Księżyc, nazywany również Luną, jest tematem wielu legend, przesądów i baśni. Nic dziwnego - energia naturalnego satelity Ziemi od wieków jest uważana za magiczną. Wiele osób wierzy, że ma bezpośredni wpływ na nasze zachowanie i samopoczucie. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się pełnia Księżyca - przesądy ludowe nadają jej ogromne znaczenie i zaznaczają, że może wpływać na nas zarówno w pozytywny, jak i negatywny sposób. Czemu sprzyja? A czemu nie i czego nie powinniśmy robić w tym czasie? Przedstawiamy najbardziej znane przesądy dotyczące pełni Księżyca.     

Pełnia Księżyca - przesądy. W co dawniej wierzono? 

W to, że pełnia Księżyca ma ogromny wpływ na życie człowieka, wierzono już w czasach starożytności. Dawniej ludzie planowali wiele czynności zgodnie z fazami naszego naturalnego satelity - to od jego kształtu na niebie zależał termin sadzenia roślin, zbierania ziół, a nawet farbowania włosów. 

Wiele osób przypisywało mu też duży wpływ na samopoczucie i stan emocjonalny, zarówno ludzi, jak i zwierząt. W tym przypadku na szczególną uwagę zasługiwała pełnia Księżyca - przesądy ludowe zaznaczały, że to właśnie wtedy energia Luny działa na nas z największą mocą. 

Na przestrzeni wieków, Księżyc stawał się popularnym elementem wszelkiego rodzaju ludowych legend i przesądów. Które z nich powtarzane są do dziś? 

Bezsenność podczas pełni 

Wiele osób zauważa, że podczas pełni znacznie pogarsza się jakość ich snu. Najczęściej padającymi objawami są problemy z zasypianiem, częste budzenie się w nocy, a także realistyczne i niepokojące sny. Niewiele osób jednak wie, że niektóre ludowe legendy mówią, że Księżyc w pełni wysysa z nas energię i siły witalne. To znowu może bezpośrednio wpływać na problem z regeneracją podczas nocy, w których widzimy na niebie całą tarczę naszego naturalnego satelity. 

Na razie nie ma naukowych dowodów na wpływ Księżyca na nasze zdrowie. Jednak, co ciekawe, jakiś czas temu zauważono, że podczas pełni u wielu osób dochodzi do spadku serotoniny - hormonu odpowiedzialnego za kontrolę nastroju, samopoczucia i… procesów zasypiania. Jak widać, ludowe przesądy mogą mieć w sobie ziarno prawdy. 

Choroby podczas pełni 

Inny ludowy przesąd mówi o bardzo negatywnym wpływie Księżyca na najmłodszych. Według legendy, łóżeczko dziecięce nigdy nie powinno być postawione obok okna, ponieważ światło księżycowe, szczególnie podczas pełni, może znacznie osłabiać odporność u dzieci i powodować u nich różnego rodzaju choroby. 

Zobacz także:

Co więcej, zagrożone są też kobiety w ciąży i osoby, które zmagają się z zaburzeniami psychicznymi. Kiedyś wierzono, że wpatrywanie się w Księżyc w pełni może pogłębić chorobę umysłu, wywołać obłęd a nawet pozbawić nas wzroku. 

Pełnia Księżyca - przesądy. Czemu sprzyja pełnia? 

Ludowe legendy mówią o pozytywnym wpływie światła Księżyca w pełni na niektóre czynności i wydarzenia w życiu ludzi. Co powinniśmy robić, kiedy naturalny satelita Ziemi świeci na niebie w całej krasie? 

Pełnia Księżyca - przesądy. Ślub w czasie pełni 

Wiele już wiemy o mocy, którą kryje w sobie pełnia Księżyca - przesądy ludowe przypisują jej szczególnie duże znaczenie. Co ważne, wiele legend mówi o pozytywnym wpływie światła księżycowego na wszelkie tematy związane z miłością i uczuciami romantycznymi. 

Podobno to właśnie pełnia jest najlepszym momentem na zawieranie ślubu. Energia Księżyca sprawia, że przysięga, którą składamy swojemu partnerowi / partnerce, działa na zasadzie magicznego zaklęcia. Ceremonia przeprowadzona podczas pełni ma zapewnić nowożeńcom szczęście i dostatek w nadchodzących latach życia. 

Pełnia Księżyca - przesądy. Ścinanie włosów w czasie pełni 

Przesądy ludowe mówią też o oddziaływaniu Księżyca na urodę. Według jednego z nich, podcinanie końcówek w czasie pełni powinno sprawić, że włosy będą rosły o wiele szybciej niż wcześniej. 

Dodatkowo, wszelkie zabiegi pielęgnacyjne przeprowadzane w świetle Księżyca w pełni zadziałają jeszcze skuteczniej, a nasze włosy staną się zdrowe, lśniące i nawilżone. Na pewno nie zaszkodzi spróbować.

Pełnia Księżyca - przesądy. Rytuały magiczne w czasie pełni 

Pełnia Księżyca jest bardzo dobrym momentem na praktykowanie magii. Energia naturalnego satelity Ziemi może pomóc nam w kształtowaniu rzeczywistości z pomocą czarów, jednak musimy pamiętać, że tylko niektóre rodzaje rytuałów powinny być odprawiane w tym okresie. Inne lepiej wykonywać podczas nowiu czy drugiej kwadry. 

Podczas pełni najlepiej odprawiać rytuały przyciągające: 

  • miłość 
  • namiętność 
  • bogactwo 

Pełnia Księżyca - przesądy. Czego nie robić w czasie pełni? 

Przesądy o pełni Księżyca mówią zarówno o pozytywnym, jak i negatywnym wpływie naturalnego satelity Ziemi na różne aspekty naszego życia. Energia Luny sprzyja zawieraniu związków małżeńskich, drobnym zabiegom fryzjerskim, a także większości rytuałów magicznych. Czego jednak nie powinniśmy robić w czasie pełni? 

Pełnia Księżyca - przesądy. Podejmowanie impulsywnych decyzji 

Według słowiańskich przesądów, faza Księżyca znacząco wpływa na intensywność odczuwanych przez nas emocji. Naturalny satelita Ziemi może delikatnie zniekształcać naszą percepcję, szczególnie podczas pełni. To właśnie z tego powodu odradza się podejmowania w tym czasie jakichkolwiek ważnych decyzji. 

Pełnia nie jest też dobrym momentem na rozpoczynanie kłótni i konfliktów. Silne, nieposkromione emocje, które odczuwamy w tym okresie, mogą wpływać na ocenę sytuacji, a także sprawiać, że reakcje będą wyolbrzymione. Jeśli czujemy potrzebę konfrontacji, najlepiej poczekać, aż Księżyc wejdzie w następną fazę. 

Pełnia Księżyca - przesądy. Rozpoczynanie nowych rzeczy 

W przeciwieństwie do nowiu, pełnia Księżyca nie sprzyja rozpoczynaniu czegokolwiek nowego. Pełna tarcza Luny to okres, w którym powinniśmy skupić się na odpoczynku i refleksji. Zmiana pracy, rozpoczęcie nowej relacji, czy gruntowne porządki to sprawy, które powinniśmy zostawić na inne fazy Księżyca. 

Pełnia Księżyca - przesądy. Przeprowadzanie inwazyjnych zabiegów 

Według dawnych wierzeń, pełnia nie jest dobrym momentem na przeprowadzanie inwazyjnych zabiegów, zarówno leczniczych, jak i kosmetycznych. Energia Księżyca ma sprawiać, że wszelkiego rodzaju rany mocniej krwawią i wolniej się goją. Procedury, takie jak: 

  • operacje chirurgiczne, które nie wymagają szybkiej realizacji 
  • zabiegi dentystyczne 
  • peelingi chemiczne 
  • zabiegi laserowe 
  • depilacja

powinniśmy zaplanować na bardziej sprzyjającą fazę Luny, na przykład pierwszą kwadrę. 

Pełnia Księżyca - przesądy. Przesadzanie i przycinanie roślin 

W wielu przesądach na pełnię Księżyca jest również mowa o negatywnym wpływie jego energii na przesadzanie i przycinanie roślin. To kolejne zajęcie, które powinniśmy odłożyć w czasie, aż na niebie nie będziemy widzieć pełnej tarczy naszego naturalnego satelity.