„Piotruś Pan i Wendy”: fabuła

Od klasyka „Hook” z 1991 roku z Robinem Williamsem, Dustinem Hoffmanem i Julią Roberts, przez program NBC z 2014 roku „Piotruś Pan na żywo” z Allison Williams, po produkcję z Rooney Marą i Carą Delevingne „Piotruś. Wyprawa do Nibylandii” z 2015 roku – przygody chłopca, który nie chce dorosnąć, były ekranizowane na nieskończenie wiele sposobów.

Historia, która tym razem zostanie zaprezentowana widowni, to zupełnie nowa wersja klasycznej powieści Jamesa Matthew Barriego z 1911 roku. Produkcja Disneya ma być znacznie bardziej inkluzywna, niż wszystkie dotychczasowe realizacje.

W nowej adaptacji nie będzie brakowało odniesień do kultowej animacji Disneya z 1953 roku, która rozsławiła dzieło szkockiego pisarza – z tą zasadniczą różnicą, że zdarzenia zostaną opowiedziane z perspektywy Wendy. Najstarsze dziecko i jedyna córka państwa Darlingów wraz z Piotrusiem Panem, braćmi, wróżką Dzwoneczkiem i nowymi przyjaciółmi ponownie wyruszy w pełną przygód podróż po Nibylandii. Wesoła gromadka na swojej drodze spotka oczywiście złego Kapitana Haka oraz jego straszliwą bandę.

„Piotruś Pan i Wendy”: twórcy

Reżyserem filmu jest David Lowery, który w swoim zawodowym portfolio ma takie tytuły jak „Ghost Story”, „Zielony Rycerz. Green Knight”, „Gentleman z rewolwerem”. Lowery odpowiada także za scenariusz, stworzony wspólnie z Tobym Halbrooksem, który ma na koncie m.in. „Mojego przyjaciela smoka”.

Produkcją zajęli się: Jim Whitaker („Mój przyjaciel smok”) i Adam Borba („Pułapka czasu”). Thomas M. Hammel („Thor: Ragnarok”) i Toby Halbrooks zostali producentami wykonawczymi.

„Piotruś Pan i Wendy”: obsada

Jednym z podstawowych założeń nowej adaptacji „Piotrusia Pana i Wendy” było opowiedzenie kultowej historii w bardziej inkluzywny sposób. Nie tylko zdarzenia zostaną przedstawione z dziewczyńskiej perspektywy, ale również zmieni się płeć jednego z Zagubionych Chłopców. Ponadto Disney podjął „uwzględniające różnorodność” decyzje obsadowe.

Piotrusia Pana zagra debiutujący na wielkim ekranie Alexander Molony. W roli Wendy zobaczymy córkę Mili JovovitchEver Anderson, którą znacie m.in. z „Czarnej Wdowy” (jako jej młodszą wersję). Przerażającego Kapitana Haka stworzy na ekranie Jude Law, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. W Dzwoneczka wcieli się natomiast Yara Shahidi.

Zobacz także:

To właśnie Shahidi – aktorka i producentka telewizyjna, która wystąpiła m.in. w serialu „Czarno to widzę” i jego spin-offie „Grown-ish” – wzbudziła największe emocji po publikacji oficjalnego zwiastuna produkcji. 23-latka jest bowiem pierwszą czarną aktorką w historii, która została obsadzona w tej roli.

„Piotruś Pan i Wendy”: zwiastun i kontrowersje

Oficjalny teaser nowej wersji przygód Piotrusia Pana ujrzał światło dzienne 1 marca i z miejsca podzielił widownię. Wśród licznych komentarzy zamieszczonych na YouTubie ogrom głosów koncentruje się na kolorze skóry Dzwoneczka. Jasne, musieli z białej postaci zrobić czarną. Nie mogło być inaczej, bo przecież nie mieliby szans na Oscara – to tylko jedna z wielu krytycznych opinii. Na szczęście pojawiają się bardziej rozsądne komentarze, zwracające uwagę, że animacja Disneya nie powinna być wyznacznikiem dla kolejnych realizacji.

Jeśli już mówimy o zgodności z oryginałem, to kluczowa jest powieść J.M.Barrie, a tam są podane tylko cechy osobowości Dzwoneczka. Nie ma słowa o jej kolorze włosów, paznokci czy skóry – skomentowała przytomnie jedna z internautek.

Nieco ponad miesiąc od opublikowania teasera profil Walt Disney Studios opublikował oficjalny zwiastun produkcji. Widzimy w nim Wendy, która po raz pierwszy spotyka Piotrusia Pana i Dzwoneczka w swoim pokoju. Obecny jest też Jude Law, jako Kapitan Hak. Jak potoczą się losy bohaterek i bohaterów? Zobaczcie oficjalny trailer.

„Piotruś Pan i Wendy”: premiera

Premierę produkcji „Piotruś Pan i Wendy” zaplanowano na 28 kwietnia. Film nie będzie grany w kinach, trafi bezpośrednio do streamingu, na platformę Disney+. Też nie możecie się doczekać?