Tina Turner była artystką niezwykłą. Jej głos, charyzma i energia sceniczna zachwycały tak samo w latach 70. XX w., jak i na początku 00. XX w., kiedy kończyła karierę. Informacja o jej śmierci zasmuciła cały świat. Pożegnanie zdawałoby się nieśmiertelnej Tiny, dla wielu z nas jest końcem pewnej epoki - to, w jaki sposób wpłynęła na muzykę rozrywkową, nigdy nie zostanie zapomniane. Warto również zachować pamięć o jej trudnej historii, której upublicznienie pomogło wielu kobietom wyrwać się z rąk przemocowych partnerów. Tina Turner, która wchodziła na szczyt w latach 60. i 70. XX w., za kulisami przeżywała istne piekło, a relacja z tych traumatycznych chwil jej życia do dziś niebywale porusza.

Kim był Ike Turner, pierwszy mąż Tiny Turner i gdzie poznał przyszłą żonę?

Gdy się poznali, Tina (a wtedy Anna Mae Bullock) miała 17 lat i syna z pierwszego związku. Izear Luster „Ike” Turner, lider zespołu „Kings of Rhythm”, zachwycił się jej spontanicznym występem w jednym z klubów w St. Louis i postanowił zaprosić do współpracy. I jak muzyczne spotkanie z „łowcą talentów” przyczyniło się do rozwoju kariery zawodowej artystki, tak małżeństwo z Ike'm skończyło się dla niej niemal tragicznie.

Tina i Ike Turner - małżeństwo pełne dramatów

Ike Turner szybko dostrzegł w młodej wokalistce z Tennessee ogromny talent i niezwykły potencjał. Związał się z nią nie tylko zawodowo, ale i uczuciowo. Para pobrała się w 1962 roku (mając już 2-letniego syna Ronniego) i niemalże natychmiast zaczęła działać jako The Ike and Tina Turner Revue. Nowy pseudonim artystyczny Anny Mae Bullock został wymyślony właśnie wtedy, a sama wokalistka w gruncie rzeczy niewiele miała do powiedzenia. Podobnie zresztą w kwestii małżeństwa. Gwiazda po latach przyznała, że go nie chciała, a do ślubu zmusił ją Ike:

Gdy poprosił, bym za niego wyszła, to nie bez powodu. Musiałam powiedzieć »tak«, bo inaczej zaczęłaby się między nami wojna. Zostałam zmuszona do małżeństwa - ujwaniła w wywiadzie dla CBS News.

Zmuszenie do ślubu było początkiem trwającego 16 lat koszmaru Tiny. Już kiedy się poznawali, Ike zażywał różne środki odurzające, a wkrótce po poślubieniu Tiny, popadł uzależnienie od narkotyków i alkoholu. Ike Turner był jednak nie tylko narkomanem i alkoholikiem, ale również tyranem. Wobec żony stosował przemoc fizyczną i psychiczną, co doprowadziło Tinę na skraj wytrzymałości. W 1968 roku Tina Turner próbowała popełnić samobójstwo. Wiele wydarzeń z tego dramatycznego okresu jej życia, gwiazda opisała w swojej biografii:

Ike rozpracowywał mnie pod różnymi kątami, aby kontrolować mnie psychicznie. Zanim zaczęliśmy ze sobą sypiać, żerował na moim dobrym sercu, żebrał o lojalność. [...] Ike miał niewyparzony jęzor, a ja musiałam słuchać najgorszych inwektyw. Potem wziął drewniane prawidło do butów, podszedł do mnie i dał mi lekcję, której miałam długo nie zapomnieć.

Tina, choć stawała się coraz bardziej rozpoznawalna, wciąż pozostawała zależna o Ike'a. 

Przejął całkowitą kontrolę nad moim nazwiskiem, pieniędzmi i nade mną [...] Był okrutny, bo zależał ode mnie. Nie podobało mu się to, że musiał na mnie polegać. Nie chciałam się z nim kłócić, bo to zawsze kończyło się podbitym okiem, złamanym nosem, pękniętą wargą, żebrem - ujwniła po latach.

Przemoc fizyczna nie kończyła się na biciu. Ike Turner wielokrotnie zmuszał żonę do seksu, a pod wpływem narkotyków próbował wielokrotnie doprowadzić do uszkodzenia jej ciała: 

Zobacz także:

Seks z Ike'iem zawsze był jakiś wrogi. Jak gwałt. Szczególnie wtedy, gdy kończyło się to biciem. Była między nami złość i nienawiść. Dramatycznie pogorszyło się, gdy doszła do tego kokaina. Pewnego dnia wylał mi na twarz gorącą kawę, przez co miałam poparzenia trzeciego stopnia - opisywała w swojej biografii gwiazda.

Gilles Petard/Redferns via Getty Images

Tina i Ike Turner w 1975 roku

Jak się zakończyło pierwsze małżeństwo Tiny Turner?

W 1976 roku wokalistka uciekła od Ike'a. Miała przy sobie zaledwie 36 centów, ponieważ to on był w posiadaniu wszystkich zarobionych przez Tinę pieniędzy. Pomogli jej przyjaciele, którzy w trudnym okresie wsparli gwiazdę ze wszystkich sił.

Pierwsze małżeństwo Tiny Turner oficjalnie zakończyło się dopiero 2 lata później, w 1978 roku. Wraz z nim rozpadł się zespół, a artystka rozpoczęła wyjątkowo udaną karierę solową. Byłemu mężowi wybaczyła po latach, o czym opowiedziała na łamach magazynu „The Times” w 2009 roku:

Używał przemocy, bo bał się, że go zostawię. Ja nie wiedziałam, jak mu odmówić, bo potrzebowałam pracować. Myślę, że po prostu nie zostałam nauczona, jak sobie z tym poradzić [...] Jako stara osoba, wybaczyłam mu, ale nie sądzę, żeby to na niego zadziałało. Wszystko minęło, wszystko zostało zapomniane. Zostały sny i marzenia - nie przemoc, ani wściekłość.

Sam Ike do końca utrzymywał, że stworzył z Tiną udany duet: Szczerze mówiąc uważam, że byliśmy wspaniałym duetem. Któregoś dnia moglibyśmy jeszcze wystąpić wspólnie na kilku koncertach. Niestety, zdaję sobie sprawę, że na razie to jeszcze niemożliwe - przyznał w wywiadzie z 2001 roku.

W ostatnich dniach życia Ike Turner miał powtarzać, że czuje się samotny. Chorował, a jedyną osobą, która spędzała z nim czas była opiekunka. Zmarł 12 grudnia 2007 roku w swoim domu w San Marcos w Kalifornii. Miał 76 lat. Przyczyną śmierci było przedawkowanie kokainy.

Jesteś w toksycznym, przemocowym związku? Nie bój się prosić o pomoc. Na stronie Fundacji Feminoteka - feminoteka.pl - znajdziesz numer telefonu zaufania, a od jej pracownic i wolontariuszek otrzymasz niezbędne wsparcie i pomocą prawną.