Czym jest motywacja? Motywacja pozytywna i negatywna

Jak się zmotywować do pracy? Motywacja to inaczej rodzaj pewnej energii (zewnętrznej lub wewnętrznej), której potrzebujemy żeby zacząć działać. Niektórzy ludzie potrzebują motywacji zewnętrznej np. awansu, większej ilości pieniędzy, prestiżu społecznego itp. Z kolei druga grupa ludzi potrzebuje skupić się na swoim wnętrzu.

Pozytywna motywacja odnosi się do strategii, które dostarczają bodźców lub nagród, aby zachęcić do pożądanych zachowań. Przykłady pozytywnej motywacji obejmują udzielanie pochwał, przyznawanie premii i oferowanie przywilejów.

Motywacja negatywna odnosi się do strategii, które wykorzystują kary lub groźby w celu zniechęcenia do niepożądanych zachowań. Przykłady motywacji negatywnej to nagany, przerwy i inne formy dyscypliny.

Motywacja wewnętrzna zakłada, że to nasza aktywność jest celem samym w sobie, to znaczy, że nie oczekujemy żadnego wymiernego efektu, żadnej nagrody za to, co robimy. Motywacja wewnętrzna to np. samorealizacja, ciekawość, zadowolenie, rozwój osobisty, naukowy, zawodowy lub chęć rozwijania pasji lub hobby. Jak widać, każdy z nas potrzebuje motywacji, żeby podjąć działanie. Skoro o tym wiemy, to skąd biorą się problemy z motywacją? Dlaczego coraz więcej osób zastanawia się jak zmotywować się do działania?

Brak motywacji do pracy - skąd się bierze i czy to lenistwo?

Brak motywacji dotyka coraz większą grupę ludzi. Coraz częściej słyszymy od naszych znajomych i bliskich, że chcieliby coś zrobić, ale brakuje im motywacji. Jak się zmotywować do pracy? Co to jednak właściwie znaczy „brak motywacji”? Brakiem motywacji określamy stan, w którym czujemy się zablokowani i nie jesteśmy w stanie podjąć żadnego zadania, nie ważne, której sfery życia ono dotyczy. Często też brak motywacji traktujemy jako wymówkę i czujemy się w ten sposób rozliczeni z naszej biernej postawy. Brak motywacji najczęściej bierze się z kilku powodów:

Strach

Tutaj mamy do czynienia z popularnym pytaniem „a co jeśli”? Boimy się, że się nam nie uda, że ośmieszymy się przed innymi. Nasze poczucie strachu stawiamy na pierwszym miejscu i blokujemy sobie w ten sposób możliwość wykreowania jakiejkolwiek motywacji. Tworzymy tylko anty-motywację, która powstrzymuje nas przed jakimkolwiek działaniem. Można powiedzieć, że strach przed porażką jest wrogiem każdego sukcesu. Boimy się porażki, tego, ośmieszenia, tego jak nas ocenią bliscy i czy będą z nas zadowoleni. Okazuje się, że właśnie strach przed ocenianiem najczęściej powstrzymuje nas przed zrobieniem kroku do przodu.

Zobacz także:

 

Brak wiedzy

Jeśli nie wiemy jak odpowiednio się zmotywować, albo chcemy zmienić motywacje zewnętrzną na wewnętrzną z dnia na dzień, to zamiast się zmotywować możemy wpędzić się w jeszcze większe poczucie bezradności. Psychologowie uważają, że tylko posiadając odpowiednie narzędzia, czyli wiedzę o tym jak się motywować, możemy dobrze zmotywować się do życia, pracy i spełniania marzeń . Taka wiedza wiąże się również z tym, jak dobrze znamy samych siebie, czy żyjemy w zgodzie ze sobą i ze światem.

 

Brak wiary

Jeśli nie wierzymy, że to, co robimy jest dla nas dobre, to niestety, ale raczej na pewno nie uda nam się do tego dobrze zmotywować. Niestety bardzo często zdarza się, że naszą anty-motywacją są oczekiwania innych wobec nas. Jeśli sami nie jesteśmy przekonani, że chcemy właśnie tak żyć, pracować albo spełniamy cudze marzenia, to nigdy nie osiągniemy tego, czego chcemy. Dlaczego? Bo zawsze będziemy osiągać to, co inni uważają dla nas za najlepsze.

Niepokój i stany lękowe – wyjaśniamy przyczyny niepokoju i podpowiadamy jak sobie z nimi radzić >>>

Jak zmotywować się do pracy?

Nie ma jednej uniwersalnej metody motywacji, jednak jest kilka metod, które z powodzeniem sprawdziły się u sporej ilości ludzi. Prawda jest jednak taka, że wszyscy jesteśmy inni, więc motywuje nas co innego. Właśnie taka jest motywacja, wychodzi naprzeciw naszym indywidualnym potrzebom, wywodzi się z tego kim i jacy jesteśmy.

Jeśli chodzi o to jak się zmotywować, to pod uwagę trzeba wziąć takie aspekty jak nasz charakter, wychowanie, predyspozycje i to, który rodzaj motywacji bardziej się u nas sprawdza, tzn. czy wolimy motywacje zewnętrzną czy wewnętrzną.

Myśląc o tym jak zmotywować się do działania i jak się zmobilizować do pracy, musimy przede wszystkim myśleć o tym, żeby tak dopasować do siebie system motywacyjny, żeby osiągnąć jak najbardziej pożądane przez nas efekty. Brak motywacji powoduje, że boimy się nowych wyzwań, życie przecieka nam przez palce, a rozwój zawodowy stoi w miejscu…tak jak nasze poczucie własnej wartości. Dlatego kwestia jak się zmotywować do działania jest dużo ważniejsza, niż myślimy.

Rozważania o tym, jak powinniśmy się zmotywować zacznijmy od ustalenia na czym nam tak naprawdę zależy. Każda technika motywacyjna opiera się na tym, że nie możemy robić niczego wbrew sobie. Zastanówmy się więc na czym nam zależy, jakie mamy priorytety i do czego dążymy. W ten sposób dużo łatwiej będzie nam wypracować taki system motywacji, który będzie się u nas najlepiej sprawdzał.

Motywacja do treningu, czyli czynniki które sprawią, że na pewno wstaniesz z kanapy >>>

Jak się zmotywować: Wyznanenie celu

Każdy coach przyzna nam rację, jeśli powiemy, że w przypadku motywacji najważniejsze jest ustalenie konkretnych celów. Najlepiej zacząć od wypisania sobie na kartce wszystkiego co chcemy osiągnąć, nawet jeśli wyda nam się to nieistotne. Piszmy o każdym, nawet najmniejszym celu, bo wszystkie małe cele składają się na te większe, najważniejsze.

Często brak motywacji bierze się właśnie z tego, że tak naprawdę nie wiemy czego chcemy. Ustalanie sobie celów typu „Chcę być bogata” są dla naszej podświadomości niestety zbyt ogólnikowe. Zamiast tego lepiej napisać „Do końca roku postaram się o awans lub podwyżkę”. Brzmi bardziej realnie, prawda? Podobnie jest np. z podróżami. Jeśli całe życie marzyliśmy o dalekich podróżach, to najlepiej w końcu ustalić konkretny kierunek np. „Chcę pojechać do Japonii”.

Jak się zmotywować: Określenie korzyści

Mózg, żeby uruchomić wszystkie neurony do wytężonej pracy, musi widzieć w tym jakąś korzyść. Właśnie tak funkcjonujemy, potrzebujemy mówić do siebie językiem korzyści, bo taki sposób wewnętrznej komunikacji sprawdza się u nas najbardziej. Jeśli nie widzimy w czymś swoich realnych korzyści, to nic dziwnego, że nie wiemy jak zmotywować się do życia albo w ogóle jak siebie motywować.

Zacznijmy więc od ustalenia korzyści. Jeśli podejmę działanie to jaką osiągnę korzyść? Wymierną korzyścią może być np. osiągnięcie wymarzonej sylwetki. Idąc tym tokiem myślenia, nasz mózg zarejestruje takie równanie: Jeśli będę dużo ćwiczył/ćwiczyła to po kilku miesiącach osiągnę wymarzoną sylwetkę. Cel jest jak najbardziej realny, korzyść widoczna – z taką motywacją na pewno uda nam się odnieść sukces.

Życie po wypowiedzeniu, czyli jak poradzić sobie z utratą pracy? >>>

Jak się zmotywować: Wyznaczaj nagrody

System nagród i kar to wcale nie taki przeżytek, jak myślą niektórzy. Nasz mózg bardzo dobrze reaguje na wszelkiego rodzaju nagrody, więc określenie nagrody za dobre wykonane zadanie będzie dla nas idealną motywacją. Nie chodzi o to, żebyśmy we wszystkim doszukiwali się własnych korzyści, tylko o to, żeby nagrodzić siebie za pracę, którą włożyliśmy w podjęcie działania. Taką nagrodą mogą być np. małe przyjemności. Możemy kupić sobie coś ładnego, pójść z przyjaciółmi do kina albo spędzić leniwy wieczór przy lampce wina i dobrej książce. Niektórzy stawiają też na duże nagrody np. cały rok ciężko pracują na awans, a w nagrodę fundują sobie wycieczkę do ciepłych krajów albo elitarny kurs języka obcego. Najważniejsze to zastanowić się co będzie najlepszą nagrodą dla nas i…zrobić wszystko, żeby ją dostać.

Jak się zmotywować: Zacznij pozytywnie myśleć

Kluczem do sukcesu jest zawsze pozytywne myślenie. Dzięki niemu możemy odnieść sukces zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Poza tym, to pozytywne myślenie sprawia, że mamy ochotę realizować swoje marzenia albo odważamy się podjąć nowe wyzwania. Jeśli będziemy myśleli pozytywnie, to wszystko się zmieni. Psychologowie już dawno udowodnili, że osobom, które na co dzień myślą pozytywne, dużo łatwiej zmotywować się do osiągnięcia wymarzonych celów. Zatem ścieramy z twarzy minę malkontenta i od dzisiaj z pozytywnym nastawieniem czekamy na każdy kolejny dzień.

Jak się zmotywować: Małe kroki

Nie od razu Kraków zbudowano. Dokładnie tak samo jest z osiąganiem naszych celów i motywowaniem się do działania, życia czy pracy. Metoda małych kroczków pozwoli nam przestać się zastanawiać jak się zmotywować i sprawi, że nawet nie zauważymy kiedy zaczniemy wspinać się po drabinie do sukcesu.

Wiele osób nawet nie podejmuje prób motywowania siebie, bo cele, które sobie stawiają są „za duże”. To znaczy, jeśli chcemy zacząć biegać, to nie zaczynajmy od razu od 20 km. Z dnia na dzień nie uda nam się zmienić całego swojego życia. Tak samo, jeśli do tej pory w pracy woleliśmy realizować cudze projekty zamiast własnych, to nie staniemy się od razu pełnoprawnym liderem. Wszystkie zmiany przychodzą stopniowo i w tym pomoże nam metoda małych kroczków. Ustalajmy małe cele, planujmy małe zmiany – bo do takich rzeczy dużo łatwiej będzie nam się zmotywować.

Jak efektywnie spędzić czas w domu? Wybrałyśmy najfajniejsze (także bezpłatne!) kursy online >>>

Jak się zmotywować: Wizualizacja

Jest takie powiedzenie: „Jeśli chcesz zmienić rzeczywistość, to najpierw musisz wyobrazić sobie inną”. Jeśli w swojej głowie mamy konkretny, nienaruszalny obraz siebie, to ciężko będzie nam tak po prostu spojrzeć na siebie inaczej. Wtedy z pomocą przychodzi wizualizacja. To najlepsza odpowiedź na pytanie jak siebie motywować.

Najlepiej zacząć od wyobrażenia sobie jak chcielibyśmy, żeby wyglądało nasze życie. Codziennie rano i wieczorem siadajmy w spokojnym miejscu i wyobrażajmy sobie dokładnie to, o czym marzymy. Pomyślmy o tym, jacy chcielibyśmy być, dokładnie zaplanujmy w głowie to, jak wygląda nasza praca, życie i jak zabieramy się za spełnianie marzeń.

Nawet jeśli na początku będzie nam się wydawało, że nasze wyobrażenia nie mają nic wspólnego z rzeczywistością, to z czasem na pewno zauważymy, że nasze postrzeganie siebie zaczyna się zmieniać. Pierwsze zmiany myślenia zaczynają się właśnie w naszej głowie.

Wizualizacja jest bardzo dobrą motywacją, właśnie dlatego, że kiedy już uwierzymy, że to, co wyobrażamy sobie na temat siebie i swojego życia może być realne, wtedy to zmobilizujemy wszystkie swoje siły, żeby to osiągnąć.