Olejek z drzewa herbacianego - właściwości i zastosowanie

Olejek z drzewa herbacianego to ekstrakt z liści rośliny Melaleuca alternifolia, rosnącej wyłącznie w Australii. Substancja ta dawniej była wykorzystywana przede wszystkim do leczenia wszelkich ran i zakażeń, ponieważ ma ona silne właściwości antyseptyczne. Zastosowanie olejku z drzewa herbacianego gwarantowało oczyszczenie rany z wszelkich bakterii oraz drobnoustrojów. Jakie jeszcze właściwości ma ta substancja?

Olejek herbaciany może być stosowany jako środek leczniczy w przypadku chorób i infekcji, zwłaszcza tych atakujących górne drogi oddechowe. Stosowany w formie inhalacji wspomaga leczenie w przypadku zapalenia zatok, kaszlu, kataru oraz anginy. Inhalacje przy użyciu olejka z drzewa herbacianego wspomagają również system immunologiczny organizmu i podnoszą jego ogólną odporność.

Olejek z drzewa herbacianego pomoże również utrzymać jamę ustną w czystości i uchroni dziąsła przed rozwojem infekcji. Stosowany w formie płynu do płukania ust pomaga zwalczać próchnicę, kamień nazębny, afty, pleśniawki oraz zapalenie dziąseł. Jego regularne stosowanie likwiduje również problem nieświeżego oddechu.

Olejek herbaciany może być także stosowany do pielęgnacji włosów oraz skóry głowy. Ze względu na swoje właściwości pomaga on w walce z łupieżem i reguluje poziom sebum, dzięki czemu włosy przestają się przetłuszczać. Olejek z drzewa herbacianego jest również bezpieczny dla skóry głowy, ponieważ nie powoduje jej wysuszania. Może być więc stosowany bezpośrednio na skalp.

Dzięki swoim przeciwzapalnym i przeciwwirusowym właściwościom olejek z drzewa herbacianego wspomaga walkę ze zmianami skórnymi. Jego regularne stosowanie pomaga w zwalczaniu takich schorzeń jak świąd, zajady, opryszczka czy trądzik. Olejek herbaciany może być również stosowany punktowo na wypryski, w celu oczyszczenia zaognionego miejsca oraz jego redukcji.

Olejek z drzewa herbacianego sprawdzi się również jako naturalny detergent. Szczególnie warto go stosować do czyszczenia pleśni lub ochrony danej powierzchni przed jej powstawaniem. 

Olejek z drzewa herbacianego - czy jest dobry na twarz?

Olejek z drzewa herbacianego może nie tylko wspomagać leczenie problemów skórnych, ale również służyć jako kosmetyk, stosowany do codziennej pielęgnacji. W przeciwieństwie do większości olejków eterycznych, wyciąg z liści drzewa herbacianego możesz aplikować bezpośrednio na skórę. Pamiętaj jednak, by przed nałożeniem go na twarz wykonać próbę uczuleniową na małym fragmencie skóry.

Zobacz także:

Olejek z drzewa herbacianego możesz stosować na twarz również poprzez wymieszanie go z innymi kosmetykami. Dodanie kilku kropel tego specyfiku do kremu lub balsamu do ciała zapewni odpowiednią pielęgnację skóry problematycznej.

Ze względu na jego silne właściwości antyseptyczne, olejek herbaciany może być stosowany do cery trądzikowej i mającej skłonność do wyprysków. Wspomaga on gojenie się ran i chroni je przed ropieniem. Regularne stosowanie olejku z drzewa herbacianego do skóry problematycznej pomaga w złagodzeniu objawów oraz zapewnia ochronę cery przeciw bakteriom.

Olejek herbaciany może być również stosowany jako tonik do twarzy lub mgiełka do ciała. Wystarczy połączyć kilka kropel tej substancji z hydrolatem, a następnie przelać do buteleczki z atomizerem. Warto dodać również kilka kropel intensywnie pachnącego olejku eterycznego, ponieważ olejek z drzewa herbacianego ma bardzo mocny i niezbyt przyjemny zapach.

Olejek z drzewa herbacianego sprawdzi się także idealnie jako jeden ze składników maski do twarzy. Możesz wymieszać go z gotową maseczką lub przygotować swoją.

  • W ceramicznej miseczce umieść 10 kropel olejku z drzewa herbacianego, ubite białko jaja kurzego oraz łyżkę miodu.
  • Wymieszaj ze sobą składniki i nałóż maseczkę na oczyszczoną skórę twarzy.
  • Pozostaw maskę na około 20 minut, po czym dokładnie spłucz przy użyciu ciepłej wody.

Olejek herbaciany na twarz 

Olejek herbaciany na twarz? Tak. Olejek z drzewa herbacianego, a także kosmetyki z dodatkiem olejku herbacianego są szczególnie polecane posiadaczkom i posiadaczom cery trądzikowej. W ofercie popularnych marek kosmetycznych nie brakuje produktów z tym składnikiem. Wśród nich peelingi, maseczki oczyszczające, jak również hydrolaty o właściwościach odświeżających. Najlepsze produkty beauty z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego możesz zobaczyć poniżej.

Olejek z drzewa herbacianego - jak stosować?

Olejek z drzewa herbacianego świetnie sprawdzi się jako jeden ze składników podczas zabiegu olejowania włosów. Najlepsze efekty zapewnia on w walce z łupieżem oraz nadmiernie przetłuszczającymi się włosami. Możesz również dodać kilka olejku herbacianego do szamponu, maski lub płukanki do włosów.

Olejek z drzewa herbacianego możesz stosować w połączeniu z kosmetykami, lub użyć go do przygotowania własnych, domowych specyfików. Połączenie go z olejem kokosowym, masłem kakaowym i olejem rycynowym sprawi, że uzyskasz mydło antybakteryjne wolne od jakichkolwiek szkodliwych dodatków.

Olejek herbaciany a grzybica

Olejek z drzewa herbacianego ma silne właściwości antyseptyczne. Dzięki temu jest on jednym z najlepszych dostępnych środków do walki z grzybicą. Olejek herbaciany jest substancją naturalną, dzięki czemu mogą stosować go nawet osoby, mające skłonność do alergii.

Jak walczyć z grzybicą za pomocą olejku z drzewa herbacianego? Należy najpierw dokładnie przemyć i osuszyć miejsce zmienione chorobowo. Następnie namoczyć wacik w olejku i przecierać nim miejsce dotknięte tym schorzeniem.

Jeśli cierpisz na grzybicę paznokci, możesz również nasączyć kilka wacików naraz i owinąć nimi zarażone płytki paznokciowe. Następnie na stopę należy założyć skarpetę i pozostawić ten prowizoryczny opatrunek na około 15 minut. Po tym czasie możesz usunąć waciki, jednak nie obmywaj skóry wodą (chyba, że pojawi się reakcja alergiczna w postaci pieczenia lub swędzenia).

Olejek z drzewa herbacianego - opinie

Olejek z drzewa herbacianego to remedium na wiele schorzeń, dlatego warto mieć go w domowej apteczce. Jego stosowanie jest popularne nie tylko w naszym kraju, ale również za granicą, nawet wśród celebrytów. Olejek z drzewa herbacianego to również jeden z niewielu specyfików, cieszących się bardzo dobrymi opiniami wśród zdecydowanej większości internaturek. Co mówią Polki o olejku herbacianym?

"Zdarza mi się używać olejku przy przeziębieniu, ale zdecydowanie częściej sięgam po niego ze względu na właściwości pielęgnacyjne. Niezawodny przy wszelkich wypryskach i krostkach - dzięki niemu szybciej znikają. Sprawdził się u mnie również w okresie wzmożonego przetłuszczania się włosów - dodałam kilka kropel do szamponu i dzięki niemu problem zniknął, a do tego nadał włosom lekki połysk." napisała "stopkatkaa" na forum wymiany opinii o kosmetykach wśród kobiet

Olejek z drzewa herbacianego - jak rozcieńczać?

Olejek z drzewa herbacianego możesz stosować w formie nierozcieńczonej, jak również wymieszać go z innymi substancjami. Najlepiej łączyć go z czystą wodą lub innym olejkiem, np. kokosowym lub makadamia.

W jaki sposób rozcieńczać olejek herbaciany? W przypadku wody lub hydrolatu najlepiej zastosować przelicznik 1 kropli olejku na 1 łyżkę cieczy. Jeśli chodzi o łączenie z olejkami, możesz mieszać go w proporcji 1:2 lub 1:3, jeśli masz wyjątkowo wrażliwą skórę. Olejek z drzewa herbacianego możesz bez przeszkód mieszać z innymi roślinnymi olejami, ponieważ po połączeniu nie traci on swoich właściwości.

Olejek z drzewa herbacianego - gdzie najlepiej kupić?

Olejek z drzewa herbacianego to wszechstronny lek oraz preparat, który zawsze powinien znajdować się w kobiecej kosmetyczce. Przy zakupie należy przede wszystkim zwrócić uwagę na skład. Wiele specyfików, noszących nazwę olejku herbacianego to tak naprawdę mieszanka tańszych składników o dużo słabszym działaniu niż oryginał. Czysta substancja będzie miała w składzie tylko jedną pozycję o nazwie Melaleuca Alternifolia Oil.

Gdzie zatem kupić olejek z drzewa herbacianego? Najlepiej w celu kupna tego produktu wybrać się do drogerii, oferującej naturalne kosmetyki. Ten specyfik możesz również kupić w wybranych aptekach, a nawet sieciowych drogeriach (choć może on być gorszej jakości).

Olejek herbaciany możesz również nabyć za pośrednictwem internetu. Warto jednak przed zakupem zweryfikować jakość oferowanego produktu oraz sprawdzić opinie o samym sklepie. 

Jaka jest cena olejku z drzewa herbacianego? Jego cena różni się w zależności od jakości samego produktu oraz oferowanej ilości. Olejki z drzewa herbacianego sprzedawane są zazwyczaj w buteleczkach o pojemności od 7 do 10 ml, w cenach od 6 do nawet 20 złotych.