Cera trądzikowa zasługuje na szczególne traktowanie nie tylko jeśli chodzi o odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji, ale również te do makijażu. Dlatego bardzo ważne jest, aby być konsekwentną w działaniu. Jeżeli stawiacie na naturalną pielęgnację, zwracacie na to, jakie składy mają produkty, których używacie do demakijażu (bardzo ważnego w przypadku cery trądzikowej) czy nawilżenia (kolejna szalenie istotna rzecz, o której trzeba pamiętać, mając cerę trądzikową), tak samo musicie postępować w przypadku makijażu. Co to znaczy?

Bądźmy szczere – cera trądzikowa nie znosi makijażu, bo ten stanowi dla niej dodatkowe obciążenie. Niestety większość podkładów posiada składniki, które przysporzą waszej skórze jeszcze więcej problemów niż ma. Silikony, parabeny, sztuczne barwniki oraz konserwanty może w składzie podkładu niestety wróżą nic dobrego. Zapychają skórę, a to powoduje, że nie tylko pojawiają się nowe niedoskonałości, a pozostałości po tych starych nie mają czasy wyleczyć. Jak uniknąć takiego błędnego koła? Nie trzeba być ekspertką od składów kosmetyków, bo gołym okiem można stwierdzić, czy pokład ma dobry skład czy nie. Po pierwsze – trzeba uważnie obserwować cerę, a po drugie – faktycznie, zwrócić uwagę na to, co jest napisane na opakowaniu. Jeżeli jest to niekończąca się lista składników, o niczym dobrym to nie świadczy.

Ten produkt rozprawi się z pryszczami w jedną noc! Jest naturalny i kosztuje kilkanaście złotych >>>

Pokład do cery trądzikowej – jaki jest najlepszy?

Najlepszy podkład do cery trądzikowej to taki, który nie będzie zawierał tych wszystkich „zapychaczy” i pozwoli skórze oddychać. Właśnie dlatego najlepszym rozwiązaniem dla posiadaczek cer problematycznych, które nie wyobrażają sobie wyjść z domu bez makijażu (rozumiemy to, aczkolwiek w domu radzimy jednak zmyć makeup), jest podkład naturalny. Takie podkłady mają ograniczony do minimum skład, który nie będzie stanowił dodatkowego obciążenia skóry. Popularną opcją podkładu naturalnego do cery trądzikowej jest podkład mineralny. Zazwyczaj posiada on zaledwie kilka składników, które są kluczowe w pielęgnacji cery trądzikowej. Sa to tlenek cynku, który reguluje wydzielanie sebum, łagodzi stany zapalne (czyli pryszcze), przyspiesza gojenie ran oraz działa antybakteryjnie, dwutlenek tytanu pełniący rolę naturalnego filtra UV, mika, a także tlenek żelaza.

Pokład do cery trądzikowej mineralny – jak działa? Plusy stosowania

Podkład mineralny dla posiadaczek cery trądzikowej będzie sprawdzał się z kilku powodów. Na pewno nie będzie zapychał porów i podrażniał już wystarczająco uszkodzonej i wrażliwej skóry. Zapewni również dobre, świeżo i naturalnie prezentujące się krycie, oczywiście w zależności od tego, ile warstw nałożycie nie powodując efektu maski. Nie jest wskazane, aby w przypadku cery trądzikowej przesadzać z nakładaniem makijażu z dwóch powodów: po pierwsze, skóra powinna oddychać, bo inaczej nie będzie przynosiło żadnych efektów leczenie – czy to od zewnątrz, czy od wewnątrz, a po drugie – to, że zakrywamy krosty nie oznacza, że ich nie widać. Czasami to właśnie pod warstwą podkładu są bardziej widoczne i przyciągają uwagę. Jeszcze jednym niewątpliwym plusem podkładu mineralnego jest spora dostępność odcieni, o czym ciężko mówić w przypadku wielu popularnych podkładów drogeryjnych. Producenci podkładów mineralnych, czyli m.in. Annabelle Minerals, Pixie Cosmetics, Ecolore, Lily Lolo czy Claré Blanc oferują mnóstwo wersji kolorystycznych swoich produktów, dzięki czemu bez problemu można dobrać ten najbardziej dopasowany do naszej karnacji. W przypadku większości tych marek można z łatwością zamówić próbki czy umówić się na dobór podkładu.

Podkład co cery trądzikowej mineralny – czy podkład mineralny może powodować trądzik?

Podkład mineralny może być też nieco problematyczny. Pierwszą trudnością, jaką można napotkać w przypadku stosowania podkładu mineralnego jest jego aplikacja. Jeśli jesteście przyzwyczajone do płynnych podkładów, przejście na podkłady w formie sypkiej nie będzie łatwe. Ale to po prostu kwestia wprawy. Inną trudnością może być już nie sama forma podkładu, a efekty uboczne. A mianowicie wysuszanie skóry. To powodów, dla którego wiele osób rezygnuje ze stosowania minerałów. Jak wiadomo skóra trądzikowa jest już na tyle problematyczna, że nie potrzebuje kolejnego zmartwienia w formie nadmiernego przesuszenia. Jeżeli nie jest wystarczająco nawilżona, broni się i powoduje, że wyprysków jakby przybywa. Oczywiście można sobie z tym poradzić. Przede wszystkim należy pamiętać właśnie o nawilżeniu, zarówno jeśli chodzi o odpowiednie nawodnienie organizmu, jak i kosmetyki. Tylko na właściwie nawilżonej skórze podkład mineralny będzie dobrze się utrzymywał i nie powodował kolejnych niedoskonałości. Podkład mineralny może wysuszać także w wyniku aplikowania go na twarz, które z reguły odbywa się za pomocą pędzla. Można zatem nakładać podkład mineralny na mokro, Beauty Blenderem tak jak podkład płynny, wykończyć podkład na mokro mgiełką utrwalającą lub zmieszać podkład mineralny z kremem, który dobrze dogaduje się z waszą cerą i skutecznie ją nawilża.

Skóra odwodniona – objawy. Jak nawilżyć skórę odwodnioną? Wszystko, co musisz wiedzieć >>>

Zobacz także: