Olej konopny: właściwości

Olej konopny, w porównaniu do innych olejów roślinnych, zajmuje jedną z czołowych lokat pod względem wartości pielęgnacyjnych. W niemal 80% składa się z nienasyconych kwasów tłuszczowych, szczególnie kwasu linolowego i gamma-linolenowego. Sprawia to, że jest idealnym produktem kosmetycznym, gdy troski wymaga równowaga lipidowa skóry oraz włosów. Na uwagę zasługuje także wysoka zawartość witaminy E - silnego przeciwutleniacza, biorącego udział w dostarczaniu do komórek składników odżywczych.

W oleju konopnym znajduje się również wiele substancji czynnych o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwutleniających, regenerujących czy chroniących przed działaniem promieni słonecznych. To między innymi tokoferol, canabidol, czy terpenol.

Olej konopny na twarz

Produkt ten doskonale nadaje się do pielęgnacji właściwie każdego rodzaju skóry, szczególnie korzystnie jednak działać będzie olej konopny na trądzik oraz problemy z przetłuszczaniem, zarówno w przypadku cery tłustej, jak i mieszanej. Przywraca elastyczność i nawilżenie, działa regenerująco i wygładza. Dodatkową zaletą jest ochrona przed czynnikami atmosferycznymi, takimi jak mróz, wiatr czy promienie słoneczne.

Pielęgnacja cery mieszanej krok po kroku. Podpowiadamy, jakie kremy stosować do cery mieszanej >>>

Olej konopny w czystej postaci można wykorzystywać jako maseczkę do twarzy lub dodawać do zwykle stosowanego kremu. To rozwiązanie zwykle bardziej efektywne niż drogeryjny krem z olejem konopnym. Miejscowo na zmiany trądzikowe aplikować można maść z olejem konopnym.

Olej konopny na włosy

Olej konopny uelastycznia włosy, poprawia ich nawilżenie i sprawia, że stają się mniej podatne na złamania. Jak stosować olej konopny na włosy?

Przede wszystkim można je olejować, nakładając płyn na całe kosmyki lub tylko na końcówki. Olej konopny można także aplikować bezpośrednio na skórę głowy. Jego skład jest zbliżony do naturalnego łoju, dlatego bardzo dobrze łagodzi podrażnienia, świąd, łuszczenie skóry czy łupież. Na suche lub zwilżone włosy warto nakładać olej konopny 2- 3 razy w tygodniu. Po około 3 tygodniach regularnej pielęgnacji kosmyki zyskają blask, elastyczność i będą bardziej podatne na układanie.

Zobacz także:

Drugą opcją jest dokładanie oleju konopnego do gotowych masek i odżywek. Ważne, aby były to kosmetyki wysokiej jakości, pozbawione protein i silikonów. W ofercie producentów kosmetyków można także znaleźć szampony i produktu odżywcze z konopiami w składzie.

Olej z pestek malin to lekarstwo na suchą i zaczerwienioną skórę. Kosztuje tylko 25 zł, a potrafi zdziałać cuda >>>

Olej konopny: opinie

Jeśli chodzi o olej konopny, opinie po jego kosmetycznym zastosowaniu są zachęcające. Internautki przyznają m.in., że po nałożeniu olejku konopnego na twarz ich skóra stała się gładka i miękka. Wiele osób zwraca również uwagę na pozytywny wpływ oleju z konopi na włosy (chociażby na ich porost), a także na stan skóry głowy.

Olej konopny: cena, gdzie kupić?

Olej konopny kupić można w zielarniach, aptekach, sklepach ze zdrową żywnością oraz kosmetykami ekologicznymi. Istnieją także punkty specjalizujące się w sprzedaży produktów konopnych. Podczas zakupu należy zwrócić uwagę na to, czy mamy do czynienia z produktem nierafinowanym, przechowywanym w ciemnym szkle.

Cena oleju konopnego zależna jest od jego stężenia. Podstawową, spożywczą wersję kupić można za około 50 złotych za pół litra. Wersja przeznaczona do stosowania kosmetycznego to powyżej 100 złotych za butelkę o pojemności 20-30 ml.

Olejek z drzewa herbacianego na twarz? Zastosowanie, właściwości i opinie o olejku herbacianym >>>