Pełna parada planet: To zjawisko astronomiczne występuje raz na 170 lat. Wypada 4 lipca 2020 roku!

Pełna parada planet to zjawisko astronomiczne, które praktycznie się nie zdarza – występuje zaledwie raz na 170 lat! Dlatego tym bardziej warto spojrzeć w niebo już w ten weekend – a konkretnie w sobotę 4 lipca 2020 roku. Astronomowie zapowiadają, że będziemy jego świadkami. Kolejne dopiero w 2161 i 2492 roku. 

Najpiękniejsze ubrania, biżuteria, gadżety i kosmetyki dla fanek astrologii >>>

Pełna parada planet – Co to takiego?

Na czym polega zjawisko? Już wyjaśniamy. O pełnej paradzie planet mówimy, gdy wszystkie planety Układu Słonecznego znajdują się po jednej (tej samej) stronie Słońca i są do niego ustawione mniej więcej w równej linii. I choć linia nie zawsze jest idealnie równa – dla obserwatora z Ziemi właśnie tak wygląda. W ciągu jednej nocy można będzie więc obejrzeć wszystkie planety, które znajdować się będą w tej samej części nieba. Oczywiście przy dobrych warunkach pogodowych.

Dobra wiadomość? Nie martwcie się, że zapomnicie o zjawisku albo je prześpicie. Nie jest one tak krótkie jak zaćmienie Słońca czy Księżyca. Kiedy planety ustawią się w równym rzędzie, można oglądać je w tej formie przez około 2 tygodnie.  Macie więc chwilę na obserwację nieba. Warto, bo choć bywa, że poszczególne planety ustawiają się w szeregu (trzem planetom zdarza się to dwa razy w roku, czterem – raz w roku, pięciu – co 19 lat), wszystkie robią to wyjątkowo rzadko. A 4 lipca w rzędzie ustawią się nie tylko Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun, ale i Pluton, który niedawno – ze względu na swój niewielki rozmiar – stracił status planety. 

Horoskop na lipiec 2020, czyli stare sprawy, za to nowe my! >>>