„Boże Ciało” Jana Komasy przegrało z południowokoreańskim kandydatem „Parasite” w wyścigu o Oscara dla najlepszego filmu międzynarodowego. Po deszczu nagród, jaki spadł w zeszłym (Złota Palma w Cannes), a także w tym roku (Złote globy, BAFTA) na obraz w reżyserii Bonga Joon-ho, takiego scenariusza można było się spodziewać. Filmowiec oraz ekipa zostali nagrodzeni owacjami na stojąco aż cztery razy, a Joon-ho. Odbierając nagrodę za najlepszy film międzynarodowy, podziękował wszystkim zgromadzonym w Dolby Theatre twórcom i stwierdził, że w końcu może się iść napić. Jednak chwilę po wypowiedzeniu tych słów Joon-ho musiał wrócić na scenę, by odebrać statuetkę dla najlepszego reżysera. I to nie wszystko, bo podczas 92. ceremonii wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej południowokoreańska produkcja otrzymała Oscara także za najlepszy scenariusz oryginalny, a na sam koniec gali - za najlepszy film. Śmiało można więc powiedzieć, że Oscary 2020 należały do Parasite

Oscary 2020: Kreacje gwiazd. Które wzbudziły najwięcej emocji?

Oscary 2020: Parasite - o czym jest nagrodzony film w reżyserii Bonga Joon-ho? 

Parasite to trzymający w napięciu thriller opowiadający o ludziach, którzy prawdopodobnie nigdy nie mieliby okazji się spotkać. Z jednej strony uprzywilejowani, z drugiej – zapchnięci do rynsztoku. Ci drudzy wpadają na doskonały plan, jak choć moment zasmakować życia na innym poziomie. Na przykładzie swoich bohaterów Bong Joon-ho pokazuje, że każdy z nas marzy o lepszym życiu. Ale nie każdy, z powodów wcale nie tak oczywistych, będzie miał na to szansę. Gdzie obejrzeć Parasite? Film cały czas wyświetlany jest w kinach, a teraz, po zdobyciu Oscarów, seansów powinno być jeszcze więcej.

Oscary 2020: „Boże Ciało” Jana Komasy - z jakimi filmami walczył o statuetkę w kategorii najlepszy film międzynarodowy?

Oscary 2020: Boże Ciało bez Oscara. O czy jest film Jana Komasy?

Boże Ciało Jana Komasy nie zdobyło Oscara za najlepszy film międzynarodowy, jednak jego twórcy na czele z reżyserem Janem Komasą od momentu nominacji powtarzali, że dla nich to już jest ogromne wyróżnienie. A już będąc w Hollowyood Komasa podkreślał, że obecność na gali w Dolby Theatre traktuje po prostu jako niezapomnianą przygodę. 

Nie zmienia to jednak faktu, że dzięki promocji związanej z Oscarami polski obraz trafi do szerokiej dystrybucji w Stanach Zjednoczonych i pojawi się w tamtejszych kinach od połowy lutego. O czym jest film Komasy? Boże Ciało opowiada historię młodego 20-letniego Daniela (w tej roli hipnotyzujący Bartosz Bielenia), który zostaje zwolniony z zakładu poprawczego i wyjeżdża na Podlasie, aby pracować w stolarni. Zamiast tego udaje jednak księdza w tamtejszej parafii, zastępując tymczasowo proboszcza. Tam zmienia się nie tylko jego życie, ale także mieszkańców, których zastaje na miejscu. 

Zobacz także:

Oscary 2020: wyniki. Kto dostał Oscara 2020? Poznajcie zwycięzców!