Opalanie natryskowe – co to jest?

Opalanie natryskowe, inaczej airbrush tanning – to jedna z najbezpieczniejszych metod, pozwalających na uzyskanie efektu naturalnej opalenizny. Polega ona na spryskiwaniu ciała odpowiednim barwnikiem, który pokrywa skórę i nadaje jej naturalny, równomierny kolor, jednocześnie nawilżając naskórek.

Najpopularniejsze metody opalania polegają w głównej mierze na kontakcie skóry z promieniowaniem UV. Opalenizna pozyskiwana w taki sposób ma szereg wad – częsta ekspozycja na promienie słoneczne lub cotygodniowe wizyty w solarium mogą powodować zmiany takie jak:

  • nienaturalny, pomarańczowy odcień skóry,
  • fotostarzenie się skóry,
  • pieczenie, suchość i poparzenia naskórka,
  • przebarwienia,
  • nowotwór skóry (czerniak).

Bezpieczne opalanie – czy to w ogóle możliwe? Sprawdźcie, kiedy lepiej tego nie robić >>>

Preparaty stosowane do opalania natryskowego są bezpieczne dla skóry, nie powodują alergii ani podrażnień. Spray, nałożony na skórę oddziałuje na jej aminokwasy, czyli substancje budulcowe białek w komórkach organizmu. Taki zabieg powoduje powstawanie delikatnej, złotej opalenizny. Efekt jest widoczny w ciągu kilku minut.

Ile kosztuje opalanie natryskowe?

Opalanie natryskowe wciąż jest usługą świadczoną tylko w wybranych salonach kosmetycznych. Jest to jeden z czynników, wpływających na cenę tego zabiegu. To, ile zapłacisz za opalanie sprayem zależne jest między innymi od wielkości miasta. W dużych ośrodkach cena może być nawet o 20% wyższa niż w małych miejscowościach. Istotne jest również, kto i w jakim salonie oferuje solarium natryskowe. Im większe doświadczenie kosmetyczki i renoma salonu, tym wyższa będzie cena. Ostatnim czynnikiem, który warunkuje koszt opalania sprayem jest rodzaj usługi, na jaki się zdecydujesz. Pokrycie opalenizną natryskową całego ciała to koszt od 90-150 złotych – za mniejsze partie (np. twarz, szyja oraz dekolt) zapłacisz od 50-80 złotych.

Opalanie natryskowe – efekty

Efekty opalania natryskowego widoczne są niemal natychmiastowo, bo już po kilku minutach od zakończenia zabiegu. Opalanie sprayem zapewnia bardzo naturalny i jednocześnie bezpieczny efekt – preparat jest bezpieczny nawet dla alergików i kobiet w ciąży, a sama opalenizna natryskowa nadaje skórze delikatnego, złotego koloru. Efekt opalania natryskowego utrzymuje się od około 7 do 10 dni. Jego trwałość zależy od tego, w jaki sposób dbasz o skórę po zabiegu – czy regularnie ją nawilżasz, stosujesz dodatkowe kremy brązujące i nie trzesz szorstkimi ręcznikami i gąbkami.

Po zabiegu opalania natryskowego możesz, w celu utrwalenia opalenizny  udać się do solarium lub opalać się na słońcu. Pamiętaj jednak, że preparat do opalania natryskowego tworzy pewną warstwę na skórze. Nie sugeruj się więc tym, że naskórek w trakcie opalania wciąż ma taki sam kolor, ponieważ skóra może stawać się zaczerwieniona pod warstwą tego preparatu. Dbaj o regularne nakładanie kremu z filtrem UV i nie przebywaj zbyt długo na słońcu lub w solarium.

Zobacz także:

Opalanie natryskowe – przed i po

Opalanie natryskowe to zdrowy i bezpieczny sposób na pozyskanie naturalnie wyglądającej opalenizny. Efekty tego zabiegu są zależne od prestiżu salonu kosmetycznego, w którym go wykonujesz oraz osoby, która świadczy tą usługę. Przy opalaniu natryskowym liczy się również pielęgnacja skóry przed i po zabiegu. To od twojego stosowania się do zaleceń zależy, jak długo będziesz mogła cieszyć się efektem pięknej, naturalnej opalenizny.

Przed zabiegiem opalania sprayem należy zapoznać się z jego przeciwwskazaniami i sprawdzić, czy nic nie stoi na przeszkodzie, by go przeprowadzić. Opalania natryskowego nie powinny stosować osoby, które mają:

  • problemy skórne (np. łuszczyca, atopowe zapalenie skóry),
  • świeże, otwarte lub gorące się rany na ciele,
  • wypryski i krostki,
  • alergie oraz astmę (najlepiej skonsultować się z lekarzem),
  • schorzenie powodujące nadmierną potliwość ciała.

Przed zabiegiem opalania natryskowego należy wydepilować ciało, a następnie zrobić peeling. Pomoże on w usunięciu martwego naskórka i dokładnym oczyszczeniu skóry. Pamiętaj jednak, by obydwie te czynności wykonać najpóźniej 24 godziny przed opalaniem natryskowym tak, by skóra zdążyła się zagoić i nie była podrażniona.

Opalanie natryskowe najlepiej wykonywać na suchej skórze, dlatego dobę przed zabiegiem nie nakładaj na nią kremów, balsamów i olejków do ciała. Powstrzymaj się również od stosowania antyperspirantów i perfum – mogą powodować powstawanie nieestetycznych plam w miejscu ich użycia. Przed zabiegiem nie nakładaj na twarz kremu, podkładu ani pudru – najlepiej nie stosuj żadnego makijażu. Sam zabieg opalania natryskowego wykonywany jest w specjalnie przystosowanej do tego kabinie. Najczęściej wchodzi się do niej w kostiumie kąpielowym lub bieliźnie, klapkach oraz czepku chroniącym włosy. Wiele salonów kosmetycznych oferuje również opalanie natryskowe nago - warto jednak przed rezerwacją zapytać o taką ewentualność, ponieważ nie jest to standardem. Przed zabiegiem przeprowadzana jest także rozmowa z klientką, podczas której następuje dobór odpowiedniego dla niej koloru opalenizny. Po zabiegu opalania natryskowego należy na kilka godzin zrezygnować z kąpieli, noszenia obcisłych ubrań oraz przylegającej bielizny. Po tym czasie możesz przemyć skórę wodą z płynem lub żelem do kąpieli, a następnie delikatnie osuszyć. Do codziennej higieny nie stosuj gąbek ani szorstkich ręczników, nie wykonuj również peelingów – każdy z tych czynników skraca czas przebywania barwnika na skórze i może powodować punktowe przebarwienia. Aby wydłużyć efekt opalenizny natryskowej na skórze, porządnie nawilżaj skórę na całym ciele – najlepiej stosować w tym celu balsamy oraz kremy o właściwościach delikatnie brązujących. Również unikanie jacuzzi, wizyt w saunie oraz kąpieli w wodzie chlorowanej (np. na basenie) pomoże przedłużyć efekt, uzyskany dzięki opalaniu sprayem.

Opalanie w domu, czyli jak uzyskać piękną opaleniznę, nie wychodząc z domu? Te produkty Wam w tym pomogą >>>

Opalanie natryskowe – opinie

Opinie internautek na temat natryskowego opalania są podzielone. Część kobiet widzi w tym zabiegu zdrową alternatywę dla opalania na solarium, które prowadzi między innymi do fotostarzenia się skóry. Wiele kobiet decyduje się na opalanie sprayem przed ważnymi wydarzeniami – ślubem, większą imprezą rodzinną czy urodzinami. Panie najczęściej korzystają z opalania natryskowego w profesjonalnych salonach kosmetycznych z wykwalifikowaną obsługą. Istnieje również możliwość zamówienia takiej usługi do domu – zazwyczaj opalanie natryskowe z dojazdem nie kosztuje dużo więcej niż w salonie. Jest to bardzo wygodna opcja - zwłaszcza dla zabieganych i zajętych kobiet. Jednak opalanie natryskowe jest równie często chwalone, co krytykowane. Wiele pań ma poważne zastrzeżenia zarówno do sposobu, w jaki przeprowadzany jest zabieg opalania sprayem, jak również jego efektów oraz ceny. Wśród opinii internautek na temat opalania natryskowego najczęściej pojawiającym się zarzutem było powstawanie smug oraz zacieków, a także nierównomierne schodzenie koloru. Jest to kwestia zarówno pielęgnacji przed i po opalaniu (źle zrobiony peeling, niewystarczająco nawilżona skóra), jak też odpowiedniego doboru salonu i kwalifikacji osoby wykonującej zabieg. Zacieki i smugi powstają na skutek nieprawidłowego nałożenia preparatu lub w przypadku, gdy na skórze znajdowała się inna substancja (krem, antyperspirant, podkład). Odpowiednie przygotowanie jest w przypadku opalania natryskowego kluczowe – dlatego obecnie wiele salonów oferuje usługi łączone w postaci peelingu plus opalania natryskowego. Dzięki temu możesz mieć pewność, że wszelkie przygotowania do zabiegu zostały przeprowadzone prawidłowo – a zacieki się nie pojawią. 
Dla internautek istotna jest również kwestia cennika. Zabieg opalania natryskowego nie należy do najtańszych, a efekt utrzymuje się przez około dwa tygodnie. Warto jednak pamiętać, że opalanie sprayem nie opiera się na użyciu „zwykłego samoopalacza”, jak twierdzą niektóre z pań. Zabieg ten musi być przeprowadzony w odpowiednich warunkach, przez osobę do tego przeszkoloną – co już wpływa na jego cenę. Najczęściej jednak cena warunkowana jest jakością preparatu, który używany jest przy opalaniu natryskowym – warto zapytać o ich nazwę oraz skład przed rozpoczęciem zabiegu.