Oczyszczenie skóry twarzy jest uważane za najważniejszy etap każdego rytuału pielęgnacyjnego, któremu poddajemy naszą cerę. Bez tego kroku nawet najlepszy krem nawilżający nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Okazuje się jednak, że samo umycie twarzy może okazać się niewystarczające. Jasno podkreślają to fanki i fani nowego trendu.

Podwójne oczyszczanie wielu osobom uzmysłowiło, że choć myli twarz, to po nim nie była ona całkiem czysta. Z tego powodu warto dodać do swojej rutyny pielęgnacyjnej jeszcze jeden element, który nie jest skomplikowany, czasochłonny ani kosztowany, a potrafi przynieść wiele korzyści.

Podwójne oczyszczanie – dlaczego warto je stosować?

Etap oczyszczania w naszym rytualne pielęgnacyjnym ma za zadnie pozbyć się makijażu, olejków, a także brudu, który zgromadził się na skórze twarzy przez cały dzień. Tylko czysta skóra jest gotowa do dalszych kroków i przyjmowania dobranych do naszego typu cery kosmetyków. Okazuje się jednak, że płyn lub mleczko do demakijażu nie zawsze jest w stanie zagwarantować nam pełne oczyszczenie. W kompleksowym oczyszczaniu twarzy chodzi o wybór dwóch kosmetyków, które będą bazować na różnych składnikach. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zagwarantować sobie odpowiednie przygotowanie skóry twarzy do dalszych etapów pielęgnacji.

Czysta skóra to nie tylko idealne płótno do kolejnych etapów z naszego rytuału pielęgnacyjnego. Dobrze oczyszczona cera jest także dużo zdrowsza. Dzięki odpowiedzialnemu podejściu do kwestii tego pierwszego i najważniejszego kroku w naszej pielęgnacji, możemy zapobiegać stanom zapalnym oraz wypryskom. Zwykłe mleczko do demakijażu, które z pomocą wacika ma zagwarantować nam czystą skórę, to zbyt mało. Owszem taki produkt poradzi sobie z usunięciem makijażu, ale na tym jego rola właściwie się kończy. Z tego powodu może być elementem oczyszczania skóry, ale nie jedynym.

Podwójne oczyszczanie – na czym polega?

Podwójne oczyszczanie to dokładnie to, na co brzmi, dwukrotne oczyszczanie twarzy za pomocą dwóch różnych rodzajów środków oczyszczających – powiedziała Sharlena Hassani, kosmetyczka gwiazd i założycielka Artisan of Skin, w rozmowie z „Cosmopolitan”. Zazwyczaj ludzie zaczynają od olejowego środka oczyszczającego, a kończą na wodnym – dodała.

Jak dokładnie przełożyć słowa ekspertki na praktykę? To prostsze niż się wydaje. Sposobem na zanieczyszczenia skóry twarzy, które powstały na bazie oleju, czyli takie jak makijaż albo krem przeciwsłoneczny, są produkty oparte na tej samej podstawie. Z tego powodu do odpowiedniego przygotowania naszej cery do dalszych etapów pielęgnacyjnych, musimy użyć produktu oczyszczającego na bazie oleju. Drugi rodzaj zanieczyszczeń skóry twarzy bazuje na wodzie. W tym przypadku mamy na myśli brud, kurz i pot. Takich zanieczyszczeń najlepiej pozbyć się kosmetykiem oczyszczającym na bazie wody. W sytuacji, kiedy decydujemy się na oba, mamy pewność, że nasza cera została poddana skutecznemu oczyszczaniu.

Jak wygląda podwójne oczyszczanie krok po kroku?

  1. Umyj twarz środkiem oczyszczającym na bazie oleju. Na tę czynność możesz poświęcić nawet kilka minut. W tym czasie wmasuj kosmetyk oczyszczający wykonując palcami małe okręgi. Kiedy wybrany przez ciebie produkt zmiękczy już makijaż i inne zanieczyszczenia na bazie oleju, to spłucz go wodą.
  2. Umyj twarz środkiem oczyszczającym na bazie wody. Przemyj nim dokładnie skórę twarzy. W ten sposób oczyścisz ją w zabrudzeń na bazie wody. Wspomniany brud, kurz i pot oraz pozostałości kosmetyku oczyszczającego spłucz wodą. Jeszcze niedawno tę czynność zakończylibyśmy osuszeniem skóry, ale w tym momencie dobrze postawić na moisture sandwiching.

Jak dobrać kosmetyki do podwójnego oczyszczania twarzy?

Czy podwójne oczyszczanie powinno być elementem naszej codziennej pielęgnacji? Tylko w sytuacjach, jeżeli każdego dnia wykonujemy makijaż. Z większością innych zanieczyszczeń poradzi sobie kosmetyk na bazie wody. Pamiętaj też o odpowiednim dobraniu kosmetyków oczyszczających do swojej cery. To kluczowy element.

Skóra sucha, wrażliwa lub skłonna do wyprysków wymaga szczególnego traktowania. W tej sytuacji do pierwszego etapu wybierz wodę micelarną, która jest bardzo delikatna, ale działa skutecznie. Do drugiego natomiast kosmetyk dedykowany do potrzeb twojej skóry.

Zobacz także:

W przypadku skóry tłustej kosmetyki na bazie oleju mogą być bardzo korzystne. W tym przypadku w pierwszym etapie sprawdzi się idealnie olejek do cery tłustej. Bez znaczenia nie jest także skład kosmetyków. Tu warto postawić na kosmetyk z kwasem salicylowym, który usunie nadmiar sebum.

Pielęgnacja skóry mieszanej w tym przypadku może wiązać się z wyborem produktu oczyszczającego o konsystencji żelu. Takie produkty muszą z jednej strony usuwać nadmiar sebum, ale z drugiej nie mogą przesuszać.