Zawsze mówię – wywołując kontrowersje – że praca nie musi być pasją. Pasja to odskocznia, pozwala złapać dystans, odciąć się, odpocząć, czasem się zmęczyć, ale w zupełnie inny sposób. Praca nie musi sprawiać tyle przyjemności, ile wszystkie zajawki dookoła niej, ale uważam, że warto ją lubić. Standardowo spędzamy w niej 1/3 czasu i to wystarczający powód, żeby myśleć o niej jako o czymś, co ostatecznie powinno dostarczać więcej dobrych niż złych emocji. Dlatego jeśli swoją przygodę zawodową zaczniesz od czegoś, do czego musisz się przymuszać, możesz szybko się sparzyć.

Zostań swoją doradczynią

Zacznij od wsłuchania się w siebie. Postaraj się odciąć od podszeptów rodziców czy znajomych, argumentów o wielkości zarobków czy prestiżu. Na początku ciężko określić, czego się chce – dużo łatwiej jest rozpoznać, czego na pewno się nie chce. Dlatego spróbuj metodą eliminacji – jak absolutnie nie chciałabyś pracować, na co się nie zgodzisz, jakie obszary kompletnie cię nie interesują. Potem zastanów się, jaką masz wizję swojego życia, jakie w nim miejsce ma zajmować praca, jak widzisz swój dzień, czego oczekujesz od pracy. Odpowiedz sobie na pytanie, czy jesteś typem solistki, czy więcej frajdy sprawia ci praca w grupie. Pomyśl też o efektach swojej pracy – z którymi z nich się utożsamiasz, a w których zawodach nie widzisz dla siebie wartości.

Nie bój się próbować 

Nic nie dzieje się od razu. Często to lata poszukiwań prowadzą cię na właściwą ścieżkę. Im wcześniej zaczniesz i im bardziej świadoma w tym będziesz, tym większa szansa, że nie zajmie ci to połowy życia. Korzystaj też z narzędzi, które powstały z myślą o młodych, ambitnych osobach. Jednym z nich jest Her Impact, internetowa platforma rozwoju zawodowego dla kobiet, na której znajdziesz bazę ekspertów z różnych dziedzin, bibliotekę wiedzy, webinary, wydarzenia, a wkrótce także moduł „her path”, czyli specjalny test kompetencji, który na podstawie udzielonych odpowiedzi odeśle cię do odpowiednich ekspertów, materiałów i ofert pracy szytych na miarę.

Pokaż, na co cię stać

Kiedy określisz kierunek, warto dobrze się zaprezentować. Profesjonalne CV i dopracowany profil w takich platformach jak LinkedIn to dobra wizytówka. Skorzystaj z podpowiedzi specjalistów, poszukaj porad, jak skutecznie i atrakcyjnie przedstawić swoje umiejętności. Dobra autoprezentacja to klucz do sukcesu. Jeśli wybierasz się na rozmowę kwalifikacyjną, sprawdź, jakich pytań możesz się spodziewać, i przygotuj sobie szkielet odpowiedzi. Dowiedz się też czegoś o firmie, do której idziesz. Nawet jeżeli nie dostaniesz pracy lub sama stwierdzisz, że nie jest to miejsce dla ciebie, potraktuj każde takie spotkanie jako dobry trening radzenia sobie ze stresem i okazję do poznania ciekawych osób oraz różnych perspektyw i możliwości.

Czytaj również >>> Jak się zmotywować do pracy?

Utkaj sieć powiązań

Koniecznie powiedz znajomym, że rozpoczynasz poszukiwania i co cię najbardziej interesuje. Być może zobaczą ogłoszenie idealne dla ciebie, a może słyszeli o odpowiedniej ofercie. Kontakty w biznesie i życiu zawodowym to cenne źródło wiedzy i możliwości. Nie bez powodu szukając specjalistów z konkretnej dziedziny, zwraca się najpierw do tych, których się zna. To gwarancja solidnie wykonanej pracy. Często też zwyczajnie nie wiadomo, gdzie szukać. Dlatego staraj się, aby jak najwięcej osób wiedziało, kim jesteś i czym się zajmujesz lub czym chciałabyś się zajmować. Nigdy nie wiesz, kiedy trafi się odpowiednia okazja, żeby zacząć.

Nie spiesz się

I pamiętaj: nie od razu Kraków zbudowano. Potraktuj szukanie pracy i rozpoczęcie drogi zawodowej jak piękną przygodę. Nie zniechęcaj się i nie bój się eksperymentów. Kiedy, jak nie teraz!

Zobacz także: