Zabieg kwasami ma w kosmetologii i medycynie estetycznej rozmaite zastosowania. To przede wszystkim skuteczne narzędzie w walce z problemami skórnymi, takimi jak: trądzik, przebarwienia czy zaskórniki. Można w ten sposób ograniczyć również widoczność zmarszczek i drobnych blizn, modelować i wypełniać usta, powiększać biust. Najważniejsze podczas planowania działań są potrzeby, nie zaś wiek osoby, która chciałaby z danej usługi skorzystać. Kwas migdałowy, salicylowy czy azelainowy będzie skuteczny zarówno u trzydziesto-, jak i pięćdziesięciolatki.

Jakie kwasy wyróżniamy? Zwykle mówi się o 3 grupach?

  • Kwasy AHA, czyli alfa-hydroksylowe, mają najsilniejsze działanie. Ponieważ słabo przenikają przez warstwę sebum, sprawdzają się przede wszystkim w przypadku cery suchej, dojrzałej oraz mieszanej. Do tej grupy należy między innymi kwas glikolowy, migdałowy i mlekowy.
  • Z kolei kwas salicylowy jest kwasem BHA – beta-hydroksylowym. Sprzyja zwłaszcza cerze trądzikowej i tłustej.
  • Najłagodniejsze kwasy PHA (poli-hydryksylowe), czyli glukonolakton i kwas laktobionowy, polecane są do skóry wrażliwej i naczynkowej.

Kwas migdałowy a peeling – efekty

Kwas migdałowy, zaliczany do grupy kwasów AHA, to jeden z delikatniejszych środków posiadających – oprócz działania złuszczającego – właściwości nawilżające i antybakteryjne. Dzięki temu, jako jedyny w swojej grupie, sprawdzi się przy cerze trądzikowej i tłustej. Używa się go przede wszystkim w peelingach chemicznych, a w niższym stężeniu wykorzystuje przy produkcji kremów, maseczek i toników.

Kwas migdałowy w formie zabiegu kosmetologicznego działa jak profesjonalny peeling pozwalający skutecznie złuszczać naskórek. poprawiać strukturę i koloryt skóry oraz wygładzać zmarszczki. Przy okazji stymuluje produkcję kolagenu i ujędrnia. Zmniejsza grubość warstwy rogowej naskórka i normalizuje procesy jego keratynizacji. Po odpowiednim zaaplikowaniu kwasu migdałowego można zauważyć usunięcie drobnych blizn i ogólne wzmocnienie skóry.

Powiększanie ust i biustu kwasem hialuronowym jest ryzykowne?

Kwas hialuronowy potocznie nazywany jest eliksirem młodości. Występuje on naturalnie w ludzkim ciele, z wiekiem jednak jego ilość zmniejsza się. To popularny składnik kosmetyków odmładzających i przeciwzmarszczkowych. W zabiegach medycyny estetycznej z jego pomocą można modelować owal twarzy, powiększyć biust oraz wypełnić usta. Często pojawiają się w tym kontekście pytania, czy stosowanie kwasu hialuronowego jest ryzykowne?

Popularność kwasu hialuronowego wynika z jego chemicznej zgodności z budową komórek ciała, co zapewnia wysokie bezpieczeństwo. Składnik ten jest dobrze tolerowany przez organizm, rzadko wywołuje podrażnienia lub reakcje alergiczne. Przeciwwskazaniami do jego stosowania są jedynie: ciąża, karmienie piersią, nowotwory, infekcje oraz choroby autoimmunologiczne. Efekty co prawda nie są trwałe, jednak nieskomplikowana procedura oraz krótki okres rekonwalescencji często przesądzają o wyborze.

Eksfoliacja kwasami wciąż w modzie? Efekty uboczne

Eksfoliacja to zabieg kwasami, którego głównym zadaniem jest złuszczenie warstwy naskórka, rozjaśnienie przebarwień oraz spłycenie zmarszczek. Ten silny peeling wykorzystuje kwasy AHA, przede wszystkim migdałowy oraz glikolowy, który stymuluje tkanki do produkcji nowych włókien kolagenowych oraz elastyny. W eksfoliacji używany jest także kwas salicylowy. Głębokość i intensywność złuszczania dobierana jest indywidualnie i regulowana mocą preparatu.

Zobacz także:

W aptekach i sklepach dostępne są środki, pozwalające przeprowadzić zabieg domowy. Trzeba mieć jednak świadomość, że eksfoliacja wykonana przez kosmetologa jest znacznie skuteczniejsza i bardziej inwazyjna. Z jakimi efektami ubocznymi trzeba się liczyć? Możliwe są podrażnienia i nadwrażliwość skóry. Ze względu na właściwości fotouczulające kwasów, eksfoliacji należy unikać w miesiącach, w których skóra jest szczególnie narażona na działanie silnego słońca. Odsłonięty nowy naskórek wykazuje też podatność na powstawanie przebarwień. Pielęgnacja kwasami musi być zatem uzupełniona filtrami przeciwsłonecznymi.

Zabiegi kwasami, czyli wygładzenie zmarszczek

Wspominany już wcześniej kwas hialuronowy stosować można również do wypełniania zmarszczek. Jego działaniu towarzyszy efekt nawilżający, stymulujący powstawanie nowych fibroblastów i pobudzanie ich do produkcji kolagenu. Za pomocą kwasu hialuronowego odmłodzić można najbardziej newralgiczne miejsca. To przede wszystkim okolice oczu, w tym kurze łapki oraz często powstająca nad nosem tzw. lwia zmarszczka. Zabieg usuwa cienie pod oczami i bruzdy nosowo-wargowe. Można aplikować go w usta i ich kąciki, na dekolt, szyję, a nawet dłonie. Efekt widoczny jest bezpośrednio po wstrzyknięciu preparatu, choć na początku towarzyszy mu opuchlizna. Rezultaty zabiegu utrzymują się od 12 do 24 miesięcy.

Do wypełniania zmarszczek wykorzystać można również kwas polimlekowy. Przypadnie on do gustu osobom, które nie oczekują natychmiastowego efektu, a stawiają raczej na trwałość i naturalniejsze wrażenie. Po kilku dniach od wstrzyknięcia kwasu polimlekowego efekt wypełnienia przestaje być widoczny, jednak w kolejnych tygodniach zmarszczki i bruzdy stopniowo zanikają. To efekt wpływu kwasu na odbudowę kolagenu.

Zabieg kwasami na twarz trądzikową – przeciwwskazania

Do pielęgnacji cery tłustej przeznaczony jest między innymi kwas salicylowy. Za jego pomocą uzyskać można efekt łagodzący i przeciwzapalny. Sprzyja gojeniu wyprysków, odblokowuje pory i ogranicza występowanie zaskórników. Delikatniejsze działanie ma kwas azelainowy, który stosuje się nawet w przypadku cery wrażliwej i podrażnionej. Dodatkowo może on usuwać przebarwienia potrądzikowe i zapobiegać ich powstawaniu. Nie wykazuje również właściwości fotouczulających.

Czy istnieją przeciwwskazania do przeprowadzania zabiegów kwasami w przypadku cery trądzikowej? Tak. Do najważniejszych zaliczane są choroby autoimmunologiczne, między innymi Hashimoto, cukrzyca czy choroby tkanki łącznej. Czynnik wykluczający stanowi również stosowanie doustnych retinoidów oraz istnienie otwartych ran i aktywnych zmian zapalnych, na przykład ropnych wyprysków.

Kwas glikolowy – czy w domu można wykonać samodzielnie zabieg tym kwasem?

Za pomocą kwasu glikolowego można usuwać nawet najbardziej oporne przebarwienia i blizny potrądzikowe. Jest to możliwe dzięki niewielkim cząsteczkom, które wnikają w skórę bardzo głęboko. Najlepsze efekty zapewnia zabieg w gabinecie kosmetycznym, jednak przy odrobinie wprawy można wykonać go również w domu.

Kwas glikolowy można kupić w trzech stężeniach. To właśnie od procentowej zawartości zależy, ile preparat będzie kosztować. W najsilniejszej, 70-procentowej wersji substancja ta działa na poziomie skóry właściwej, radząc sobie ze spłycaniem głębokich zmarszczek i blizn. Przy stężeniu 50-procentowym kwas glikolowy wykazuje działanie peelingujące. Wariant 5 – 15 procent działa łagodnie złuszczająco i nawilżająco. Regularne stosowanie kwasu glikolowego większa grubość skóry właściwej nawet o 1/4, zwiększa produkcję kolagenu i odbudowuje włókna sprężyste twarzy.

Zabieg kwasem salicylowym – co musisz wiedzieć

Kwas salicylowy stosowany w zabiegach pielęgnacyjnych pozwala skutecznie oczyszczać cerę tłustą, mieszaną i trądzikową. Dodatkowym efektem jest ujędrnienie, rozjaśnienie skóry i łagodzenie podrażnień. Metoda ta jest dużo łagodniejsza niż wykorzystanie kwasów AHA, jednak nie każdy może z niej skorzystać.

Zabiegów na bazie kwasu salicylowego nie poleca się osobom, które zmagają się z alergiami skórnymi, mają świeże blizny lub w ciągu ostatnich 2-3 miesięcy przeszły zabieg chirurgiczny twarzy. Przeciwwskazaniem jest również aktywna opryszczka. W pozostałych przypadkach efekty są korzystne i widoczne już po pierwszym zabiegu. Trwałe rezultaty daje seria 5-10 zabiegów powtarzanych w odstępach 14 dni.

Zabieg kwasem glikolowym krok po kroku

Jak wykonać zabieg kwasem glikolowym w domu? Podpowiadamy, jak postępować w kolejnych etapach. Na początku przygotować należy:

  • kwas glikolowy o stężeniu 70%,
  • spirytus kosmetyczny,
  • neutralizator do kwasu,
  • pędzel o grubym włosiu,
  • żel do mycia twarzy,
  • waciki kosmetyczne,
  • maseczkę łagodzącą podrażnienia,
  • tłusty krem do twarzy.

Co dalej?

  • Krok 1. Najpierw należy oczyścić twarz za pomocą delikatnego żelu, a następnie okolice oczu i uszu zabezpieczyć grubą warstwą kremu. Pozwoli to uniknąć podrażnień. Resztę twarzy przetrzeć spirytusem.
  • Krok 2. Kwas rozcieńczyć w odpowiedniej proporcji zgodnie z instrukcjami producenta, a następnie nałożyć pędzelkiem na twarz. Preparat powinien pozostać na skórze maksymalnie przez 5 minut.
  • Krok 3. Waciki nasączyć neutralizatorem i usunąć za ich pomocą preparat, powtarzając czynność kilkakrotnie. Następnie umyć twarz letnią wodą.
  • Krok 4. Nałożyć na kwadrans łagodzącą maseczkę. Zmyć.

Zabieg kwasem glikolowym można powtarzać pięciokrotnie w odstępie 14 dni. Bezpośrednio po nim nie należy wykonywać makijażu. Polecane są za to kremy z wysokim filtrem.

--

W Glamour.pl na co dzień informujemy was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym trudnym czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. TUTAJ dowiecie się, jak pomagać, sprawdzicie, gdzie trwają zbiórki i przeczytacie, co zrobić, żeby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach.