Pielęgnacja cery mieszanej wymaga odpowiedniego podejścia. Wynika to z faktu, że część skóry przedstawia cechy cery tłustej, a pozostała część – cery suchej. Nadmiernemu przetłuszczaniu zwykle ulega strefa T, czyli obszar wyznaczany przez czoło, nos i podbródek. Suche obszary to najczęściej skronie i policzki. Takie połączenie najczęściej stanowi rezultat zaburzenia równowagi wodno-lipidowej, będącego następstwem niewłaściwej pielęgnacji twarzy. Skóra mieszana często dotyczy też młodych kobiet, zwykle po 20. roku życia, które w wieku nastoletnim zmagały się z problemem cery tłustej.

Pielęgnacja cery mieszanej krok po kroku

Pielęgnacja cery mieszanej wymaga przestrzegania dwóch zasad – partie twarzy, które ulegają nadmiernemu przetłuszczaniu, wymagają normalizacji, a przesuszone miejsca, w których nie występuje naturalna warstwa ochronna, należy intensywnie nawilżać i regenerować.

Odróżnienie miejsc przesuszonych od przetłuszczonych nie jest specjalnie skomplikowane. Po umyciu twarzy wodą, suche obszary cery ulegają silnemu ściągnięciu, a w niektórych przypadkach – mogą się łuszczyć.

Należy pamiętać, że obie strefy potrzebują nawilżenia. Wiele kobiet popełnia błąd, starając się wysuszyć przetłuszczone fragmenty. Takie działanie sprawia, że gruczoły łojowe, które są obficie nagromadzone w obrębie strefy T, zaczynają pracować na podwyższonych obrotach, starając się w ten sposób odbudować naturalną warstwę ochronną. W rezultacie, cera przetłuszcza się jeszcze mocniej.

Poza nawilżaniem, istotne jest dokładne oczyszczanie cery i usuwanie nadmiaru sebum. Myć twarz należy 2 razy dziennie – rano i wieczorem. W ciągu dnia, efektowi świecącej się cery skutecznie zapobiegną bibułki kosmetyczne. Po dokładnym umyciu twarzy, należy skupić się na tonizacji. Ten zabieg także powinien być wykonywany rano i wieczorem, podobnie jak nakładanie kremu nawilżającego. Raz w tygodniu, należy wykonać peeling. Po tym zabiegu, na twarz warto nałożyć maseczkę nawilżającą, która skutecznie ograniczy wydzielanie łoju.

Charakterystyka cery mieszanej nie ułatwia wyboru właściwych kosmetyków. Wiele kobiet stosuje środki dedykowane cerze tłustej na całym obszarze twarzy. Jest to ewidentny błąd. Każdy kosmetyk, dedykowany skórze tłustej, skutecznie poradzi sobie z problematyczną strefą T, ale zaszkodzi miejscom, gdzie skóra jest przesuszona policzkom i skroniom. 

Nie oznacza to jednak, że używanie różnych kosmetyków do każdego obszaru jest zasadne w każdym przypadku. Takie działanie ma sens, gdy między cerą suchą a tłustą występuje wyraźna granica w strefie T dochodzi do intensywnej nadprodukcji sebum, a pozostała część twarzy jest mocno przesuszona. Jeżeli różnica nie jest aż tak wyraźna, na całej twarzy można używać tych samych kosmetyków, z zaznaczeniem, że powinny być dobrane pod kątem specyficznych wymagań, jakie przedstawia cera mieszana.
 

Zobacz także:

Sposoby na ładną cerę bez makijażu w kilku prostych krokach >>>
 

Skóra mieszana – jaka pielęgnacja będzie odpowiednia dla młodych osób?

Pielęgnacja cery mieszanej ma szczególnie istotne znaczenie po dwudziestce. Wynika to z faktu, że w tym wieku, proces odnowy komórkowej ulega znacznemu spowolnieniu. W rezultacie, wszelkie czynniki zewnętrzne, w tym promieniowanie UV i obecne w powietrzu zanieczyszczenia, zaczynają wywierać wyjątkowo niekorzystny wpływ na cerę, tym bardziej na skórę suchą i tłustą, a w tym przypadku, mamy do czynienia z oboma rodzajami.

Należy też wiedzieć, że po 20. roku życia spada produkcja kolagenu. Oznacza to, że cera staje się mniej jędrna i zaczynają postępować procesy starzenia, które będą tym szybsze, im gorsza będzie kondycja skóry. 

20-latki powinny zatem podejść kompleksowo do kwestii pielęgnacji cery mieszanej, nie pomijając żadnego etapu. Oprócz tego, powinny zadbać o odżywienie cery, co skutecznie opóźni wystąpienie pierwszych objawów procesu fotostarzenia – dwudziestka to idealny wiek na rozpoczęcie delikatnej terapii anty-age. 

Oczyszczanie cery mieszanej krok po kroku, czyli podpowiadamy jak dbać o wygląda twarzy

Pielęgnacja cery mieszanej będzie skuteczna, jeżeli uda się usunąć nadmiar sebum. Wiemy już, że twarz należy myć 2 razy dziennie. Teraz omówimy ten proces krok po kroku.

Do demakijażu należy używać dedykowanych mleczek bądź emulsji, które zawierają w swoim składzie naturalne olejki. Odpowiedni będzie także płyn micelarny, który skutecznie koi wrażliwa cerę, a przy okazji – reguluje wydzielanie sebum. Usuwaniu makijażu należy poświęcić szczególną uwagę, bowiem wszelkie zaniedbania w tym zakresie prowadzą do zatkania porów i w rezultacie – do namnażania bakterii.

Do mycia twarzy właściwy będzie żel lub pianka. Kosmetyki powinny być dedykowane cerze mieszanej, ewentualnie – wrażliwej. Jak ognia unikać należy mydła, które pogłębi problem przesuszania cery. Wyjątek stanowi mydło glicerynowe, ale można polecić je wyłącznie osobom, u których problem przesuszonych policzków występuje tylko w umiarkowanym stopniu. Kupując preparat do mycia twarzy, warto zwrócić uwagę, czy jego skład uwzględnia witaminę E, allantoinę, kwas jabłkowy (ewentualnie winogronowy lub cytrynowy) i wyciąg z zielonej herbaty, rumianku, oczaru wirginijskiego lub rozmarynu. Korzystne działanie wykazują też olejki – z rozmarynu lub z lawendy.


Hydrolat – jaki wybrać? Który będzie najlepszy do twojego rodzaju cery? >>>
 

W pielęgnacji cery mieszanej, istotną rolę odgrywa tonizacja. Tonik nie tylko odświeża i rozświetla cerę. Odpowiada też za przywrócenie właściwego odczynu skóry (pH). Wskazane jest, żeby skład tego kosmetyku uwzględniał kwas hialuronowy, który odpowiada za głębokie nawilżenie skóry. Należy wystrzegać się toników z dodatkiem alkoholu. Substancja ta pogłębi problem przesuszania skóry. Do cery mieszanej, szczególnie polecane są hydrolaty (szczególnie z gorzkiej pomarańczy i róży damasceńskiej) uboczny produkt procesu produkcji olejków kwiatowych. Warto zapamiętać, że stosowanie toników ściągających jest dopuszczalne wyłącznie w miejscach przetłuszczonych.

Kobiety obdarzone cerą mieszaną nie powinny zapominać o peelingu. Złuszczając martwy naskórek, zapobiegasz występowaniu zaskórników i wyprysków. Przy okazji, peeling poprawia mikrokrążenie i stymuluje produkcję kolagenu. W tym przypadku, właściwe będą peelingi enzymatyczne.  

Pielęgnacja twarzy mieszanej – jakie kosmetyki stosować?

Pielęgnacja cery mieszanej wymaga stosowania delikatnych preparatów, dotyczy to także kosmetyków do makijażu. Zamiast ciężkiego podkładu, warto wybrać krem BB. Sprawdzą się też podkłady dedykowane do cery mieszanej, które zawierają substancje nawilżające i absorbujące sebum. Niewskazane jest stosowanie fluidów rozświetlających, który na pewno nie zamaskują, a spotęgują efekt błyszczenia. 

W przypadku cery mieszanej, najlepiej sprawdzą się kosmetyki naturalne. Substancje chemiczne, których nie brakuje w zwykłych preparatach, mogą podrażnić delikatną skórę.  

Najlepsze kremy BB, które wyrównają koloryt skóry i nadadzą promiennego blasku Twojej skórze >>>

Krem do cery mieszanej – jaki wybrać?

Pielęgnacja cery mieszanej wymaga jej intensywnego nawilżania, więc ważnym kosmetykiem jest odpowiednio dobrany krem do twarzy. Najlepiej sprawdzą się kremy lekkie, które szybko ulegają wchłonięciu i nie doprowadzają do zablokowania porów. Pożądane składniki kremu to śluz ślimaka, kwas hialuronowy i olejek różany. 

Wieczorem, warto zastosować krem regulujący wydzielanie sebum. Taki kosmetyk należy stosować wyłącznie w obszarze strefy T. Dobrym wyborem są też kremy całkowicie naturalne, bazujące na naturalnych olejkach, aloesie i żółtej glince. Takie kosmetyki ograniczają wydzielanie sebum, oczyszczają skórę z toksyn i wspomagają nawilżanie.  
 

Kremy nawilżające do cery trądzikowej i mieszanej, które warto wypróbować >>>