W jaki sposób usuwać zanieczyszczenia z porów w domowych warunkach? Jak często powinniśmy wykonywać parówki? Czy manualne oczyszczanie twarzy możemy robić samodzielnie w domu? Na pewno ważnym jest, żeby pamiętać o kilku ważnych elementach. Podpowiadamy więc, jakie elementy są w tym temacie najistotniejsze.

„Parówka", czyli domowy sposób na oczyszczanie twarzy

Jednym z najprostszych (i bardzo skutecznych!) sposobów na domowe oczyszczanie cery, jest wykonywanie parówki, czyli poddawanie skóry działaniu gorącej pary wodnej. Jak działa tego typu zabieg? Wysoka temperatura otwiera pory naszej skóry, dzięki czemu pomaga nam pozbyć się uciążliwych zanieczyszczeń. Do wody wykorzystywanej podczas zabiegu możesz dodać też zioła i olejki eteryczne o działaniu antybakteryjnym i ściągającym (na przykład olejek z drzewa herbacianego czy rumianek). Parówka jest zabiegiem polecanym przede wszystkim posiadaczkom cery tłustej i mieszanej (mogą oni wykonywać ją nawet kilka razy w tygodniu), chociaż może być również włączana do pielęgnacji cer suchych. Z wykonywania tego typu oczyszczania powinny jednak zrezygnować osoby posiadające skórę naczynkową. 

Jak w takim razie zrobić oczyszczającą parówkę? Gorącą (ale nie wrzącą!) wodę przelej do dużej miski lub zlewu, a następnie dodaj do niej kilka kropli olejku eterycznego lub zaparz ulubione zioła. Pochyl głowę nad miską tak, żeby czuć na twarzy działanie ciepłej pary wodnej (jeśli poczujesz pieczenie, powinnaś przerwać zabieg: woda jest za gorąca!). Aby wzmocnić efekt, przykryj głowę ręcznikiem. Zabieg wykonuj przez 10-15 minut, a następnie umyj twarz żelem oczyszczającym. 

Parówka jest świetną metodą na przygotowanie skóry do dalszych zabiegów oczyszczających. Jednym ze najskuteczniejszych sposobów na walkę z zaskórnikami i zapchanymi porami, jest manualne oczyszczanie twarzy. Zabieg powinien być przeprowadzany mniej więcej raz w miesiącu, a jego zwolennicy twierdzą, że ma widoczny wpływ na jakość ich cery. Niestety, poprawne wykonanie manualnego oczyszczania nie jest wcale prostym zadaniem. Niedokładne i nieprofesjonalne „wyciskanie” zmian na twarzy może prowadzić do powstania zakażeń i stanów zapalnych, które w konsekwencji pogorszą wygląd cery, zamiast go polepszyć. Na oczyszczanie manualne najlepiej jest się umówić do gabinetu kosmetycznego. Doświadczony kosmetolog nie tylko zna odpowiednią technikę usuwania zanieczyszczeń z porów, ale też ma dostęp do sterylnych i odpowiednich przyrządów oraz specjalistycznych kosmetyków, które zwiększą skuteczność zabiegu. 

Manualne oczyszczanie twarzy w domu. Przydatne wskazówki

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, nie polecamy samodzielnie wykonywać oczyszczania manualnego w domu. Jeśli nie masz doświadczenia w tego typu zabiegach, najlepiej będzie, jeśli umówisz się na wizytę do gabinetu kosmetycznego. Jeśli jednak czujesz się na siłach i - mimo wszystko - zdecydujesz się na samodzielne oczyszczanie, postępuj według wskazówek: 

pamiętaj, żeby stanowisko twojej pracy było zawsze odpowiednio przygotowane: wszystkie używane przyrządy muszą zostać dokładnie zdezynfekowane, zabieg przeprowadzaj najlepiej w czystych, lateksowych rękawiczkach,

  • przed rozpoczęciem oczyszczania zrób dokładny demakijaż i umyj twarz specjalnym żelem,
  • wykonaj delikatny peeling, aby usunąć martwą warstwę naskórka,
  • przed zabiegiem wykonaj parówkę lub nałóż na twarz maskę rozpulchniającą: ułatwi ci to wykonanie oczyszczania, a dodatkowo sprawi, że skóra po będzie mniej podrażniona, 
  • po zabiegu nałóż na twarz kosmetyk łagodzący,
  • po oczyszczaniu zrezygnuj z długich i ciepłych kąpieli, a także z korzystania z sauny, basenu i siłowni.

Oczyszczanie twarzy w domu - krok po kroku

  1. Zacznij od demakijażu, czyli zmycia ze skóry twarzy pozostałości make up’u, (za pomocą płynu micelarnego lub mleczka). 
  2. Dokładnie oczyść skórę twarzy za pomocą żelu myjącego i wykonaj delikatny peeling kosmetykiem z drobinkami. 
  3. Przywróć skórze prawidłowe pH za pomocą toniku. 
  4. Nałóż na twarz maseczkę spulchniającą i pozostaw produkt na twarzy przez kilka minut, następnie zmyj go za pomocą ciepłej wody. 
  5. Dokładnie odkaź dłonie i przyrząd do wyciskania zaskórników. 
  6. Zacznij manualnie oczyszczać pory pamiętając, żeby nie wyciskać i nie podrażniać dużych, ropnych krost i stanów zapalnych. 
  7. Po wykonaniu oczyszczania zdezynfekuj skórę, a następnie nałóż na nią maskę łagodzącą i zmyj ją za pomocą ciepłej wody. 
  8. Na skórę twarzy nałóż lekki krem nawilżający. 

Pamiętaj, że oczyszczanie manualne jest stosunkowo inwazyjnym zabiegiem, po którym możesz zauważyć zaczerwienienie na skórze twarzy. Objaw ten powinien samoistnie ustąpić w ciągu 2 dni od wykonania zabiegu. Jeśli jednak tak się nie stanie, skonsultuj się z lekarzem dermatologiem. 

Zobacz także:

Domowe sposoby na oczyszczanie skóry twarzy

Samodzielne wyciskanie krost i zaskórników nie jest jedynym sposobem na odświeżenie naszej cery. Istnieją inne, domowe metody oczyszczania skóry, a większość z nich jest mało inwazyjna i prosta w wykonaniu. Udało nam się zebrać nasze ulubione sposoby na domowe SPA, dzięki którym zadbasz o swoją cerę!

Peeling kawitacyjny

Ten delikatny, złuszczający zabieg już dawno przestał być zarezerwowany wyłącznie dla gabinetów. Domowe urządzenie do peelingu kawitacyjnego dostaniesz w każdym lepszym sklepie kosmetycznym, a jego koszt waha się w granicach 100-350 zł. Przeprowadzenie złuszczania jest niezwykle łatwe i nie wymaga od ciebie większych umiejętności, ważne jednak, aby przed zabiegiem dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi przyrządu. Kto powinien wykonywać peeling kawitacyjny? Tak naprawdę zabieg polecany jest do każdego typu cery, ponieważ delikatnie złuszcza martwą warstwę naskórka i oczyszcza pory. Jest to też świetne przygotowanie skóry do innych zabiegów, takich jak nałożenia maski glinkowej czy oczyszczania manualnego. 

Maseczka glinkowa

Jednym ze skutecznych kroków w walce z zanieczyszczeniem skóry jest regularne stosowanie maseczek na bazie glinki. Mają one działanie oczyszczające, odświeżające, antybakteryjne, a także poprawiają koloryt cery i zwężają pory. Istnieje kilka rodzajów glinek, a to, który powinnaś wybrać, zależy przede wszystkim od typu twojej skóry. Tak naprawdę do stworzenia maseczki glinkowej wystarczy ci glinka i odrobina ciepłej wody, możesz jednak wzmocnić działanie kosmetyku, dodając do niego ulubiony hydrolat, olej, kwas hialuronowy czy ampułkę witaminową zakupioną w aptece. 

Peeling owsiany

Świetnym sposobem na regularne oczyszczanie i odświeżanie skóry jest używanie peelingu owsianego. Płatki owsiane mają działanie antybakteryjne i złuszczające, dlatego genialnie zadziałają u osób zmagających się z powstawaniem zaskórników i krostek. Kosmetyk bez problemu stworzysz sama w domu, wykorzystując płatki owsiane, połączone na przykład z olejem kokosowym lub twoim ulubionym żelem do mycia twarzy. 

Każda z metod pielęgnacji cery powinna być wykonywana regularnie. Domowe sposoby walki z zaskórnikami z całą pewnością przyniosą oczekiwane efekty, jednak będziesz musiała na nie trochę poczekać.