące sukcesy zawodowe i zajmujące wysokie stanowiska czytają ok. 60 książek rocznie! 88% z nich poświęca każdego dnia na czytanie minimum 30 minut dziennie. To chyba wystarczające argumenty, by sięgnąć (szczególnie w chłodny jesienny wieczór) po wciągającą lekturę. Jak się okazuje, w Polsce jest trójka autorów, którzy biją wszelkie rekordy popularności i to ich książki nasi rodacy wybierają najczęściej.

Czytasz mniej niż 7 książek w roku? Ten tekst jest dla Ciebie
 

Remigiusz Mróz, Katarzyna Bonda i Blanka Lipińska najpopularniejszymi autorami w Polsce

Choć polski rynek książki jest stosunkowo niewielki jeżeli chodzi o czytelnictwo, to dziennie swoją premierę ma tutaj aż 100 tytułów. Jednak to ta trójka autorów, jak podaje internetowa księgarnia TaniaKsiazka.pl, wymknęła się wszelkim ramom i stała prawdziwym fenomenem na skalę kraju. Nie ma zapewne osoby, która nigdy by o nich nie słyszała, a wśród Was zapewne jest ktoś, kto na półce ma cykl z Joanną Chyłką, Czerwonego Pająka lub Kolejne 365 dni, albo zna kogoś, kto przeczytał choć jedną napisaną przez nich książkę.

Pojawienie się ich w czołówce dla wielu może nie wydawać się zaskakujące, ale wciąż może budzić sporo emocji. W końcu Remigiusz Mróz publikuje siedem bestsellerowych książek rocznie (w wieku 32 lat na swoim koncie ma ich 35!), Katarzyna Bonda jest pierwszą pisarką reklamującą swoje powieści na billboardach i regularnie jeżdżącą w trasy promocyjne po Polsce, a także jedną z nielicznych, której prawa do książek zostały sprzedane do kilkunastu innych krajów. A Blanka Lipińska? Otwarcie przyznaje, że jest grafomanką i ma składnię Mistrza Yody. Mimo to stworzyła serię nazywaną polską wersją Pięćdziesięciu twarzy Greya i w pierwszym dniu przedsprzedaży Kolejne 365 dni zamawiano 40 razy na minutę (!).

Lubicie czytać kryminały? Jedno z wydawnictw chce wam za to zapłacić!

Warto zaznaczyć również, że Remigiusz Mróz jest autorem, który budzi spore kontrowersje. Po pierwsze pisze i wydaje w niespotykanym na skalę światową tempie. Po drugie wokół swojego warsztatu pracy zbudował swoisty mit. Nic więc dziwnego, że czasami odzywają się głosy krytyki. Wielu zarzuca mu, że jego powieści są niedopracowane, a nawet, że za jego sukcesem stoi sztab ghostwriterów, mówi Agnieszka Jarosławska, bookstagramerka z TaniaKsiazka.pl, jednej z największych księgarni internetowych w Polsce.

Co ciekawe, zainteresowanie nimi podkręca z pewnością fakt, że Bonda i Mróz, którzy w życiu zawodowym są swoją największą konkurencją w kategorii kryminałów, w życiu prywatnym są parą, a niebawem na ekrany kin trafi film na podstawie erotyka autorstwa Lipińskiej. >>> Powstaje polska wersja filmu „50 twarzy Greya”! Kto zagra główną rolę?

Bonda, Mróz, Lipińska – za każdym z tych autorów kryje się jakaś tajemnica, którą czytelnicy chcą odkrywać na równi z historiami zawartymi w ich książkach. To osoby, które z pełną świadomością budują swoje wizerunki, a to w połączeniu z dobrymi lub po prostu kontrowersyjnymi powieściami, zdaje się być przepisem na sukces, podsumowuje Agnieszka Jarosławska.

Znacie, lubicie?

Zobacz także: Klub książkowy Glamour: Nasze czytelniczki przeczytały „Moment zwrotny” Melindy Gates [RECENZJE]