Gładka i promienna cera to marzenie każdego. Wbrew pozorom osiągnięcie optymalnego poziomu nawilżenia, wyrównanie kolorytu, spłycenie zmarszczek i zapobieganie powstawaniu nowym nie jest tak trudne, jak może się wydawać. Trzeba jednak znać typ swojej cery, żeby kosmetyki pielęgnacyjne dobrać w taki sposób, by zawierały substancje aktywne, których dany typ najbardziej potrzebuje. Od tego, jaki masz rodzaj cery, zależy również sposób jej pielęgnacji. Jakie są rodzaje cery? Jak należy dbać o każdy z nich? Sprawdź poniżej!

Rodzaje cery: jak rozpoznać poszczególne typy?

Rozpoznanie rodzaju cery to podstawa do tego, by dobrać właściwą pielęgnację i zabiegi kosmetyczne, które dodatkowo ją zregenerują. Wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje cery. To skóra:

 • normalna
 • sucha
 • mieszana
 • tłusta

Normalna skóra to jest jędrna, gładka, bez przebarwień, jest także optymalnie nawilżona. Zwykle jest również czysta (nie ma na niej krostek, grudek ani zaskórników), wymaga również minimalnej pielęgnacji. 

Cera sucha jest już nieco bardziej wymagająca. Po umyciu buzi żelem czujesz, że jest ściągnięta i błyszczy się? W ciągu dnia również czujesz, że jest ściągnięta, przede wszystkim na policzkach i czole? To podstawowe kryterium, dzięki któremu możesz określić, że jest to skóra sucha.

Skóra tłusta błyszczy się na całej powierzchni buzi, nawet krótko po umyciu. Na skórze tłustej często powstają różne zmiany: zaskórniki czy wągry, a pory są rozszerzone. Tłusta skóra jest dość gruba, często przybiera także szarawy odcień. 

Skóra mieszana ma cechy skóry suchej i tłustej jednocześnie. To znaczy: w tzw. strefie T (czoło, nos, broda), czyli na obszarze, gdzie występuje więcej gruczołów potowych, skóra ma tendencje do przetłuszczania się i błyszczenia, zaś na policzkach jest sucha i ściągnięta. 

Poza skórą normalną pozostałe typy cery są problematyczne w pielęgnacji. Warto jednak wiedzieć, że gdy już znajdzie się swój idealny zestaw pielęgnacyjny, każdy typ cery można zbliżyć do normalnej. Wymaga to wiedzy i pracy (najczęściej metodą prób i błędów), jednak efekty wizualne i codzienny komfort są tego warte!

Zobacz także:

Podstawą pielęgnacji każdego rodzaju cery jest:

 • oczyszczanie
 • tonizowanie
 • nawilżanie
 • złuszczanie naskórka 

Poszczególne rodzaje cery wymagają jedynie innych składników aktywnych. Cera sucha potrzebuje głębokiego nawilżenia, ujędrnienia i wzmocnienia, mieszana i tłusta - składników normalizujących wydzielanie sebum. 

Błędy w pielęgnacji twarzy, które prawdopodobnie popełniasz, a nawet o tym nie wiesz >>>

Rodzaje cery – skóra normalna

Skóra normalna to idealny typ cery. Poziom nawilżenia utrzymany jest na optymalnym poziomie, dzięki czemu nie ma z nią większych problemów (poza drobnymi, pojedynczymi przypadkami, np. miejscowymi nadkażeniami bakteryjnymi). Normalna skóra jest:

 • gładka
 • jędrna
 • miękka
 • dobrze ukrwiona
 • o jednolitym kolorycie
 • bez rozszerzonych porów (ewentualnie w niewielkim stopniu)

Niewidoczne są na niej żyłki i naczynia krwionośne. Nie ma także tendencji do powstawania na niej "pajączków" z naczyń włosowatych. Jak dbać o cerę normalną? Pielęgnacja nie jest wymagająca, jednak trzeba pamiętać, by jej nie zaniedbać. W przeciwnym razie można ją przesuszyć lub przetłuścić, a powrót do "normalności" może zająć dłuższą chwilę. 

Podstawa pielęgnacji to:

 • mycie delikatnym żelem – najlepiej do cery normalnej i suchej
 • tonizowanie – warto wybierać kosmetyki o działaniu nawilżającym
 • nawilżanie – normalna cera nie ma dużych wymagań, więc wystarczy lekki krem nawilżający, z witaminami i olejkami (te przydadzą się szczególnie jesienią i zimą, chroniąc skórę przed przesuszeniem)
 • peeling – przynajmniej raz w tygodniu, by złuszczyć martwy naskórek. Optymalny będzie nawilżający peeling drobnoziarnisty lub enzymatyczny

Regularne oczyszczanie i nawilżanie to podstawa do tego, by zachowała optymalne nawilżenie, jędrność i zdrowy koloryt. Jakie zabiegi kosmetyczne są rekomendowane dla cery normalnej? Nawilżające, odżywcze i witaminowe. W domowej pielęgnacji warto od czasu do czasu zastosować maskę oczyszczającą na zmianę z odżywczą, witaminową. 

Rodzaje cery – skóra sucha

O suchą skórę, choć jest już bardziej wymagająca w pielęgnacji niż cera normalna, również jest dość łatwo zadbać. Trzeba przywiązać większą uwagę do nawilżania i natłuszczania, a także do stosowania kosmetyków o łagodnym składzie. Cera sucha jest:

 • wrażliwa – tj. podatna na zaczerwienienia pod wpływem różnych czynników (pogoda, emocje, ostre przyprawy)
 • cienka – często widoczne są dość wyraźne żyły i naczynia krwionośne
 • wiotka – podatna na odgniecenia (na przykład pozostają na niej ślady poduszki)
 • podatna na powstawanie zmarszczek
 • matowa
 • szorstka w dotyku

Skóra sucha może mieć również szarawy odcień. Zaletą suchej cery jest zdecydowanie mała podatność na rozszerzone pory i powstawanie zaskórników - wynika to z małej aktywności gruczołów łojowych. Jednak z tego samego względu sucha skóra jest mało odporna na działanie czynników zewnętrznych: mrozu, wiatru. Kroki pielęgnacji cery suchej są takie same jak w przypadku cery normalnej. Warto wybierać substancje głęboko nawilżające, ujędrniające, a także natłuszczające (zapobiegną nadmiernemu odparowywaniu wilgoci z naskórka, zatrzymując wodę). Ponieważ sucha skóra jest podatna na podrażnienia, do złuszczania martwego naskórka warto wybierać peelingi enzymatyczne, które go rozpuszczają, a nie ścierają mechanicznie. 

Ściągnięta skóra twarzy – jak pozbyć się tego dyskomfortu i jakie są przyczyny? >>>

Rodzaje cery – skóra tłusta

Pielęgnacja cery tłustej jest dość wymagająca. Nadmierna aktywność gruczołów łojowych skutkuje tym, że wydzielają zbyt wiele sebum. W konsekwencji skóra nieustannie się świeci i wyczuwalna jest na niej lepka warstwa. Tłusta skóra może mieć nierównomierny koloryt i szarawe zabarwienie. Charakterystyczne są również rozszerzone pory, a także skłonność do powstawania zaskórników, wągrów i krostek zapalnych (takich jak trądzik: pospolity lub kosmetyczny). Cera tłusta jest:

 • gruba i dobrze ukrwiona
 • mało podatna na powstawanie zmarszczek
 • odporna na działanie wiatru czy mrozu
 • elastyczna i jędrna
 • świecąca i lepka, nawet krótko po umyciu

Tłusta cera starzeje się najwolniej, jednak na co dzień sprawia niemało kłopotu. Jednym z najczęściej popełnianych błędów pielęgnacyjnych jest wysuszanie jej, wskutek mylnego uznania, że tak trzeba. W efekcie zmywa się z niej naturalny płaszcz lipidowy, przez co będzie produkować jeszcze więcej sebum, chcąc się nawilżyć. Tymczasem skóra tłusta wymaga takiego samego rytuału pielęgnacyjnego, jak pozostałe (mycie, tonizowanie, nawilżanie, złuszczanie). Ważne jest jednak to, by kosmetyki miały lekką konsystencję i zawierały substancje normalizujące, łagodzące i antybakteryjne (ale nie alkohol!). 

Rodzaje cery – skóra mieszana

Skóra mieszana, to, jak nazwa wskazuje, mieszanka cery suchej i tłustej. W rejonie większego zagęszczenia gruczołów łojowych (czoło, nos, broda) wydziela nadmiar sebum, zaś na policzkach i pod oczami jest sucha, wiotka i wrażliwa. Cera mieszana jest:

 • wyraźnie podzielona na strefę tłustą i suchą
 • problematyczna w pielęgnacji
 • stosunkowo odporna na działanie czynników zewnętrznych
 • o niejednolitym kolorycie

W pielęgnacji cery mieszanej warto używać kosmetyków antybakteryjnych i normalizujących, jednak o lekkiej konsystencji i bez alkoholu. Warto również na różne strefy nakładać kosmetyki adekwatne do wymagań, tj. na czoło, nos i brodę – kremy i serum o działaniu normalizującym, na policzki i pod oczy – dla cery suchej. Dobra wiadomość jest taka, że cerę mieszaną mają najczęściej osoby w okresie dojrzewania. Wraz z unormowaniem się aktywności hormonów, typ cery zwykle się ujednolica i przekształca się w skórę suchą lub normalną. 

Rodzaje cery, a zabiegi kosmetyczne

Niezależnie od tego, jaki typ cery masz, potrzebuje ona kompleksowej pielęgnacji. Jest to wspomniane wcześniej oczyszczanie, tonizowanie, nawilżanie i złuszczanie. Różnica w pielęgnacji poszczególnych rodzajów polega przede wszystkim na doborze składników aktywnych, w zależności od potrzeb. Oprócz systematycznej pielęgnacji domowej warto od czasu do czasu wybrać się do gabinetu kosmetycznego na profesjonalny zabieg, dobrany pod jej potrzeby. Dla skóry normalnej i suchej będą to zabiegi oczyszczające, ujędrniające, odżywcze i głęboko nawilżające. Cera mieszana i tłusta wymaga dogłębnego oczyszczenia, odżywienia, nawilżenia oraz normalizacji pracy gruczołów łojowych.