Olej arganowy to specyfik, nazywany „płynnym złotem Maroka”. Jego dobroczynne właściwości są znane i cenione na całym świecie. Może on być stosowany zarówno jako dodatek kulinarny, jak i produkt służący do codziennej pielęgnacji. Jakie są właściwości olejku arganowego? Ile kosztuje ten specyfik? Czy olej arganowy może być aplikowany na włosy? Wszystko wyjaśniamy poniżej!

Co to jest olej arganowy?

Olejek arganowy to jeden z najtrudniejszych w pozyskiwaniu olejów na świecie. Swoją wyjątkowość zawdzięcza on zarówno swojemu pochodzeniu, jak i sposobowi pozyskiwania. Olej arganowy jest otrzymywany w procesie ręcznej ekstrakcji surowych orzechów arganii żelaznej. Rośliny te, zwane również „drzewami arganowymi” rosną jedynie w południowo-zachodniej części Maroka.

Dzięki swoim właściwościom prozdrowotnym i pielęgnacyjnym olej arganowy jest bardzo ceniony zarówno w kuchni, jak i w kosmetyce. Warto jednak wiedzieć, że specyfik ten dzieli się na dwa rodzaje, zależne od sposobu jego pozyskiwania oraz zastosowania. Olej arganowy spożywczy wytwarzany jest z prażonych nasion arganii żelaznej. Uzyskany płyn ma ciemnozłoty kolor i orzechowy posmak. Olej arganowy kosmetyczny tłoczony jest z nieprażonych nasion drzewa arganowego. Dzięki tej metodzie ekstrakcji pozyskana esencja zachowuje dużo więcej dobroczynnych właściwości. Ten rodzaj olejku cechuje jasny, bursztynowy kolor oraz lekko kwaskowaty smak.

Sposoby na ładną cerę bez makijażu w kilku prostych krokach >>>

Olej arganowy – właściwości

Olej arganowy posiada szereg dobroczynnych właściwości. Specyfik ten jest dobrym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), w tym, kwasu oleinowego oraz omega-3 i 6. W olejku organowym możesz znaleźć również substancje o działaniu antyoksydacyjnym, między innymi pod postacią witaminy E. Jakie prozdrowotne właściwości ma olej arganowy?

  • powstrzymuje rozwój chorób układu krwionośnego oraz serca, w tym niedokrwistości, miażdżycy, zakrzepicy oraz nadciśnienia tętniczego,
  • wspomaga obniżanie poziomu cholesterolu we krwi,
  • niweluje wpływ wolnych rodników na organizm, tym samym zapobiegając rozwojowi nowotworów,
  • działa przeciwzapalnie,
  • wspomaga organizm w walce z infekcjami bakteryjnymi oraz grzybiczymi,
  • wspiera prawidłową pracę układu nerwowego,
  • łagodzi bóle stawów oraz wspomaga wytrzymałość mięśni,
  • stosowany profilaktycznie, zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera,
  • zapobiega rozwojowi chorób układu trawiennego, takich jak kamica nerkowa czy wrzody żołądka.

Jednak właściwości olejku arganowego nie ograniczają się jedynie do poprawy stanu zdrowia. Płynne marokańskie złoto jest wysoko cenioną w kosmetyce substancją. Producenci kremów oraz szamponów do włosów chętnie wykorzystują olejek arganowy w swoich produktach. Jakie właściwości pielęgnacyjne posiada olej arganowy?

Zobacz także:

  • niweluje płytkie i zmniejsza widoczność głębokich zmarszczek,
  • poprawia elastyczność skóry i stymuluje jej napięcie,
  • stosowany profilaktycznie, pomaga opóźnić procesy starzenia się skóry,
  • łagodzi podrażnienia, reakcje alergiczne oraz stany zapalne skóry,
  • dogłębnie nawilża i odżywia naskórek,
  • redukuje blizny oraz przebarwienia,
  • pomaga w walce z rozstępami oraz cellulitem,
  • działa pomocniczo w leczeniu łuszczycy,
  • chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV,
  • odżywia, wzmacnia i nawilża włosy oraz skórę głowy,
  • przyspiesza gojenie się ran.

Olejek arganowy – jak go stosować?

Dzięki swoim właściwościom olej arganowy jest często wykorzystywany do codziennej pielęgnacji skóry oraz włosów. Ten marokański specyfik przypadnie do gustu zwłaszcza tym, którzy cenią sobie rozwiązania zgodne z naturą. W jaki sposób stosować olejek arganowy, by uzyskać jak najwięcej korzyści dla zdrowia i urody?

Olej arganowy znajduje zastosowanie kulinarne jako baza do marynat oraz sosów. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do sałatek, ryb, owoców morza, a także długo pieczonych mięs. Nie powinien być używany do smażenia, ponieważ w wysokiej temperaturze traci on wszystkie dobroczynne właściwości. Najlepiej polewać nim potrawy tuż przed podaniem lub serwować go w osobnym naczyniu, tak by każdy mógł pokropić nim potrawę.

Olej arganowy może być również stosowany do codziennej pielęgnacji cery oraz włosów. Możesz nakładać go bezpośrednio na oczyszczoną skórę twarzy oraz ciała. Jeśli natomiast nie chcesz kłaść olejku bezpośrednio na skórę, możesz wymieszać go z ulubionym kosmetykiem do pielęgnacji (kremem, balsamem).

Olej arganowy świetnie sprawdzi się również w przypadku suchych, zniszczonych i pozbawionych blasku włosów. Dzięki swoim właściwościom regeneracyjnym skutecznie odżywi twoje kosmyki. Zalecane jest stosowanie go zwłaszcza po chemicznych zabiegach fryzjerskich. Olejek arganowy możesz aplikować na włosy jako samodzielny produkt lub wymieszać z szamponem, odżywką czy maską. Specyfik ten często wykorzystywany jest jako jeden z głównych składników podczas zabiegu olejowania włosów. Olejek arganowy sprawdza się również idealnie w domowych maseczkach do pielęgnacji kosmyków.

Dobry krem na noc? Wybrałyśmy 5, które sprawią, że rano obudzisz się piękniejsza! >>>

Olejek arganowy – cena

Dobroczynne właściwości olejku arganowego są znane i cenione na całym świecie. Proces pozyskiwania tego cennego ekstraktu jest jednak dość skomplikowany i bardzo czasochłonny. Również ilość zasobów, z których można wytłoczyć płynne złoto jest ograniczona. Wszystkie te czynniki wpływają bezpośrednio na cenę olejku arganowego.

Olej arganowy kosmetyczny kosztuje około 200 zł za 1 litr. Rzadko jednak sprzedawany jest on w takich ilościach. 100 ml tłoczonego na zimno specyfiku kosztuje około 30 zł. Ilość ta wystarcza na około trzy miesiące codziennego aplikowania olejku wyłącznie na skórę twarzy.

Olejek arganowy jest dostępny w dobrych drogeriach, aptekach, sklepach z naturalnymi kosmetykami oraz w internecie. Przy kupnie warto kierować się przede wszystkim jego jakością. Przed zakupem warto także zwrócić uwagę na to, kto jest producentem oraz dystrybutorem wybranego olejku.

Olejek arganowy należy kupować wyłącznie ze sprawdzonego źródła. Najlepiej, by miał on certyfikat, gwarantujący autentyczność produktu. Ponieważ jest to towar luksusowy i trudno dostępny, na rynku pojawiło się wiele jego podróbek. Sztucznie barwione substancje, imitujące olejek arganowy odróżnia od niego przede wszystkim cena, ponieważ są o wiele tańsze od oryginału.