Każdego dnia nasze ciało i skóra narażone są na wpływ całego mnóstwa czynników zewnętrznych. Od temperatury, przez spaliny różnego pochodzenia, kosmetyki, urazy mechaniczne, bakterie, wirusy, po działanie promieni słonecznych. Tego typu czynników, które mogą wpływać w różny sposób na ludzki organizm, jest znacznie więcej. Szczególnie narażona na bodźce zewnętrzne jest delikatna skóra twarzy, ponieważ praktycznie cały czas jest ona odsłonięta. Dlatego trzeba wiedzieć jak ją chronić i w jaki sposób o nią dbać.

Osoby, które wykonują makijaż, mają utrudnione zadanie. Jeśli wybór kosmetyków jest przypadkowy, ich działanie może osłabiać skórę twarzy, ponieważ ma na nią bezpośredni wpływ. Jakość kosmetyków jest bardzo różna, a odporność organizmu na składniki w nich zawarte jest indywidualną sprawą każdego człowieka. Dlatego tak bardzo ważne jest używanie preparatów ochronnych i odpowiednie dbanie o regenerację skóry twarzy. Od tego między innymi jest tonik. Ten także nie powinien być wybrany pochopnie. Naturalny tonik do twarzy to ważny element pielęgnacji.

Co to jest tonik do twarzy i czy można nazywać go płynem micelarnym?

Tonik bardzo często jest mylnie uważany za kosmetyk do zmywania makijażu z twarzy. Natomiast do tego służy płyn micelarny i nie powinien być używany zamiennie z tonikiem. Ten zaś jest kosmetykiem płynnym na bazie wody. W jego skład mogą również wchodzić:

- witaminy,
- ekstrakty,
- alkohol,
- barwniki,
- oleje roślinne,
- substancje czynne,
- konserwanty,
- substancje zapachowe.

Na czym polega działanie toniku do twarzy?

Głównym zadaniem toniku jest, jak sama nazwa wskazuje, jest tonizacja. Ten proces polega na wyrównywaniu pH skóry twarzy, które naturalnie powinno wynosić 4,5 – 6. Dlaczego jest to takie istotne? Ponieważ jedynie takie kwaśne pH jest w stanie obronić cerę przed pogorszeniem się jej stanu. Konkretnie przed rozwojem wszelkiego rodzaju bakterii i zachwianiem równowagi mikrobiologicznej.

Skóra, która ma zaburzone kwaśne pH, dużo gorzej przyjmuje wszelkiego rodzaju kremy i sera. Nie wchłaniają się one tak głęboko, jak powinny i dlatego nie działają tak efektywnie. Oczywiście są badania, które mówią, że skóra ma umiejętność przywrócenia fizjologicznego pH bez pomocy kosmetyków, natomiast trwa to nawet kilka godzin, które dla naszej cery są czasem niepotrzebnie straconym.

Funkcje toniku w pielęgnacji twarzy

Dodatkowo pełni funkcję oczyszczającą, nawilżającą, wzmacniającą i odżywiającą. Tonik do twarzy stosuje się również przygotowując ją do innych zabiegów pielęgnacyjnych. Jest to kosmetyk, którego się nie zmywa, tylko pozwala się mu wnikać w skórę i działać.

Zobacz także:

Podobnie jak w przypadku innych produktów pielęgnacyjnych i kosmetyków tonik również powinien być odpowiednio dobrany do rodzaju skóry. W zależności od zawartych w nim składników będzie on miał różne działanie. Na przykład w przypadku skóry suchej nie powinno stosować się kosmetyków zawierających alkohol, ponieważ ten dodatkowo ją wysusza i podrażnia. W następstwie może wywołać niepożądane efekty.

Jak korzystać z toniku do twarzy?

Codzienna pielęgnacja skóry twarzy nie powinna się odbywać bez obecności toniku. Pełni on ważne funkcje, które wpływają na jakość cery. To jak powinno się korzystać z tego rodzaju produktu jest bardzo proste. Należy tylko zapamiętać kilka zasad.

Najczęściej spotykaną opcją jest ta, kiedy toniku używa się dwa razy dziennie. Rano po przebudzeniu, po to by pozbyć się powstałego przez noc sebum. Drugi raz przed snem, po dokładnym zmyciu makijażu. Wystarczy zmoczyć wacik tonikiem i przecierać nim twarz, szyję i dekolt. Jeżeli po przetarciu wacik nie jest czysty należy użyć kolejnej dawki toniku i namoczyć następny.

Gdy tonik z substancjami czynnymi już się wchłoną w skórę, można nałożyć na nią krem lub serum, które również powinny być dobrane do rodzaju skóry.

Rodzaje toników do twarzy

Jak już wcześniej zostało wspomniane rodzajów toników jest wiele i każdy ma inne działanie dodatkowe poza regulowaniem pH skóry. Najczęściej spotykane toniki do twarzy to:

- tonik oczyszczający,
- tonik odżywczy,
- tonik nawilżający,
- tonik łagodzący,
- tonik kojący ,
- tonik odmładzający,
- tonik rozświetlający,
- tonik odświeżający.

Jeżeli posiadasz cerę problematyczną albo leczysz się u dermatologa, zwracaj szczególną uwagę na skład toniku do twarzy oraz na to czy kosmetyk ten był przebadany dermatologicznie.

Na czym polega różnica między tonikiem a hydrolatem?

Czym jest tonik, do czego służy i jak go używać - już wiemy. Natomiast jest produkt, który zyskuje coraz większą popularność na rynku i teoretycznie ma to samo zastosowanie. Mowa tutaj o hydrolacie, znanym również jako woda roślinna lub woda kwiatowa. Skoro jeden i drugi kosmetyk służą niemalże do tego samego, to na czym polega różnica?

Na początek trzeba wiedzieć, co to jest hydrolat. Jest to produkt uboczny destylacji olejków eterycznych parą wodną. Kiedyś uważano go za odpad technologiczny, więc nie było z niego pożytku. Natomiast okazało się, że zawiera od 1 do 2 procent olejku eterycznego, zatem może być stosowany do pielęgnacji skóry. Natomiast warto wiedzieć, że nie każdy hydrolat ma właściwości tonizujące, dlatego trzeba dokładnie sprawdzić produkt, jeżeli właśnie takie ma mieć przeznaczenie. Zależy to od tego na bazie jakiej rośliny powstał.

Oznacza to, że główną różnicą polega na tym, że tonik to gotowy produkt, którego bazą może być woda, albo hydrolat. Natomiast hydrolat może służyć jako tonik wyłącznie wtedy jeżeli jego pH jest na poziomie fizjologicznego pH skóry, czyli między 4,5, a 5,5.

Domowy tonik do twarzy możesz zrobić samodzielnie

Tak jak wiele innych kosmetyków, tak samo tonik można wykonać samemu. Od tego cała przygoda z kosmetykami w zasadzie się zaczęła, że kobiety w różny sposób, zazwyczaj z tego co dała natura, wykonywały sobie kosmetyki. Oczywiście świat od tamtego czasu zmienił się nie do poznania, natomiast wiele osób wciąż chętnie wykonuje samodzielnie różne produkty kosmetyczne i pielęgnacyjne. Niektóre robią to z pasji i dla przyjemności. Inne najbardziej wierzą w bezpieczeństwo stosowania produktów wykonanych ze swoich składników. Domowy tonik także może taki być.

Wykonanie toniku jest bardzo proste i nie wymaga dużego nakładu czasu. Dodatkowo jest to spora oszczędność. W zasadzie jedynym minusem takiego domowego toniku jest termin ważności. Po pierwsze ciężko go konkretnie określić, a po drugie jest on krótki. Wykonany samemu tonik trzeba trzymać w lodówce nie dłużej niż tydzień. Wiadomo może być tak, że będzie dobry do użytku dłużej, ale 7 dni to bezpieczny, orientacyjny okres.

Tonik z octem jabłkowym

Tonik z octem jabłkowym przywraca naturalne pH skóry i ściąga pory oraz wygładza skórę. Do jego przygotowania wystarczy 150 ml octu jabłkowego, 2 szklanki hydrolatu oczarowego i 7 kropli olejku lawendowego. Wszystko wystarczy wymieszać i przelać do buteleczki. Najlepiej jakby była wyposażona w atomizer, wtedy dużo łatwiej będzie zwilżać twarz tonikiem.

Tonik do cery suchej na bazie wody ryżowej

Tonik na bazie wody ryżowej działa łagodząco, nawilżająco i odżywczo. Do otrzymania go wystarczy zalać gorącą wodą 100 gramów brązowego ryżu dobrej jakości. Przykryć na kilka godzin i co jakiś czas przemieszać. Następnie przelać do buteleczki. Po trzech dniach trzeba zrobić nową porcję.

Tonik z zielonej herbaty

Tonik z zielonej herbaty przeznaczony jest głównie dla osób z cerą trądzikową. Przyspiesza gojenie się ran po trądziku i reguluję pracę gruczołów łojowych. Potrzebne ci będzie około 5 gramów herbaty na 100 ml wody. Wystarczy parzyć herbatę pod przykryciem w gorącej (nie we wrzącej) wodzie, aż do momentu ostygnięcia.

Lista naturalnych toników do zakupienia w drogerii:

  • Tonik Santaverde Aloe Vera (krótki skład i certyfikowane składniki z uprawy organicznej. Bazą toniku jest sok z aloesu.
  • Łagodzący tonik antyoksydacyjny Clochee (ekstrakt z ginkgo biloba, róża damasceńska, zielona herbata, sok z liści aloesu)
  • Tonik Resibo (woda z róży damasceńskiej, woda z kwiatu pomarańczy, sól kwasu hialuronowego).
  • Tonik Polny Warkocz (tarczyca bajkalska oraz ekstrakt z maku polnego)