Obgryzanie paznokci to kompulsywny nawyk, którego nie jesteśmy w stanie kontrolować. To znaczy, że zaczynamy obgryzać paznokcie, kiedy nasz mózg nie rejestruje tego w sposób świadomy. Pozostaje to więc poza naszą świadomością, a przynajmniej dopóki nie zdamy sobie z tego sprawy i nie zaczniemy pracy nad tym, żeby obgryzanie paznokci przestało nas dotyczyć.
 

Obgryzanie paznokci u dorosłych – przyczyny 

Przyczyny obgryzania paznokci są bardzo różne, jednak najczęściej winowajcą jest stresObgryzanie paznokci u dorosłych jest najczęściej ściśle powiązane ze stanem psychicznym. Pomaga opanować takie emocje jak złość, strach czy gniew. Nie radzimy sobie z nadmiarem emocji, więc w pewnym sensie jest to dla nas sposób rozładowania stresu. 

Ciężko wskazać jedną konkretną przyczynę, ale u osób bardziej wrażliwych mogą to być:

  • problemy rodzinne,
  • niepowodzenia w pracy,
  • stresująca praca,
  • problemy ze zdrowiem,
  • kłótnie z bliskimi,
  • lęk o najbliższych,
  • zaburzenia psychiczne np. nerwica lękowa lub stany lękowe.
     

Dlaczego dzieci obgryzają paznokcie?

Dzieci obgryzają paznokcie z tego samego powodu co dorośli – przyczyną najczęściej jest stres. Co prawda, małe dzieci mogą obgryzać paznokcie z ciekawości lub z przekory, ale wtedy szybko z tego wyrastają. Jeśli obgryzanie paznokci nie mija, wtedy można podejrzewać, że dzieci nie radzą sobie z emocjami. Obgryzanie może być następstwem takich problemów jak pójście do żłobka, przedszkola, kłótnie rodziców, rozstanie rodziców albo problemy zdrowotne. Psychologowie dziecięcy uważają, że w przypadku obgryzania paznokci u dzieci warto najpierw poszukać źródła problemu, ponieważ u dzieci obgryzanie paznokci może być sposobem komunikowania nam, że przerosła je sytuacja, w której się znalazły.
 

Obgryzanie paznokci – skutki i przenoszone choroby

Obgryzanie paznokci u dzieci i u dorosłych może mieć poważne konsekwencje. Obgryzanie paznokci przyczynia się do łapania wszelkich infekcji wirusowych, grzybiczych, pasożytniczych (u dzieci np. owsików). Ponadto powoduje problemy z dziąsłami np. stany zapalne, afty, podrażnienia i krwawienia. Bardzo ważne są również wszelkie defekty estetyczne. Obgryzione paznokcie wyglądają źle. Sprawiają, że nasze dłonie są stale niezadbane. U wielu osób obgryzanie paznokci idzie w parze z obgryzaniem skórek, a wtedy dłonie cierpią na tym podwójnie.

8 sposobów na mocne paznokcie
 

Obgryzanie paznokci u nóg, czy to możliwe?

Obgryzanie paznokci u nóg jest jak najbardziej możliwe i robi to więcej osób niż myślimy. Większość osób, które to robi nie zastanawia się jak przestać obgryzać paznokcie, ponieważ nie uważa tego za szkodliwy nawyk. Raczej coś, co lubią i co pomaga im rozładować napięcie, a czasem zabić nudę. Niestety, obgryzanie paznokci u nóg jest tak samo szkodliwe jak u rąk.
 

Obgryzanie paznokci – leczenie

Leczenie obgryzania paznokci może opierać się na psychoterapii lub farmakoterapii. Terapia u psychologa może okazać się nieoceniona w walce z tym nawykiem. Psycholog pomoże dotrzeć do źródła problemu i nauczyć nas jak radzić sobie ze stresem albo jak inaczej rozładowywać emocje. Niektórzy decydują się też na terapie lekami. Tutaj pomocne mogą okazać się leki uspokajające albo preparaty apteczne o gorzkim smaku do smarowania płytki paznokcia, specjalnie dedykowane dla osób, które borykają się z problemem obgryzania paznokci.
 

Jak przestać obgryzać paznokcie, czyli co zrobić żeby się oduczyć?

Wiele osób myśli sobie „obgryzam paznokcie od lat i nie dam rady się tego oduczyć”. Nic bardziej mylnego. Wszystko zależy od naszej silnej woli, dobrze też znaleźć odpowiednią motywację. Na obgryzanie paznokci u dzieci najlepsze będzie tłumaczenie. Warto porozmawiać z dziećmi o tym, że obgryzanie może przynieść robaczki albo przeziębienia. Dorośli ludzie potrzebują innej motywacji, ale możliwość zachorowania powinna również dobrze na nich podziałać. Możemy np. wyznaczać sobie drobne nagrody za dzień bez obgryzania paznokci. Niektórzy stosują nieco bolesną metodę – po każdym ugryzieniu paznokcia pstrykają sobie w rękę gumką recepturką. Dobrym sposobem jest noszenie bawełnianych rękawiczek, póki problem nie zniknie. Możemy również stworzyć kalendarz małych sukcesów i powiesić go na lodówce. Rysujemy słoneczko lub inny ulubiony wzorek przy każdym dniu, w którym nie obgryzaliśmy paznokci. Taka dodatkowa pozytywna motywacja na pewno pomoże nam w walce z obgryzaniem paznokci.
 

Ile rosną paznokcie po obgryzieniu?

Na pewno nie raz zastanawialiśmy się jak nie obgryzać paznokci i je zapuścić. Paznokcie po obgryzieniu rosną w normalnym tempie, ale odrastają krzywe i osłabione. Obgryzanie paznokci narusza ich płytkę i powoduje, że paznokieć staje się słabszy. Zapuszczanie po obgryzaniu będzie trwało tyle samo, jednak najważniejszą kwestią będzie tutaj finalny wygląd płytki. Może się zdarzyć, że powrót paznokci do stanu sprzed obgryzania potrwa nawet rok. Wtedy paznokcie trzeba zapuszczać, ścinać te, które odrosną i zaczynać zapuszczanie od nowa. Możemy wtedy wspomagać się odżywkami. Dłonie są naszą wizytówką, więc naprawdę warto o nie dbać. Poza tym, pozbycie się problemu, jakim jest obgryzanie paznokci, bardzo dobrze wpłynie nie tylko na nasz wygląd, ale również na całe nasze samopoczucie.