Praktycznie każdy oferujący swoje usługi muzyczne na czas wesela posiada swoją rozpiskę, wielu artystów otwartych jest również na negocjacje w tym zakresie. Trzeba być jednak uważnym. Niektórzy nie wykonują piosenek disco-polo, a inni specjalizują się w biesiadnych, nie warto zatem zostawiać wykonawcom zupełnie wolnej ręki. W dużej mierze to od organizatora zależy jakie piosenki weselne będą puszczane podczas zabawy

Atrakcje na wesele – jakie niespodzianki przygotować dla gości weselnych i dzieci? Najlepsze pomysły na atrakcje weselne >>>

Piosenki weselne – lata 70.

Piosenki weselne z lat 70. sprawdzą się zawsze. Ta wspaniała dekada obfitowała w wiele piosenek, które świetnie wprowadzą gości w klimat tańca. To lata rozkwitu muzyki tanecznej, zaś zespoły takie jak Abba, Boney M, czy Eruption do dziś są punktem obowiązkowym każdego wesela. Oczywiście to tylko kilka podstawowych propozycji, zaś listę można dowolnie rozbudowywać, biorąc pod uwagę gusta gości. Nic nie stoi na przeszkodzie, by na weselu poleciały bardziej romantyczne piosenki, bądź nawet rockowe – tutaj prym będą wiedli Led Zeppelin czy The Rolling Stones. Piosenki weselne z lat 70. ucieszą z pewnością wszystkich seniorów obecnych na naszym weselu.

Piosenki weselne – lata 80.

Dobrze postawić na przekrój w naszej muzyce, tak by każdy z gości znalazł coś dla siebie. Niezwykle popularne są również lata 80, urodzeni w późnych latach 60. i wczesnych 70. z pewnością będą zachwyceni słysząc na weselu piosenki z tego okresu. W latach 80. pojawiło się sporo ballad, które będą dobrym wyborem na chwile odpoczynku. Lata 80. to także rozkwit hitów muzyki dance, które gwarantują nam pełen parkiet i dobrą zabawę. Warto wrzucić na weselną listę kilkanaście piosenek z lat 80., np. Gimmie! Gimmie! Gimmie! zespołu ABBA, I Want To Break Free Queen, Flames of love Fancy czy I Love Rock’n Roll Joan Jett & The Blackhearts 

Piosenki weselne – lata 90.

Piosenki weselne z lat 90. to prawdziwa gratka dla pokolenia millenialsów. Któż nie zna dokonań Madonny, Michaela Jacksona czy Backstreet Boys? W obecnych latach to właśnie głównie millenialsi biorą śluby – dobór piosenek weselnych z tego okresu nie powinien być więc problemem. Lata 90. to czas boysbandów, ale także rozwój muzyki tanecznej – niemal każdy zna Coco Jumbo, czy potrafi zaśpiewać przynajmniej kilka linijek Baśki Wilków. Nie ma dobrej listy weselnej bez udziału lat 90 i piosenek weselnych z tego okresu.

Zobacz także:

Piosenki weselne i biesiadne – jak dobrać je do stylu wesela?

Warto zwrócić uwagę jakich gości zapraszamy na wesele i w jakich klimatach najbardziej lubią się bawić. Poza standardowymi piosenkami weselnymi, które na parkiet wyciągną największą marudę, warto zastanowić się co najbardziej spodoba się naszym gościom. Czy postawimy na dominację disco-polo, czy królować będą utwory rockowe? Czy na weselu dominują roczniki młodsze czy nieco bardziej doświadczone? To wszystko powinno wpłynąć na nasz wybór, których piosenek na weselu będzie najwięcej. Naszym zdaniem disco-polo i piosenki biesiadne nie powinny przekraczać 20 procent ogólnej liczby utworów. Jeżeli lubimy ryzykować, możemy postawić też na kompletny misz-masz, jednak nic nie gwarantuje udanej zabawy tak, jak odpowiednia dobrana lista piosenek weselnych.

Piosenki weselne – disco-polo

Disco-polo często jest trudnym tematem. Jedni kochają, inni nienawidzą, a podobno wszyscy bawią się dobrze. Warto jednak ustalić z Dj-em lub zespołem jaki procent muzyki będą stanowić piosenki disco-polo. Wesele rządzi się swoimi prawami i zwłaszcza po oczepinach disco-polo potrafi zdominować parkiet. Jeżeli nie mamy z tym problemów, to dobrze, wybór będzie łatwiejszy – wiele utworów disco-polo jest niesamowicie popularnych i z pewnością wszyscy będą się dobrze bawić.

Piosenki weselne – biesiadne

Piosenki biesiadne to chyba największe klasyki polskich wesel. Łączy je jedno – wspólne śpiewanie! Doskonale sprawdzają się zwłaszcza po oczepinach, gdy ze stołów zniknie już kilka butelek weselnego specyfiku. Jeśli szukamy gwarancji puszczenia czegoś „co wszyscy znają”, warto postawić na kilka sprawdzonych piosenek biesiadnych.

Piosenki weselne – rockowe

Niekiedy na weselu dominują miłośnicy mocniejszych brzmień. Zawsze warto pomyśleć o takich osobach i specjalnie dla nich przygotować listę kilkunastu znanych rockowych piosenek. Wiele utworów tego nurtu nadaje się idealnie do tańca i może zapewnić porcję wyśmienitej zabawy. Rockowe piosenki również są obecne w radiach i nie powinniśmy bać się tego gatunku – goście doskonale będą się bawić do piosenek takich legend jak Queen czy Deep Purple. Piękne i szeroko znane są także rockowe ballady. Romantyczne piosenki rockowe doskonale nadają się na chwilę wytchnienia po dance'owych hitach z lat 80tych.

Piosenki weselne – lista najlepszych weselnych hitów 

Afric Simone – Hafanana 1975

Abba – Mamma Mia

Abba – Dancing Queen

Boney M – Daddy Cool

Boney M – In the rivers of Babylon

Boney M – Ma baker

Eruption – One Way Ticket

Queen – We will Rock you

Bee Gees – Stayin' Alive

Grease – Summer Nights

Shockin Blue – Venus

Sting – Englishman in New York

Modern Talking – Your my heart, your my soul

Modern Talking – Cheri Cheri lady

a-ha – Take on me

Kaoma – Lambada

Richard Marx – Right here waiting

Bruce Springsteen – Born in the U.S.A

Roxette – Listening to your heart

Mr. Presidentn – Coco Jumbo

Aerosmith – Cry

Backstreet Boys – Everybody

Corona – Rythm of the night

Spice Girls – Wannabe

Eiffel 65 – Blue

Bon Jovi – It's my life

Boys – Jesteś Szalona

Akcent – Przez twe oczy zielone

Masters – Żono moja

Czadoman – Ruda tańczy jak szalona

Weekend – Ona tańczy dla mnie

Queen – Radio gaga

Queen – We are the champions

Deep Purple – Smoke on the Water

The Police – Every Breath you Take

Aerosmith – I don't wanna close my eyes

Whitesnake – Is this love

The Jet – Are you gonna be my girl

Lenny Kravitz – Fly Away