Zabiegi na twarz: peeling kwasowy

Zabiegi na twarz takie jak peeling kwasowy pomocny w leczeniu trądziku wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych. Kosmetyczka najpierw dokładnie oczyszcza skórę twarzy pacjenta, a następnie nakłada na nią roztwór kwasu, co prowadzi do kontrolowanego powstawania niewielkich ran tkanki. Podczas zabiegu większość poddanych mu osób odczuwa pieczenie, a następnie mrowienie skóry. W zależności od stężenia oraz rodzaju zastosowanego kwasu, uszkodzenie skóry ma zróżnicowane nasilenie, a powtarzalność zabiegu może być zmienna. Peelingi łagodne powtarzać można nie częściej niż co 4 tygodnie, aż do momentu osiągnięcia satysfakcjonujących efektów, natomiast głębokie – nie częściej niż raz na pół roku.

Peelingi kwasowe wykonuje się bazując na różnego rodzaju kwasach, przy czym większość z nich jest skuteczna w walce z trądzikiem. Do tych wykorzystywanych w leczeniu trądziku najczęściej należą: kwas salicylowy, migdałowy oraz azelainowy.

Zabieg kwasami na twarz powoduje, że skóra staje się tymczasowo nieco bardziej wrażliwa na promieniowanie słoneczne, dlatego zaleca się po zabiegu codzienne stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym (minimum 30 SPF). Koszt pojedynczego zabiegu to, w zależności od stosowanych preparatów, 150 – 280 zł.

Walczyłam z trądzikiem ponad 10 lat. Jak go pokonałam?

Zabiegi na twarz: peeling kawitacyjny

Zabiegi na twarz, które mają przynieść poprawę przy cerze trądzikowej, wykonywane są najczęściej przy pomocy urządzeń wykorzystujących różnorodne zjawiska fizyczne. Peeling kawitacyjny opiera się na ultradźwiękach i korzysta z właściwości, która polega na natychmiastowej zamianie stanu ciekłego substancji w lotny (zjawisko kawitacji) przy udziale fali dźwiękowej. Efekt ten pomaga w usuwaniu martwych komórek naskórka podczas peelingu. Żeby zabieg zadziałał, niezbędna jest ciecz (kawitacja jest możliwa tylko w przypadku cieczy). Dlatego właśnie skórę poddaną peelingowi kawitacyjnemu nawilża się obficie płynem micelarnym czy tonikiem.

Zabiegi kosmetyczne na trądzik - peeling kawitacyjny krok po kroku. Peeling z użyciem wiązki ultradźwięków to zabieg skuteczny, a jednocześnie delikatny. Wykonywany jest za pomocą urządzenia emitującego falę dźwiękową o określonej częstotliwości. Przed wykonaniem zabiegu należy oczyścić twarz z makijażu oraz zabrudzeń i nałożyć na nią płyn micelarny względnie tonizujący. Następnie włącza się aparat do peelingu i przesuwa głowicą po skórze. Płyn wraz z martwym naskórkiem jest usuwany z tkanki dzięki ruchom głowicy aparatu, a jej mikrodrgania powodują efekt masażu. Dzięki temu polepsza się krążenie krwi, a skóra staje się lepiej odżywiona oraz dotleniona.

Peeling kawitacyjny – bezbolesny i niedrogi. Peeling kawitacyjny to zabieg bezinwazyjny, doskonale usuwający zaskórniki oraz inne niedoskonałości skóry bez przerywania jej ciągłości. Poddana zabiegowi tkanka dobrze przyjmuje składniki odżywcze znajdujące się aplikowanym po zabiegu serum czy masce, a przyspieszenie metabolizmu komórkowego wskutek ingerencji fal ultradźwiękowych sprawia, że drobnoustroje przyczyniające się do powstawania zmian trądzikowych likwidowane są szybciej i bardziej skutecznie. Cena peelingu kawitacyjnego wynosi od 50 do 100 zł, w zależności w zależności od stosowanych przez kosmetyczkę preparatów.

Cera trądzikowa - 7 rzeczy, których NIE WOLNO Wam robić, jeśli macie problem z trądzikiem

Zabiegi na twarz: mikrodermabrazja diamentowa

Mikrodermabrazja jest inwazyjną metodą oczyszczania skóry, polegającą na mechanicznym ścieraniu naskórka wraz z zanieczyszczeniami powierzchniowymi oraz elementami zrogowaciałymi. Pozbawiona warstw naskórka tkanka otrzymuje sygnał do regeneracji i odbudowy, wskutek czego wzmaga się produkcja kolagenu i elastyny. To dlatego właśnie cera po zabiegu mikrodermabrazji jest rozjaśniona, gładka oraz bardziej elastyczna.

Zabiegi na skórę trądzikową – mikrodermabrazja krok po kroku. Decydując się na mikrodermabrazję diamentową, należy udać się do gabinetu kosmetycznego oferującego taki zabieg. Przed samą mikrodermabrazją kosmetyczka robi demakijaż oraz likwiduje zanieczyszczenia przecierając cerę roztworem spirytusu lub kwasu bornego, odtłuszczając w ten sposób zewnętrzną warstwę tkanki. Kolejno klientka nakłada okulary ochronne i można rozpocząć zabieg urządzeniem wyposażonym w specjalną głowicę. W przypadku mikrodermabrazji diamentowej, obumarłe komórki usuwają tarcze diamentowe, a głowica aparatu z systemem podciśnieniowym (vacuum), zasysa starte fragmenty naskórka unosząc przy tym delikatnie oczyszczaną partię skóry, dzięki czemu ścieranie jest bardziej dokładne. Zabieg trwa około pół godziny, a ostatnim jego etapem jest nałożenie przez kosmetyczkę maski odżywczej na twarz pacjentki.

Mikrodermabrazja - ilość koniecznych powtórzeń i cena. Mimo że rezultaty zabiegu są widoczne już na drugi dzień, to jednak warto dla uzyskania optymalnych efektów powtórzyć zabieg w serii 5-6 razy, nie częściej niż raz na pół roku . Cena jednorazowej mikrodermabrazji wynosi około 100-130 zł w zależności od gabinetu.

Zabiegi na twarz: oczyszczanie twarzy u kosmetyczki

Zabieg oczyszczania twarzy w sposób manualny polega na usunięciu zaskórników przy pomocy palców (oczywiście w rękawiczkach) lub specjalnego przyrządu wykonanego ze stali chirurgicznej. Pierwszym etapem oczyszczania jest demakijaż twarzy, kolejno kosmetyczka stosuje peeling ścierny oraz nakłada na skórę na kilkanaście minut preparat o działaniu rozmiękczającym. Żeby wspomóc jego działanie, kieruje na twarz klienta strumień pary wodnej. Teraz można przystąpić do właściwego zabiegu. Kosmetyczka usuwa zalegającą pory treść poprzez uciskanie ich okolic. Po usunięciu zaskórników, na twarz klienta aplikowane jest serum lub maska o działaniu łagodzącym i przeciwzapalnym.

Pielęgnacja i oczyszczanie skóry normalnej - porady i opinia eksperta

Zabiegi na twarz: laser frakcyjny

Zabiegi na twarz trądzikową to nie tylko nieinwazyjne peelingi czy mikrodermabrazjia. Ablacyjny laser frakcyjny jest urządzeniem, które emituje promieniowanie wnikające w tkankę i pochłaniane przez zawartą w komórkach wodę. Na skutek promieniowania woda jest natychmiast podgrzewana i odparowana, czyli następuje w komórkach zjawisko ablacji. Wraz z odparowaniem wody, odparowana jest również tkanka w miejscu podgrzania. Innym słowy – laser wypala skórę w ściśle określonych, równomiernie rozmieszczonych miejscach. Uszkadzając w ten sposób tkankę, zmuszamy ją do regeneracji. Przygotowanie do zabiegu polega na dokładnym oczyszczeniu skóry twarzy a następnie nałożeniu kremu znieczulającego, który zwykle zaczyna działać po kilkunastu minutach. Po tym czasie następuje zabieg z użyciem lasera, a po jego zakończeniu nakładana jest na twarz pacjenta maska kojąca.

Zabieg laserowy na twarz ma wiele zastosowań – odmładza skórę, wyrównuje jej koloryt, zwiększa elastyczność, ale również redukuje pory i blizny, usuwa przebarwienia i rozstępy oraz zmniejsza przetłuszczanie skóry. Ilość i częstotliwość zalecanych zabiegów zależna jest od wieku pacjenta oraz problemów skórnych. Laser frakcyjny jest skutecznym sposobem na problemy skórne, jednak dość kosztownym. Ceny zaczynają się od kilkuset złotych za punkt (np. czoło) i dochodzą do nawet 2500 zł za większe powierzchnie (np. twarz, szyja oraz dekolt). Zabieg taki trzeba często powtórzyć dla uzyskania optymalnych efektów.