Oscary 2023 już wkrótce

95. ceremonia wręczenia Nagród Akademii Filmowej zapowiada się niezwykle ekscytująco. O tym, do kogo powędrują Oscary 2023 dowiemy się 12 marca (a w zasadzie 13 marca, bo gala rozpoczyna się o godzinie 1 w nocy polskiego czasu). Już teraz wiemy, że nasze serca zabiją mocniej nie tylko podczas ogłaszania zwycięzcy w kategorii „Najlepszy film międzynarodowy”, w której nominację zgarnął polski film „IO” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. Z ogromną dozą entuzjazmu czekamy bowiem także na występy muzyczne, które uświetnią tegoroczne wydarzenie.

Kto wystąpi na gali rozdania Oscarów 2023?

Niepisaną tradycją gali rozdania Oscarów stało się już, że tego wieczoru ze sceny wybrzmiewają na żywo utwory nominowane w kategorii „Najlepsza oryginalna piosenka filmowa”. W tym roku organizatorzy hollywoodzkiego święta kina nie szykują nam w tej kwestii żadnej zaskakującej rewolucji. Z jednym, aczkolwiek dość znaczącym wyjątkiem.

Przypomnijmy, że oscarowe wyróżnienia w kategorii muzycznej zostały w tym roku wyraźnie zdominowane przez żeńskie gwiazdy muzyki pop. Swoją czwartą w karierze nominację do Oscara za mocarną power balladę „Hold My Hand” do filmu „Top Gun: Maverick” otrzymała Lady Gaga. Co ciekawe, na kilka dni przed galą media obiegła informacja, że Lady Gaga nie wystąpi na gali. Powód miał być dość oczywisty. Artystka skupia się bowiem teraz intensywnie na swojej roli w filmie „Joker: Folie à Deux”. Mówiło się, że znana ze swojego ogromnego zaangażowania w proces twórczy gwiazda nie byłaby w stanie połączyć tego z przygotowaniami do występu na miarę swoich ambicji.

Zaprosiliśmy wszystkich pięciu nominowanych. Mamy świetne relacje z Lady Gagą i jej ekipą. Ona jest właśnie w trakcie kręcenia filmu. (...) Nie dałaby występu na poziomie, do którego przyzwyczajeni są jej fani i ona sama – wyjaśnił podczas środowej konferencji prasowej producent oscarowej gali, Glenn Weiss.

Dla tych wszystkich, którzy z utęsknieniem czekali na pierwszy telewizyjny występ gwiazdy z jej ostatnim hitem mamy fantastyczne wieści. Wbrew wcześniejszym doniesieniom, w dniu ceremonii przekazano, że Lady Gaga jednak zaśpiewa na Oscarach 2023!

Aby powtórzyć swój sukces z 2019 roku, gdy została nagrodzona za hit „Shallow” do dramatu „Narodziny gwiazdy”, Lady Gaga musi pokonać nie lada konkurencję.


Szansę na dołożenie Oscara  do pokaźnej kolekcji swoich nagród ma w tym roku bowiem też m.in. Rihanna. Powracająca z muzycznej semi-emerytury wokalistka i bizneswoman została doceniona za pięknie eksponujący jej wokalne walory utwór „Lift Me Up” do filmu „Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu”.


Na scenie w Dolby Theatre swój talent będzie miała okazję zaprezentować m.in. również Sofia Carson, o której w minionym roku zrobiło się głośno za sprawa hitu Netfliksa „Purpurowe serca”. Aktorka i piosenkarka jest wykonawczynią nominowanego do Oscara utworu „Applause” z filmu „Tell It Like A Woman”. Jego autorką jest ikona muzyki filmowej, Diane Warren.

Zobacz także:


Co ciekawe, dla amerykańskiej songwriterki jest to już czternasta nominacja do Oscara w tej kategorii. Nigdy jeszcze nie wygrała. Warto wspomnieć, że w 2016 roku Warren walczyła o statuetkę razem z wymienioną wcześniej Lady Gagą. Panie stworzyły razem przejmującą balladę „Til It Happens To You”. Tym razem się uda? Przekonamy się już niedługo. Poniżej możecie zobaczyć, jak Diane i Sofia cieszyły się z nominacji.

Nie lada gratka czeka w tym roku także miłośników muzycznych klimatów rodem z Bolllywood. Nominację otrzymali bowiem Rahul Sipligunj, Kaala Bhairava i M.M. Keeravani za kawałek „Naatu Naatu” do indyjskiego filmu akcji „RRR”. To jednak nie wszystko. Stawkę uzupełnia klimatyczny utwór „This Is A Life” od Son Lux z udziałem Mitski i Davida Byrne'a do filmu będącego liderem tegorocznej nominacji, czyli „Wszystko wszędzie naraz”.

Do kogo waszym zdaniem powinien trafić Oscar 2023 za najlepszą piosenkę?