Czym zajmuje się druhna? Jakie obowiązki ma świadkowa? W związku z tym, że sezon ślubny w pełni, pomagamy odpowiedzieć na te najbardziej trapiące Was pytania związane z byciem druhną lub świadkową! Zaczynając więc od początku  druhna to koleżanka, przyjaciółka czy kuzynka towarzysząca pannie młodej i wspierająca zarówno w ważnych, jak i błahych sprawach. Rola świadkowej jest nieco inna, ponieważ świadkowa z kolei to osoba, która może w sposób formalny potwierdzić, że małżeństwo zostało zawarte. Jej podpisy pojawią się na najważniejszych dokumentach. Nieraz jest tak, że panna młoda wybiera kilka druhen, pośród których znajduje się ta najważniejsza, czyli świadkowa.
 

Zadania, obowiązki i rola świadkowej na weselu i ślubie

Świadkowa powinna być osobą godną zaufania, z którą panna młoda doskonale się dogaduje, a nawet więcej: rozumie bez słów. Świadkowa na ślubie ma wiele obowiązków, którymi zajmuje się również przed ceremonią i odciąża narzeczoną, aby mogła skupić się na tym, co najważniejsze. Jakie jeszcze obowiązki należą do świadkowej? Zajmuje się ona zaplanowaniem i realizacją wieczoru panieńskiego. Może również towarzyszyć pannie młodej podczas ubierania, jeżeli ta sobie tego życzy. W urzędzie bądź kościele, razem ze świadkiem, towarzyszy młodym i podpisuje odpowiednie dokumenty. Zadaniem świadkowej na ślubie jest zajmowanie się bukietem panny młodej oraz zbieranie kwiatów wręczanych podczas składania życzeń. Przez całe wesele pomaga pannie młodej w utrzymaniu nienagannego wyglądu, a więc dba o fryzurę, makijaż, welon i suknię.  Może również zachęcać do zabawy gości i pomagać w organizowaniu zabaw, jest także – razem ze świadkiem – osobą, do której rodzina i goście zgłaszać będę prośby i ewentualne problemy w tym wielkim dla młodej pary dniu.

Nowa kolekcja ślubna H&M wybije Wam z głowy zakup sukienki za kilka tysięcy złotych!
 

W razie awarii... świadkowa nadchodzi z pomocą! Co musi przygotować wcześniej?

Świadkowa na weselu powinna być przygotowana na wszelką ewentualność i pomyśleć o tym, o czym panna młoda może zapomnieć. Dlatego warto, aby miała przygotowaną małą apteczkę, w której znajdą się proszki od bólu głowy, tabletki uspokajające, plastry czy tabletki na niestrawność. Warto również pomyśleć o artykułach higienicznych, zestawie do makijażu i poprawy fryzury, czy bibułkach matujących. Świadkowa powinna również dysponować nićmi, dodatkową parą rajstop, gumą do żucia. Nigdy nie wiadomo, która z rzeczy się przyda. Można je zostawić w samochodzie bądź dać do przechowania obsłudze.
 

Świadkowa na weselu to spokojna głowa panny młodej

Rola świadkowej nie ogranicza się tylko do pomocy pannie młodej. Powinna ona również ściśle współpracować ze świadkiem i odciążyć parę młodą, jak tylko się da. Obdarzeni zaufaniem, mogą zająć się kontaktami z usługodawcami i dopilnować organizacji zarówno ślubu jak i wesela. Rolą świadków jest nieść wsparcie i zapewnić państwu młodym spokój, tak potrzebny w tym dniu. Jeżeli wszystko będzie zapięte na ostatni guzik, pozostanie się tylko cieszyć z wydarzenia, które na zawsze złączy dwójkę ludzi.

Nie wiesz, czy Twój chłopak to ten jedyny? Te rzeczy wskazują, że powinnaś go poślubić!
 

Świadkowa na ślubie i weselu to skarb

Każda panna młoda powinna mieć świadkową, na którą może liczyć i na której może się wesprzeć. Jest to osoba, która ma za zadanie zdjąć z barków panny młodej przynajmniej połowę obowiązków i zapewnić pomoc w każdej sytuacji. Świadkowa powinna zaopatrzyć się w przybory wymienione powyżej i dbać o pannę młodą, a także o stoły i gości.

– Funkcja świadka jest bardzo odpowiedzialna i wybrana osoba powinna być tego świadoma, decydując się na przyjęcie funkcji – radzi Anna Machnowska z portalu-katalogu ślubnego PlanujemyWesele.pl. Ewentualną odmowę od wybranej przez przyszłą pannę młodą kobiety, nie powinno odbierać się jako afrontu. Bycie świadkową to nie tylko honor, ale i liczne obowiązki. – Młode mamy czy osoby bardzo zajęte pracą i innymi obowiązkami mają prawo realnie ocenić, że nie dadzą rady zaangażować się w ślub i wesele przyjaciółki czy siostry – podpowiada nasza ekspertka. – Taka szczera postawa to jedynie potwierdzenie słuszności naszego wyboru osoby, ale wywieranie nacisków jest tu absolutnie nie na miejscu. Bliską i zaufaną osobę można uhonorować, mianując ją pierwszą druhną, co nadal będzie zaszczytem, ale nie będzie wiązało się już z tak licznymi obowiązkami – dodaje Anna Machnowska z PlanujemyWesele.pl.

Artykuł powstał we współpracy z PlanujemyWesele – portalem-katalogiem ślubnym, www.PlanujemyWesele.plZobacz także: Rocznice ślubu: Nazwy rocznic ślubu i ich znaczenie >>>